Beyaz Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

gebelikte yatak istirahati

Gebe kaldıktan sonra veya gebe kalmak istiyorsanız, vücudunuzda herhangi bir anormal durum ile karşılaştığınızda, endişe duyabilirsiniz. Gebelikte beyaz akıntı hamile bayanlara endişe veren sorunlardan bir tanesidir. Ancak, merak etmeyin. Bu oldukça normaldir. Yazımızın devamında, hamilelikte beyaz akıntı belirtileri ve nedenleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hamile olsun ya da olmasın, her kadın ergenlikten sonra menopoz dönemine kadar vajinal akıntı yaşayabilir. Vajinal akıntı kıvamı ve miktarı, kadından kadına değişiklik gösterebilir.

Beyaz Akıntı Gebelik Belirtisi Olabilir Mi?

Çoğu kadın, doğası gereği beyaz ve süt kıvamında vajinal akıntı yaşayabilir. Genelde akıntı açık renk ve süt kıvamında olur. Ancak nadir durumlarda, akıntı sarımsı kırmızımsı renkte olabilir. Beyaz vajinal akıntı herhangi bir bulaşıcı hastalıkla ilişkili değildir. Çok nadiren, kokulu olabilir. Hamilelikte akıntı artar ve tamamen normaldir.

Hamile kaldıktan sonra, vajina ve rahim ağzı (serviks) daha yumuşak olur. Vajinal akıntı, rahme herhangi bir enfeksiyonun ulaşmasını önlemek için artar. Erken hamilelik belirtilerinden biri de beyaz akıntıdır.

Bazen, vajinal akıntı yoğun olabilir ve kaşıntıya yol açabilir. Bölgedeki inflamasyon daha fazla mukus üretimine neden olur. Eğer normalden daha fazla vajinal akıntı olursa, sağlık kuruluşuna başvurmanız en iyi seçenektir.

Beyaz Vajinal Akıntı Ne Zaman Tehlikelidir?

Bazen, beyaz akıntı ciddi bir sağlık sorununu teşkil edebilir. Kıvamı veya rengi değişebilir. Eğer vajinal akıntının anormal olduğunu düşünüyorsanız, jinekolog randevusu almanızı öneriyoruz. Eğer aşağıda yer alan değişiklikleri gözlemlerseniz, mutlaka durumunuzu doktorunuza danışınız.

 • Sarı, yeşil veya köpüklü akıntı
 • Kalın ve lor gibi akıntı
 • Hoş olmayan koku
 • Sulu akıntı
 • Kaşıntı
 • Ağrı
 • İdrar yaparken veya ilişki sırasında ağrı

Yukarıdaki belirtiler söz konusu ise, doktorunuz sorunu teşhis etmeye çalışacaktır. Ortak risk faktörleri ise;  bakteriyel vajinozis, klamidya enfeksiyonu ya da vajinal mantar enfeksiyonudur.

Doktorunuz enfeksiyonun hemen tedavi edilmesini söyleyebilir. Zamanında tedavi edilmezse, enfeksiyon düşük veya erken doğum riskini artırabilir. Ayrıca, erken gebelik döneminde kahverengimsi akıntı fark edebilirsiniz. Lekelenme veya kanama gibi gebelik belirtileri olabilir. Eğer şüpheleriniz varsa ve endişe ediyorsanız, doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Vajinal Kalın Beyaz Akıntı Nasıl Önlenir?

Erken gebelik döneminde beyaz akıntı normal olsa, herhangi bir tatsız koşulu önlemek için özen göstermeniz ve basit önlemler almanız gerekir. Aşağıdaki tedbirleri alarak, vajinal beyaz akıntı ile başa çıkabilirsiniz.

 • Sık sık iç çamaşırınızı değiştirin.
 • Kokusuz iç çamaşırı kullanın.
 • Parfümlü banyo köpüğü, kokulu mendil ya da vajinal deodorantlar kullanmayın.
 • Vajinal bölgeyi temizlemek için kokusuz sabun veya vajinal yıkama ürünü kullanın.
 • Genital bölgeyi temiz ve kuru tutun.
 • Vajinal bölgeye dokunmayın. Bu durum vücudun doğal bakterilerinde dengesizlik yaratabilir ve akıntıya neden olabilir.

Beyaz akıntı erken hamilelik dönemlerinde normal ve yaygındır. Eğer anormal vajinal akıntınız olursa, hemen sağlık kuruluşuna görünmeniz en iyi seçenektir. Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi, görüş ve önerilerinizi diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir