Boş Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Boş gebelik, halk arasında “su hamileliği” olarak da bilinir. Tıp dilinde ise anembriyonik gebelik olarak adlandırılır. Boş gebelikte, hamilelik kesesini meydana getiren zar ve plasenta oluşur. Fakat gebelik kesesinin içinde bebek bulunmaz.

Boş Gebelik Tanısı Nasıl Koyulur?

Boş gebelik, ultrasonografi yöntemiyle teşhis edilir. Hamilelik kesesinin içinde embriyonun görülmemesi ve kalp atışının bulunmaması ile boş gebelik teşhisi kesin olarak konur. Boş gebeliğin görüldüğü kişilerde çoğunlukla bir şikayet bulunmaz.

Genellikle rutin ultrason kontrolleri sırasında, tesadüfen saptanır. Hamileliğin birinci üç ayında meydana gelen düşüklerin ortalama yarısının nedeni boş gebeliktir.

Boş Gebelik Neden Olur?

Boş gebeliğin en yaygın sebepleri genellikle, sağlam olmayan yumurta ve sperm hücresi, kromozomal anomaliler veya hücre bölünmesinin yanlış bir şekilde gerçekleşmesidir. Boş gebelikte, tıpkı normal hamileliklerdeki gibi sperm ile yumurta hücresi birleşir. Ancak kromozomal anomali nedeniyle embriyo oluşmaz, yalnızca gebelik kesesi meydana gelir.

Ayrıca, anne ve babanın ileri yaşta olması da boş gebelik meydana gelme riskini artırır. Bunların haricinde boş gebeliğe sebep olan bir etken tespit edilmemiştir. Anne adayının beslenme şekli, kullandığı ilaçlar, adet düzensizliği, önceden geçirilmiş hastalıklar veya ameliyatlar boş gebeliğe neden olmaz.

Boş Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Boş gebeliğin görüldüğü kadınlarda, normal gebeliklerdeki gibi mide bulantısı, karın ve kasıklarda ağrı, yorgunluk, kusma gibi şikayetler olabilir. Ancak yalnızca annenin şikayetlerine bakılarak boş gebeliği tespit etmek mümkün değildir.

Boş gebeliğin görüldüğü kişilerde çoğunlukla belirgin bir şikayet bulunmaz. Fakat bazı kişilerde vajinal kanama ve lekelenme meydana gelebilir. Kanama şikayetiyle doktora gidildiğinde, ultrason muayenesi sonucunda boş gebelik olduğu görülür.

Bazı durumlarda ise, boş gebeliğin görüldüğü kişilerde hiçbir şikayet ve belirti yoktur. Gebelik tamamen normal ilerliyor gibi görünmektedir. Hiçbir belirti olmamasına rağmen, rutin doktor kontrollerine gidildiğinde, ultrason görüntülerinde bebeğin olmadığı tespit edilir ve boş gebelik teşhisi konulur.

Boş Gebelik Tedavisi Nasıldır?

Boş gebeliklerin bir kısmında boş keseyi vücut kendiliğinden dışarı atar. Kanaması devam eden kişilerde ise, kendiliğinden düşme olasılığı yüksek olduğu için müdahale yapılmadan bir süre gözlem altında tutulabilir. Ancak, genellikle boş gebeliğin tedavisi kürtaj yöntemi ile boş gebelik kesesinin alınması ile gerçekleştirilir.

Boş gebeliklerdeki gebelik kesesi, normal gebeliklere kıyasla daha küçüktür ve kürtaj süresi daha kısadır. Kürtaj yöntemi genel anestezi veya lokal anestezi ile uygulanabilir.

Boş Gebeliğin Tedavi Edilmemesi Durumunda Ne Olur?

Bazı durumlarda, gebelik kesesinin tamamı kanama sırasında düşmüş olabilir. Ancak bu duruma çok az rastlanır. Gebelik kesesi vücut içinde kendiliğinden yok olmaz ve genellikle alınması gerekir. Gebelik kesesi kürtaj işlemiyle alınmazsa, gün geçtikçe kese büyüyerek çok fazla miktarda kanamaya neden olabilir. 

Gebelik kesesinin alınmaması durumunda, kesenin bütünü veya kalan parçaları rahme yapışır. Vajinal kanamaya veya rahim içinde enfeksiyon oluşmasına neden olarak, kişinin sağlığını tehdit eder ve ilerleyen zamanlarda tekrar hamile kalmayı zorlaştırır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir