Bebeklerin Oturmasına Yardımcı Olan Egzersizler ve Aktiviteler

Desteksiz Oturma Egzersizleri

İşte bebeğinize daha iyi oturmasını öğretmek için kullanabileceğiniz bazı basit ama harika oyunlar ve aktiviteler:

1. Çıngırakla oynayın:

Oynama yaşı: Dört ay

Aktivite: Basit bir karın üsyü aktivitesi. Bebeğinizi karnının üzerine yerleştirin ve görüş alanına bir tıkırtılı oyuncak getirin. Başını sesin yönüne doğru hareket ettirdikten sonra, çıngırakı biraz geriye doğru hareket ettirin, böylece başını hareket ettirmek için onu biraz geriye çevirmesi gerekir.

Faydaları: Boyun kasları, sırt ve bel kasları üzerinde çalışır. Kollarını kullanarak vücudunu hareket ettirebilir, böylece omuz kaslarını da bu süreçte kullanabilir.

2. Yardımlı egzersiz:

Oynama yaşı: Dört aylık (başını destekleyebildiği zaman)

Aktivite: Bebeğinizi ayakları size bakacak şekilde bacaklarınıza yerleştirin. Kollarını tutun ve karın egzersizi andıran bir hareketle yavaşça yukarı ve aşağı çekin. Onu nazikçe yukarı ve aşağı hareket ettirdiğinizden emin olun. Aktiviteye biraz ritim eklemek için onu kaldırırken bir şarkı söyleyin.

Faydaları: Etkinlik, oturmayı öğrenmesine yardımcı olmak için gerekli olan bel ve karın kaslarında çalışacaktır.

3. Yuvarlanma:

Oynanma yaşı: Altı ay

Aktivite: Bebeğinizi sırt üstü yatırın. Önüne bir oyuncak getirin ve bakışlarını koruyacak şekilde yavaşça yanına taşıyın. Bir kez yana doğru hareket ettikten sonra ona uzanmasını isteyin. Bu yaşta, çoğu bebek devrilebilir. Bu nedenle, nesneyi daha iyi görmek için dönmeye çalışacaktır. Bunu yaptığında, onu cesaretlendirin. Etkinliği, özellikle neşeli olduğunda düzenli olarak tekrarlayın.

Faydaları: Oturma pozisyonuna daha hızlı geçmesine yardımcı olacak sırt ve eğik kasları güçlendirir.

Bakınız: Bebeklerde Ay Ay Fiziksel Gelişimi

4. Bisiklet çevirme:

Oynanma yaşı: Altı ay

Aktivite: Bebeğinizi yumuşak bir yüzeye yatırın. Bebeğiniz rahatça uzanırken bacaklarını nazikçe tutun ve kaldırın. Bir pedal hareketinde yavaşça hareket ettirmeye başlayın. Küçük çocuğunuzun ilgisini çekmek için bazı komik sesler yapın. Beş bisiklet hareketinden sonra birkaç saniye ara verin.

Faydaları: Sırt kaslarını güçlendirir.

5. Yardımlı dikilme:

Oynamak için yaş: Sekiz ay

Aktivite: Bebeğinizi oturma pozisyonuna getirin. Ellerini tut ve yavaşça ayakta durma pozisyonuna kaldır. Üç ila dört kez tekrarlayın ve aktiviteye devam etmeden önce birkaç saniye ara verin.

Faydaları: Sırt, karın ve uyluk kaslarını güçlendirir. Sekiz aya kadar, bebekler bağımsız olarak oturabilir ve ilk ayakta kalma girişimlerini yapabilirler.

Dikkat: Bebeğinizin vücudu hassastır. Bu aktiviteleri sadece ona zarar vermediğinizden eminseniz yapın. Aşırıya kaçmayın. Ayrıca, bebeğinizin güvenliği için önlem almanız gerekir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir