BRAT Diyeti Nedir? İshale Çözüm Mü?

Mide virüsü, kusma veya ishal sonrası ne yemelisiniz? BRAT diyeti, norovirüs gibi mide ile ilgili bir hastalıktan sonra enerji toplamanıza ve iyileşmenize yardımcı olabilir.

BRAT Diyeti Nedir?

Piedmont terapötik diyetisyeni olan M.S., RD, LD Lena Beal, “BRAT diyet kısaltması muz, pirinç, elma püresi ve tost anlamına gelir” diyor. Tarihsel olarak, çocuklar hastalandığında ve hiçbir şey yemek istemediklerinde pediatride kullanılıyordu. Ancak bu diyet mide bulantısı, kusması veya ishali olan herkes için yararlıdır. “

Muz, pirinç, elma püresi ve tostun sindirimi kolaydır ve bu yiyecekleri yemek, yiyecekleri tutmanıza yardımcı olur. Bu yiyeceklerde bulunan lif, ishaliniz varsa dışkınızı katılaştırmaya da yardımcı olacaktır.

Mide Sorunları ve İshalden Sonra Ne Yenir?

Beal, doktorlar, kusma veya ishalden sonraki ilk altı saat boyunca midenizi dinlendirmenizi tavsiye ediyor. Susuz kalmamak için sık sık az miktarda su için. O günün ilerleyen saatlerinde, sıvıları – görebileceğiniz ve yudumlayabileceğiniz her şeyi – temizlemeye geçebilirsiniz.

Beal, “Berrak sıvılar arasında su, elma suyu, soda, açık çay veya et suyu gibi şeyler var” diyor.

Ertesi gün, BRAT diyetinden yiyecekleri ve kraker, yulaf ezmesi, irmik veya yulaf lapası gibi diğer hafif yiyecekleri dahil etmeye başlayın.

Beal, üçüncü güne yumuşak pişmiş yumurta, şerbet, pişmiş sebzeler, beyaz et veya meyve gibi yumuşak yiyecekleri yeniden vücudunuza tanıtabileceğinizi söylüyor. Güçlü baharatlar kullanmaktan kaçının. Meyveler ve etler yumuşak ve tüketilmesi kolay olacak şekilde pişirilmelidir.

Mide İltihabından Sonra Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Belirli yiyecekleri çok erken yemek midenizi üzebilir ve başka bir kusma veya ishali tetikleyebilir. Mide sorunundan sonraki ilk üç gün kaçınılması gereken yiyecekler şunları içerir:

Hamileyken herhangi bir beslenme değişikliği yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Kaynaklar:

  1. The BRAT diet, piedmont.org

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.