Bebeklerin Yiyebileceği 5 Yüksek Lifli Gıda ve Olası Yan Etkiler

Uzmanlar, çeşitli bitkisel gıdalardan yeterli miktarda diyet lifi tüketilmesini önermektedir. Lif, sağlıklı yiyeceklerin bir parçasıdır ve bebeğin beslenmesinin bir parçası olmalıdır.

Bu yazıda size bebekler için lifin sağlık yararları, olası yan etkileri hakkında bilgi veriyoruz. Temellerden başlayalım ve diyet lifi ve çeşitleri hakkında bazı önemli gerçekleri öğrenelim.

Lif Çeşitleri

Lif, bitkisel gıdalarda bulunan bir tür kompleks karbonhidrattır. İnce bağırsakta kolayca sindirilemez ve bu onunla ilişkili sağlık yararlarını getirir.

Çözünür ve çözünmez olmak üzere iki çeşit diyet lifi vardır. Çoğu bitkisel gıda, belirli sağlık yararları sağlayabilen her türden bir miktar içerir.

Bebeklerin Ne Kadar Lif İhtiyacı Var?

1 yaşından küçük bebekler için önerilen lif miktarı hakkında net bir kılavuz bulunmamaktadır. Beslenme uzmanları, 2 yaşın altındaki çocuklar için günde beş gram lif önermektedir. Bebeğiniz için ideal sınırı öğrenmek için bir çocuk beslenme uzmanına danışmak en iyisidir.

Bebekler için çeşitli lif kaynakları vardır. Devamında, bebeğinizi besleyebileceğiniz lif açısından zengin gıdalardan bahsedeceğiz.

Bebekler İçin Yüksek Lifli Yiyecekler

Bir bebek için iyi dengelenmiş, lif açısından zengin beslenme, aşağıdaki gıda gruplarından yiyecekleri içerir.

1. Tahıllar

Bir bebeğin beslenmesine katı yemeye başlarken tahıl ekleyebilirsiniz. Yemeklere çeşitlilik katacak ve diğer hayati besinlerle birlikte lif alımını sağlayacaktır. Deneyebileceğiniz birkaç seçenek yulaf ezmesi, esmer pirinç, kepekli ve mısırdır. Ayrıca, kinoa, karabuğday gibi bazı tahıllar eklemeyi de deneyebilirsiniz.

2. Sebzeler

8 ila 10 aylıkken, bebeklerin neredeyse tüm sebzeleri yiyebilir. Sebzeler mikro besin ve lif için iyi bir kaynaktır. Ayrıca, basit karbonhidratlarda yüksek değildirler. Bebeğiniz için deneyebileceğiniz birkaç yüksek lifli sebze ıspanak, brokoli, fasulye, edamame, tatlı patates, mısır ve havuçtur. Bu sebzeleri pişmiş ve püre şeklinde verin, çünkü bebekler çiğ sebzeleri sindirmeyi zor bulabilir.

3. Meyveler

Meyveler lif ve ayrıca birkaç mikro besin içerir. Bebeğinizin beslenmesine günde en az bir meyve dahil etmek iyidir. Düşünebileceğiniz bazı yüksek lifli meyveler karpuz, kavun, elma, muz, çilek ve böğürtlendir.

4. Kurutulmuş meyveler

Kuru meyveler 6-12 aylık bebekler için potansiyel boğulma tehlikeleridir. Ancak onlara pişmiş ve püre şeklinde servis verebilirsiniz. Bebeğiniz parmak gıdalarına başladıktan sonra, kurutulmuş meyveleri pişirebilir veya bebeği beslemek için küçük parçalara ayırabilirsiniz. Yüksek lifli seçeneklerden bazıları kuru erik, kayısı, hurma ve incirdir.

5. Bakliyat ve baklagiller

Bakliyat ve baklagiller iyi bir protein ve demir, potasyum ve folat gibi mikro besin maddeleri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, aynı zamanda iyi lif kaynaklarıdır. Bu yiyecek grubundan bebeğinizin beslenmesine dahil edebileceğiniz bazı seçenekler bezelye, mercimek ve nohuttur.

Aşırı Lif Alımının Olası Yan Etkileri

Lif tüketen insanlar kronik hastalıklara daha az duyarlıdır. Ancak aşırıya kaçamazsınız, çünkü bazı olumsuz sonuçları olabilir. Bunlar:

 • Yüksek lif ve düşük su alımı kabızlığa veya ishale neden olabilir.
 • Bebeğin sağlığına zarar verebilecek mineral emiliminde bir azalmaya yol açabilir.
 • Aşırı lif tüketmek şişkinlik, karın krampları ve bulantıya neden olabilir.
 • Bazı durumlarda iştah azalmasına neden olabilir ve büyümeyi etkileyebilir.

Bakınız: Bebeklere Lifli Besinler Yedirmek Faydalı Mı?

Bebeklere Lifli Gıdalar Yedirirken Alınacak Önlemler

 • Bebeğinize verdiğiniz yiyeceklerde çeşitliliği ve ılımlılığı gözlemleyin.
 • Küçük bebekler için tek bir tahıl ile başlayın. Bebek büyüdükçe, çok öğünlü yemeklere başlayabilirsiniz.
 • Meyve ve sebzeleri soymayarak lif kaybını en aza indirin.
 • Bebeğiniz için yeni bir lifli gıdaya başlamadan önce bir çocuk doktoruna danışın.
 • Su alımı, lif alımı ile birlikte önemlidir. Lifin çalışması için suya ihtiyacı vardır.

Bebeklerde sadece doğal gıdalardan lif bulunmalıdır. İzole veya ticari lif kullanmaktan kaçının.

Kaynaklar:

 1. Dietary Fiber; Access Data; FDA
 2. Soluble vs. insoluble fiber; Medical Encyclopedia; Medline Plus (2018)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir