Bilmeniz Gereken 46 İnanılmaz Hamilelik Gerçekleri ve Efsaneleri

Bir yumurtanın bir kadının rahminde tam büyümüş bir bebeğe dönüşmesi, hamileliği benzersiz bir deneyim haline getiren olağanüstü bir yolculuktur. Ayrıca bir kadının daha önce bilmediği birçok yeni ve büyüleyici şeyi öğrendiği zamandır. Bu ilginç gerçeklerden daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Bu yazıda, anne olma yolculuğunuzu dört gözle bekletecek ve kucaklayacak birkaç hamilelik gerçekleri derledik. Bu süreçte, birkaç gebelik efsanesini de tartışıyoruz.

Hamileliğe Dair Bilmediğiniz Gerçekler

 1. Ortalama gebelik süresi 280 gündür. Ama daha uzun da olabilir. 1945’te, Los Angeles’tan 25 yaşında bir kadın olan Beulah Hunter, 375 gün hamile kaldıktan sonra sağlıklı bir kız çocuğu doğurdu. Kaydedilen en uzun gebelik oldu!
 2. Hamileyken rahimde plasenta adı verilen gerçek bir organ gelişir. Fetusa besin ve oksijen sağlamaya yardımcı olur.
 3. Birkaç aylık gelişimden sonra, bebekler rahim içinde işemeye başlar. Ve bazen kendi çişlerini yutmaya eğilimlidirler.
 4. Rahim hamilelik sırasında orijinal boyutunun 500 katına kadar büyüyebilir.
 5. Hamilelik sırasında, fetus herhangi bir hasarı onarmak için anneye kök hücreler gönderebilir. Bu, bebeğinizin rahminizdeyken sizi iyileştirebileceği anlamına gelir.
 6. Fetus yaklaşık altı ay olduğunda, parmak izleri ve ayak izleri geliştirir. Sırtlar, kıvrımlar, ilmekler ve kemerler altında sınıflandırılan üç desende oluşturulur. Bunlar avuç içi, parmak uçları ve tabanlarda oluşur. Birçok kişi parmak izlerinin nesneleri kavramamıza yardımcı olduğunu bilmiyor.
 7. Dünyanın en ağır bebeği 1879’da Giantess Anna Bates’e doğdu. 22.9 kg ağırlığında ve 71.2 cm ölçülerinde. Ne yazık ki, 11 saat sonra öldü.
 8. Dünyanın en küçük bebeği! Ağustos 2018’de Tokyo’da doğan bir bebek doğumda sadece 268 gram ağırlığındaydı. Yoğun bakım ünitesinde yaklaşık beş ay tutuldu ve 7.1 kiloya kadar aldı. Artık sağlıklı.
 9. Kadınlar gebeliğin üçüncü evrelerinde cilt tonunda bir değişiklik yaşama eğilimindedir. Bu esas olarak bazı hormonal değişikliklerden dolayı ortaya çıkar, ancak doğumdan sonra kaybolur.
 10. Bebekler genellikle ilk yıllarında diş geliştirir. Ama 2000 bebekten birinin dişle doğduğunu biliyor muydunuz? Bunlar doğum dişi olarak adlandırılır. Bununla birlikte, doktorlar dilin yaralanması, emzirme sırasında memeyi ısırması veya dişin teneffüs edilmesi gibi bazı sorunlara neden olabileceği için bunları çıkarabilir.
 11. Ayak büyüklüğü artar! Bebeğinizi doğurduktan sonra, ayak boyutunuzun 2.5 cm daha büyük olduğunu fark edebilirsiniz. Bu, bağlarınızı gevşeten bazı hormonlar nedeniyle. Bu değişiklik genellikle kalıcıdır.
 12. Bebeğiniz rahmi duyabilir ve dışarıdan gelen seslere cevap verebilir. 24. haftanın sonunda, fetus sizi aktif olarak dinleyebilir. Bu, bebeğinizle bağ kurmanız ve iletişim kurmanız için doğru zamandır.
 13. Hamilelik size süper bir koku hissi verebilir! Artık biliyorsunuz ki bir şeyler hayal etmiyorsunuz ve kokladığınız şey doğru.
 14. Birçok yaşlının hikayesi sadece efsane olsa da, geçerli olan birkaç tane var. Böyle bir teori, şiddetli mide ekşimesi olan hamile kadınların saçları olan bebekleri doğurabilmeleridir.
 15. Yeni bir anne sık sık unutkanlık yaşayabilir. Buna, çoğu kadın arasında yaygın olan ‘anne beyni’ denir. Yani evet, hamilelik sırasında bazı şeyleri unutan tek kişi sen değilsin.
 16. Hamilelik sırasında aşermek normaldir. Ancak bazı kadınlar da kağıt veya saç gibi gıda dışı ürünler için istek geliştirir ve bu garip ama gerçek duruma “Pica” denir!
 17. Emziren anneler bebeklerin ağladığını duyduklarında emzirmeye başlarlar. Bir kadın bebeği ağladığını duyduğunda oksitosinin kanda salındığı ve bunun süt salgılanmasına neden olduğu söylenir.
 18. Nijerya’da bir kasaba olan Igbo-ora, ikizler diyarı olarak adlandırılan en yüksek ikiz doğum sayısına sahiptir.
 19. Hamilelik sırasında, bebek ve sizin için artan kan akışı gereksinimini karşılamak için kan hacmi %50 artar.
 20. Süt kanalları, gebeliğin ikinci üç aylık döneminde tamamen gelişmiştir. Göğüsleriniz dolu olabilir, ancak süt çıkmaz.
 21. Kocanız, aşerme, sabah bulantısı ve kaygı gibi hamilelik belirtileri yaşıyor mu? Peki, couvade sendromu veya sempatik hamilelik olarak adlandırılan gerçek bir durumdur.
 22. Eski Mısır’da hamile kadınlar arpa ve buğday tarlasına işerdi. Eğer filizlenirlerse, gebelik doğrulanırdı. Büyüklerin öyküleri, arpa büyürse, bir erkek doğurur ve buğday filizlenirse, o zaman bir kız olacağını söyler.
 23. Hamilelik parlaması duydunuz mu? Bu gerçek! Hamilelik sırasında kan hacmi arttıkça ve östrojen arttıkça, hamile kadınların parlayan cildi ve parlak saçları olacaktır.
 24. Fetüsünüz 13-14 hafta boyunca tat tomurcukları geliştirecektir. Bu, bebeğinizin bazı güçlü ve keskin tatları tadabileceği zamandır.
 25. Terleme ve daha fazla sıcaklama! Hamileyken kan hacmi arttıkça, vücut ısınız artar. Vücudunuz sizi serinletmek için terlemeye başlar.
 26. Hamileyken sesinizde bir değişiklik fark edebilirsiniz. Çünkü ses telleriniz şişebilir ve tonunuzu değiştirebilir.
 27. İkiz gebelik gerçeği! İkizler, rahimde olduklarından itibaren birbirleriyle bağ kurmaya başlarlar. Her ikiz set farklıdır, ancak özel bir bağı paylaşırlar.
 28. Kadınlar bir hamilelikte hamile olmayan kadınların tüm yaşamları boyunca yapabileceğinden daha fazla östrojen üretir!
 29. Sabah bulantısı sabahları ile sınırlı değildir. Öğleden sonraları ve akşamları da yaşanabilir.
 30. Plasenta beslenmesinin yanı sıra, plasenta küçük çocuğunuzu da enfeksiyonlardan koruyabilir.
 31. Bebeğiniz rahimde rüya görüyor olabilir. Bilim adamları rahimde iken fetüsün hızlı göz hareketini gözlemlediler ve rüyadan kaynaklandığına inanıyorlar.
 32. Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler görüşünüzü etkileyebilir. Ancak geçici bir durum olduğu için endişelenecek bir şey yok.
 33. Meme başı stimülasyonunun doğal olarak doğumu indükleyebileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Teknik vücudunuzu kandırır ve kasılmaları tetikleyen oksitosini serbest bırakır.
 34. Yaklaşık beş aylık gebelikte, fetüs lanugo olarak adlandırılan yumuşak ve ince saçlar geliştirecektir. Sonraki aylarda genellikle kaybolur, ancak bazı bebekler onunla doğar.
 35. Bebeklerin sadece %3 ila %5’i tahmin edilen doğum gününde doğmaktadır. Eğer gecikme olursa, panik yapmayın.
 36. Yalancı gebelik sahte gebelik için verilen bir terimdir. Birçok hamilelik belirtisine neden olur, ancak kadın hamile değildir. Tuhaf, değil mi?
 37. Doğum sırasında kaka yapabilirsiniz. Bu yaygın bir durumdur ve utanmanız gereken bir şey değildir.
 38. Hamileyken burun kanaması yaşayabilirsiniz.
 39. Bebeğiniz sizden daha fazla kemiğe sahip olabilir. Bununla birlikte, bebek büyürken bazı kemikler kaynaşır.
 40. Bebekler rahimde tekrar tekrar esniyorlar.
 41. Bebeğiniz ilk önce hamileliğin erken evresinde kaka yapar.
 42. Tüm bebeklerin rahim içinde neler yapabileceğini bilmekten mutluluk duyacaksınız. Birçok ultrason, fetüslerin ellerini alkışladığını, gülümsediğini ve ifade ettiğini ve parmaklarını rahimde emdiğini tespit etti.
 43. Orgazm doğuma neden olabilir.
 44. Hamilelik maskesi. Bazı hamile kadınlar alnında ve yüzünde doğumdan sonra kaybolan kahverengimsi bir pigmentasyon geliştirir.
 45. Tuhaf rüyalar görüyor musun? Hamile kadınlar genellikle korkutucu olan canlı ve güçlü rüyalar görürler. Birisi ile rüyalarınız hakkında konuşmak aklınızdan çıkarmanıza yardımcı olabilir.
 46. Hamilelik annenin beyninde de değişiklikler getirebilir.

Hamileyken birçok efsane duymuş olmalısınız. Yazımızın devamında sıkça sorulan bazı ortak efsaneler var:

Efsane: Göbek şekliniz ya da bedeniniz bebeğin cinsiyetini gösterir.

Gerçek: Hamile karnının şekli veya büyüklüğü bebeğinizin cinsiyeti hakkında söylenecek bir şey değildir. Birisi, bir kız ya da bir çocuğu sadece karnınıza bakarak teslim edeceğinizi söylerse, inanmayın.

Efsane: Hamilelik sırasında papaya yemek, düşüklere neden olabilir.

Gerçek: Tamamen olgun papaya hamileliğinize zarar vermez. Bununla birlikte, olgunlaşmamış veya yarı olgun papayada lateksin varlığı uterus kasılmalarına neden olabilir.

Efsane: Hamilelik sırasında egzersiz yapmak tehlikelidir.

Gerçek: Her hamile kadın egzersiz nedeniyle risk altında değildir. Bu yüzden bunu yapmadan önce doktorunuza danışmak ve uzman bir eğiticinin rehberliğinde yapmak daha iyidir.

Efsane: Hamileyken iki kişilik yemek yiyin.

Gerçek: Hamileyken iki kişilik yemek zorunda değilsiniz. Beslenmeniz gelişse de, hamilelik sırasında sadece günlük aldığınız kaloriye ek 300 kaloriye ihtiyacınız olacak.

Efsane: Hamile kadınlar kahve içmemelidir.

Gerçek: Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji’ne göre, 200 mg’dan az kafein tüketmek hamilelikte zararlı değildir.

Hamilelik bu gerçeklerle biraz daha heyecanlı ve ilginç oldu mu? Devam et ve bunları diğer anne adaylarıyla paylaş. Hamilelik harika bir yolculuktur. Hamileliğinizin her anını yaşayın!

Kaynaklar:

 1. The Amazing Longest Human Pregnancy; New health Guide
 2. Wonder within wonder; University of Pennsylvania
 3. Strange dreams and nightmare; Health Education and Training

Önerilen Makaleler:

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir