Boş Gebelik (Blighted Ovum): Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Boş gebelik ne demek? Boş gebelik neden olur? Boş gebelik kaç hafta sonra belli olur? Boş gebelik nasıl anlaşılır? Kese içinde bebek kaçıncı haftada görülür? Boş kese kendiliğinden düşer mi? Boş gebelik olup olmadığı nasıl anlaşılır? Boş gebelik zehirler mi? Boş gebelik yaşayanlar

Bir süredir hamile kalmaya çalışırken düşük yapmak yıkıcı olabilir.

Gebelik kaybı genellikle 20. haftadan önce gebeliğin erken döneminde görülür. Boş gebelik, tüm düşüklerin %50’sini oluşturan erken gebelik başarısızlığıdır. Talihsiz bir olay olmasına rağmen, boş gebelik tekrar hamile kalma şansınızı etkilemez. Bu yazıda, boş gebeliğin ne olduğunu, nasıl teşhis edildiğini, yönetildiğini ve önlendiğini açıklayacağız.

Blighted Ovum (Boş Gebelik) Nedir?

Döllenmiş bir yumurta rahim duvarına implante edildiğinde, ancak bir embriyoya dönüşmediğinde blighted ovum oluşur. Aksi halde “anembriyonik (embriyo yok) gebelik” denir. Hücreler embriyonik keseyi oluşturmak için büyürler, ancak embriyoyu geliştiremezler.

Erken embriyo, insan koryonik gonadotropini (hCG) üretir. Çünkü hamilelik için kan ve idrar testleri pozitiftir. Kadınlar ayrıca bulantı ve memede ağrı gibi hamilelik belirtilerine sahip olabilirler, ancak sonunda düşükle sonuçlanırlar.

Boş Gebelik Neden Olur?

Boş gebelik nedenleri belirgin değildir, ancak en yaygın sebepler olabilir.

 • Kromozomal anormallikler (monozomi X ve triploidi olan trizomi, sporadik düşük vakalarının yaklaşık %90’ından sorumludur)
 • Düşük sperm veya yumurta kalitesi
 • Enfeksiyonlar
 • Rahimde yapısal kusurlar
 • Maternal yaşın ilerlemesi ve genetik yatkınlık (bir kişinin genetik yapısına dayanan bir hastalık geliştirme olasılığı) aynı zamanda blighted ovum nedeniyle erken düşüklerin nedenleridir.
 • Özel gen polimorfizmi (MnSOD geninin Val16Ala polimorfizmi) tekrarlanan blighum ovum ile sonuçlanabilir.

İki veya daha fazla erken aşamada düşük yaşarsanız, doktorunuz altta yatan nedenleri anlamak için özel testler önerebilir.

Boş Gebelik Belirtileri ve Semptomları

Daha önce de belirtildiği gibi, boş gebeliğin başlangıç ​​semptomları, pozitif gebelik testi sonucu, meme ağrısı ve adet gecikmesi de dahil olmak üzere erken gebeliğin semptomlarına benzer.

Boş gebelik genellikle hamile olduğunuzu fark etmeden biter. Bu gerçekleşirken, aşağıdaki gibi bir düşüğün belirtilerini ve semptomlarını fark edeceksiniz:

 • Normalden daha ağır adet kanaması
 • Karın krampları
 • Vajinal akıntı

Bu semptomların bazıları ayrıca implantasyon, ektopik gebelik ve servikal enfeksiyon gibi diğer durumları da gösterebileceğinden, doğru tanı için doktorunuza danışmanız önerilir.

Boş Gebelik Ne Kadar Yaygındır?

Tüm gebeliklerin yaklaşık %10 ila %20’si düşük ile sonuçlanır ve bunların %80’i ilk 12 haftada ortaya çıkar. Araştırmalar, gebeliğin 8 haftasından önce bu erken düşüklerin üçte birinin boş gebelikten kaynaklandığını belirtmektedir.

Boş Gebelik Nasıl Teşhis Edilir?

Bazen boş gebelik olduğunu bilmeden hamileliği çok erken kaybedebilir. Bu nedenle, boş gebeliğin düşük yapma öncesinde tespit edilememesi ihtimali vardır. Bazı durumlarda, kadının bir semptom olarak vajinal kanaması olduğunda, boş bir embriyonik keseyi gösteren veya hiçbir embriyo gösteren prenatal bir ultrason, boş gebelik tanısını doğrular. Vajinal kanama yoksa, durum sadece 8. Hafta ve 13. haftalar arasında yapılan ilk doğum öncesi taramada teşhis edilebilir.

Yanlış Teşhis

Eğik bir rahmi olan bazı kadınlar genellikle bir veya iki hafta arkasına bakar ve yanlış teşhisi konabilir. Bu yanlış tanı, ultrason sekiz haftadan önce yapılırsa gerçekleşir. Bu nedenle, tespit etmek için komplikasyon olmaması koşuluyla, ultrason için dokuz haftaya kadar beklemeniz gerekir.

Ayrıca, çoğu doktor, hormonal seviyeleri kontrol ederek ve bir haftalık bir boşluktan sonra ikinci bir ultrason yaparak boş gebeliği doğrular.

Boş Gebelik Sonrası Tedavi

Boş gebelik teşhisi konulursa, doktorunuz tedavi seçeneklerini sizinle görüştükten sonra planlar.

Dokunun doğal olarak atılmasını beklemek: Vücudun doğal olarak düşük yapmasını beklemelisiniz, bu yaklaşık iki hafta sürer. Bu şekilde ilaç veya ameliyat olmaktan kaçınabilirsiniz. Araştırmalar aynı zamanda düşüklerin yaklaşık %80’inin ilk üç aylık dönemde meydana geldiğini göstermektedir. Eğer dokunun kendiliğinden atılmasını beklemeyi seçerseniz, doktorunuz size enfeksiyonun erken belirtilerini (ateş, kötü kokulu akıntı, vb.) tanımak için bilgi sağlayacaktır. Ağır kanama, bayılma, baş dönmesi veya şiddetli karın ağrısı durumunda doktora gitmelisiniz.

İlaçlar: Doktorunuz düşük yapmaya neden olmak için size oral veya vajinal ilaçlar verir. Bununla birlikte, vücudun tüm dokuyu dışarı atması birkaç gün sürer. Bu yöntem genellikle ağır kanama, karın krampları, ağrı, bulantı veya ishal ile ilişkilidir.

Cerrahi (Dilatasyon ve küretaj): Bu, gebelik dokusunu çıkarmak için cerrahi bir prosedürdür. Servikal genişlemeyi ve ardından doku içeriğinin kazımasını içerir. Bununla birlikte, D&C ağır kanama, servikal enfeksiyon, uterusa zarar verme, serviksin zayıflaması ve uterusun skarlanması gibi bazı risklerle birlikte gelir.

Bazı kadınlar vücudun doğal olarak düşük yapmasını beklerken, bazıları tıbbi olarak indüklenen düşüklerin güvenli olduğunu düşünür. Sizin için ideal seçenek, gebelik yaşınıza, tıbbi geçmişinize ve duygusal durumunuza bağlıdır.

Boş Gebelik Önlenir Mi? Yeniden Hamile Kalınır Mı?

Hayır. Boş gebeliğin spesifik bir nedeni olmadığından, bunu önlemek mümkün değildir.

Blighted ovum genellikle bir kez oluşur ve nadiren tekrarlar. Tekrar hamile kalma şansınızı etkilemez, ancak gebe kalmaya çalışmadan önce vücuda düşüklerin travmasını iyileştirmek veya iyileşmek için yeterli zaman vermelisiniz. Bu, doktorların bir düşük olduktan sonra tekrar hamile kalmak istenilmesinden önce bir ila üç düzenli adet süresi beklemelerini istemelerinin nedenlerinden biridir. Birden fazla düşük yaşayan kadınlar genetik testi düşünmelidir.

Herhangi bir nedenden ötürü düşük yapmak acı vericidir. Boş gebelik, hamilelik kaybına yol açarken, çoğu kadın daha sonra sağlıklı hamileliklere ve bebeklere sahip olma eğilimindedir. Tekrar hamile kalmak için beklerken, eşinizle veya bir danışmanla konuşun veya travma ile başa çıkmak için bir online destek grubuna katılmayı düşünün. Gelecekteki gebelikler konusunda güven kazanmanıza ve pozitif kalmanıza yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

 1. Recurrent Pregnancy Loss; Washington University Physicians
 2. Understanding Blighted Ovum; UC San Diego Health
 3. Abortion (Termination Of Pregnancy); Harvard Health Publishing (2019)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir