Braxton Hicks Kasılmalarını Anlama ve Tanımlama

İster 22-35 haftalık, ister ilk bebeğinize veya üçüncü bebeğinize hamile olun, Braxton Hicks kasılmaları sizi şaşırtabilir ve hatta sizi doğuma girdiğinizi düşünmeniz için kandırabilir. “Isınma” veya “tonlama” kasılmaları olarak da adlandırılan Braxton Hicks kasılmaları vücudunuzun uterusu doğuma hazırlamanın bir yoludur. Ve sadece Braxton Hicks’inin “sahte doğum” a neden olduğunu öğrenmesi için en tecrübeli anneyi bile hastaneye gönderebilirler.

Birçok kadın, günün ilerleyen saatlerinde yorgun olduklarında veya yeterince su içmedikleri zaman bu kasılmalardan daha fazlasını yaşadıklarını bildirmektedir. Çok fazla Braxton Hicks kasılması yaşıyorsanız, normal aktivitelerinizi durdurmayın. Ancak bol su içtiğinizden ve gün içinde ayaktan kalkmak için biraz zaman ayırdığınızdan emin olun.

Hamilelik döneminde Braxton Hicks kasılmalarını – ne zaman meydana geldiklerini, neye benzediklerini ve nasıl rahatlatılacağını ve gerçek doğum kasılmalarınızın nasıl farklı olacağını anlamak – vücudunuzda neler olduğunu ve gerçekten zamanı geldiğinde hastaneye gitmek veya doktorunuzu aramak için yorumlamanıza yardımcı olabilir.

Braxton Hicks Kasılmaları Gebelikte Ne Zaman Başlar?

Çoğu hamilelikte olduğu gibi, Braxton Hicks kasılmaları her kadın için farklıdır. Tüm hamile kadınlar bu kasılmaları yaşarlar, ancak bekleyen annelerin hepsi bunların farkında değildir. Bazı kadınlar doğum gününe kadar herhangi bir kasılma hissetmez ve bu tamamen normaldir. Herhangi bir ısınma kasılması hissetmediyseniz endişelenmenize gerek yok.

Bununla birlikte birçok kadın, genellikle 20 haftalık hamilelik belirtecinden sonra herhangi bir zamanda Braxton Hicks kasılmalarını hisseder. Bazı kadınlar onları bu kadar erken hissederken, diğerleri hamileliğin sonraki haftalarına kadar hiçbir şey yaşamayabilir. İkinci ve üçüncü gebeliklerde, bazı anneler Braxton Hicks kasılmalarının daha erken başladığını söylüyor.

Braxton Hicks Kasılmaları Nasıl Hissedilir?

Braxton Hicks kasılmaları genellikle çok hafif başlar ve rahim boyunca bir sıkışma hissi gibi hissedilir. Hamileliğin sonraki haftalarında daha güçlü hale gelebilirler. Kasılmaların gücü ve tekrarı, bebek bekleyen annelerin onları gerçek doğum kasılmaları ile karıştırmasıdır.

Gerçek bir doğum kasılmasının görevi rahim ağzını genişletmektir. Braxton Hicks kasılmalarının sadece rahmi tonlamak için çalıştığını ve rahim ağzının genişlemesine neden olmadığını hatırlayabilirsiniz. Tabii ki, hastaneye gidip kadın doğum uzmanınız veya ebenize sizi kontrol ettirmedikçe rahim ağzınızın genişleyip genişlemediğini bilemezsiniz. Ancak Braxton Hicks kasılmalarının başka farklı özellikleri vardır:

Yoğunlukları değişmez. Braxton Hicks kasılmaları genellikle oldukça zayıf kalırken, gerçek doğum kasılmaları giderek şiddetlenir.

Aktivitede bir değişiklik ile uzaklaşırlar. Oturuyorsanız ve Braxton-Hicks kasılmaları yaşıyorsanız, kalkıp etrafta dolaşırsanız genellikle kaybolurlar. Eğer hareket ediyorsanız, bunun tersi doğrudur, bir süre dinlenmeyi deneyin ve kasılmalar geçmelidir. Öte yandan gerçek kasılmalar, aktivitedeki değişikliklerle ortadan kalkmaz.

Rahmin ön tarafında bir sıkışma gibi hissederler. Öte yandan, gerçek doğum kasılmaları karnın üstünden aşağıya doğru ve karnın ön tarafına ve sırtın etrafına yayılır.

Düzensizdirler. Braxton Hicks kasılmasının uzunluğu ve sıklığı değişir. Gerçek doğum kasılmaları düzenli aralıklarla ortaya çıkar ve en az otuz saniye sürer. Gerçek kasılmalar da daha uzun ve birbirine yakınlaşacaktır.

Braxton Hicks Kasılmalarına Ne Sebep Olur?

Sebepsiz ortaya çıksalar da, kadınların Braxton Hicks kasılmalarına neden olduğu bilinen bazı yaşam faktörleri vardır:

  • Yorucu egzersiz veya aktivite
  • Dehidrasyon
  • Cinsel ilişki, özellikle orgazm
  • Annenin karnına dokunan biri

Birçok kadın, günün ilerleyen saatlerinde yorgun olduklarında veya yeterince su içmedikleri zaman bu kasılmalardan daha fazlasını yaşadıklarını bildiriyor. Çok fazla Braxton Hicks kasılması yaşıyorsanız, normal aktivitelerinizi durdurmayın, ancak bol su içtiğinizden ve gün içinde ayaklarınızdan kalkmak için biraz zaman ayırdığınızdan emin olun. Ilık bir banyo veya bir fincan çay da kasılmalarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Erken Doğum Belirtileri

Doğum tarihinize yaklaşıyorsanız ve kasılmalar yaşıyorsanız, gerçek doğum kasılmalarına eşlik eden erken doğum belirtilerinin farkında olmalısınız:

  • Bel ağrısı veya karın veya pelvisinizde ağrı
  • Gevşek dışkı
  • Kahverengi renkli mukoza
  • Sulu akıntı
  • Sık idrara çıkma

Düzenli olarak ortaya çıkan kasılmalarla birlikte bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, muhtemelen doğum sancısı çekiyorsunuzdur. Hemen hastaneye gitmeniz gerekmeyebilir, ancak hangi semptomları yaşadığınızı ve kasılmalarınızın ne kadar uzakta olduğunu bildirmek için doktorunuza başvurmalısınız.

Braxton Hicks kasılmaları birbirini izleyen gebeliklerde o kadar farklı bir şekilde kendini gösterir ki, en deneyimli annelerin bile kafası karışabilir, ilk kez anne olanlardan bahsetmeye gerek bile yok. Bu kasılmalar konusunda içinizin rahat olmasının en iyi yolu, kendinizi eğitmenin yanı sıra, doktorunuz ve ebeniz ile yakın temas halinde olmaktır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.