Bebeklerin Hıçkırığı Nasıl Geçer?

Bebeğim neden hıçkırıyor?” diye merak eden anneler için bu yazımızda çeşitli bilgiler paylaşacağız. Bebeklerde özellikle de bir yaş altı olan bebeklerde hıçkırık tutmasının endişe edilecek bir durum olmadığını uzmanlar belirtiyor. Bebekler genelde annesi emzirdikten ya da mama yedikten sonra hıçkırmaya başlar.

Hıçkırık, her ne kadar yetişkin bireyler için bazı hastalıkların habercisi olarak nitelendirilse de, bebeklerde durum tamamen farklıdır. Bir yaşına kadar yeni doğanları hıçkırık tutması son derece doğal bir durumdur. Ancak bebeğinizin hıçkırığı hiç durmuyorsa ve sürekli devam ediyorsa, böyle bir gözlem sonrası doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebeğinizin hıçkırığının geçmesi için bu adımları uygulayabilirsiniz.

  • Bebeğinizi daha dik bir pozisyonda besleyin.
  • Bebeğinizi her emzirdikten sonra, maksimum olarak 20 dakika bebeğinizin dik durmasını sağlayın.
  • Bebeğinize mama yedirirken, daha küçük lokmalar ile daha sık bir şekilde beslemeyi deneyin.
  • Hıçkırığın geçmesi için bir miktar su vermeyi deneyin.
  • Bebeğinizi emzirirken, sık aralıklar ile mola verin.

Halk içinde bilinen yöntemlerde biri ise; bebeğin ağzına birkaç damla limon suyu damlatmaktır. Bu yöntemin işe yaradığı kanısı toplumumuzda mevcuttur.

Bebeğinizi emzirirken, bir yandan da karın kısmını yavaş bir şekilde ovalamayı deneyin.

Bebeğinizi yaklaşık olarak 1 dakika ile bir saat arasında hıçkırık tutuyorsa, uzmanlar endişelenmemeniz gerektiğini belirtiyor. Ancak bu süre bir saati aşarsa, bebeğinizi hemen bir hekime götürmelisiniz.

Bebeklerde hıçkırık sorununun yaygın nedenleri; anne sütü yerine arada inek sütü de verilmesi, emzirilen bebeğin midesine dolan havanın gaz oluşturması, fazla yemek yedirilmesi, hazımsızlık sorunu olması, asitli içecek verilmesi, sıcak gıda ile beslemektir.

Ayrıca Bakınız: Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Annenin yediği gıdaların süt ile bebeğe geçerek, bu gıdalardan bazıları da hıçkırık olmasını tetikleyebilir. Yeni doğanlarda hıçkırık tutması ise; genelde anne sütüne bağlıdır. Bu hususları göz önde bulundurarak, bebeğinizin hıçkırık tutmasının ana nedenini saptayabilirsiniz.  

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.