Bebeklere Zencefil Verilir Mi? Ne Zaman Başlamalı, Yararları ve Riskleri

Zencefil, lezzetinin yanı sıra tıbbi özellikleri nedeniyle dünyadaki mutfakların bir parçası olmuştur. Öncelikle yetişkinlerde bulantı, öksürük ve mide sorunlarının semptomlarını hafifletmek için doğal bir ilaç olarak kullanılır.

Ama zencefil bebeklere verilir mi? Herhangi bir sağlık yararı sunuyor mu veya yan etkileri var mı? Bu yazımızda, bebeklere zencefil vermek soruları cevaplıyoruz.

Zencefil Bebekler İçin Güvenli Mi?

Zencefil bebekler için güvenli olarak kabul edilir. Ancak bebekler tarafından tüketiminin güvenli bir sınırını düşündüren herhangi bir çalışma yoktur. Yetişkinler için önerilen alım miktarı günde dört grama kadardır.

Uzmanlar tarafından, zencefili ev ilaçlarında veya alternatif ilaç olarak kullanırken dikkatli olmanızı önerir. Zencefilin olası ilaç etkileşimleri olabilir ve bu nedenle, bu formların herhangi birinde bebekler için kullanılması sadece bir çocuk doktorunun rehberliğinde yapılmalıdır.

İlaç olarak zencefil kullanımı 2 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez. Bu nedenle, zencefili herhangi bir terapötik amaç için kullanmadan önce doktoruna danışmanız tavsiye edilir.

Bebeklere Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefilin kimyasal analizi, insanlarda olumlu sağlık yararları ile ilişkili farklı bileşikler içerdiğini göstermektedir. Yazımızın devamında bebekler için yararlı olabilecek bazılarından bahsedilecektir.

Antimikrobiyal, mantar önleyici ve antiviral etkiler: Çalışmalar zencefilin E Coli, Salmonella typhi ve Bacillus subtilis’e karşı antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. Bebekler bakteriyel saldırılara karşı daha savunmasızdır ve bu nedenle zencefil, bir çocuk doktorunun rehberliğinde de olsa, enfeksiyonları önlemek için kullanılabilir. Ayrıca, zencefilin bağışıklığı arttırmaya yardımcı olabilecek mantar önleyici ve antiviral özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Sindirime yardımcı: Gecikmiş gastrik boşalma gibi kabızlığa veya şişkinliğe yol açan gastrointestinal sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Balgam söktürücü: Çocuğunuzun çocuk doktoru onaylarsa, zencefili öksürüğü tedavi etmek için balgam söktürücü olarak kullanabilirsiniz. Zencefil suyu, bal ile birlikte, öksürük ve soğuk algınlığı için yaygın bir ev ilaçtır. Ancak, bir yaşın altındaki bebekler için balın önerilmediğini unutmayın.

Diğer bazı bileşenler: Bazı çalışmalar zencefil içindeki bazı bileşiklerin doğrudan akciğerleri gevşettiğini ve nefes almayı kolaylaştırdığını göstermiştir. Bronşit durumunda da, zencefilin bir tedavi olarak yararlı olduğu bulunmuştur.

Çeşitli çalışmalar zencefilin ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Genellikle enflamatuar yanıtın önemli bir bileşeni olan bir enzimin çalışmasını engeller. Bu nedenle, bebeğinizde kulak ağrısı veya karın ağrısı varsa,doktoruna danışarak zencefil kullanılabilir.

Zencefilin sağlığa birçok faydası varsa, neden kullanmak için profesyonel rehberliğe ihtiyacınız var? Cevap basit: zencefil tüketimi, bebekler için önerilen bir doz olmadığından olası yan etkilere ve ilaç etkileşimlerine sahip olabilir. Bebekler için zencefil kullanmadan önce birkaç önlemi almak da önemlidir.

Bebeklerde Zencefil Kullanımı İçin Önerilen Önlemler

Zencefil bazı ilaçların etkilerini değiştirebilir. Bu nedenle, bebeğinize ilaç reçete edilmişse, zencefil kullanmadan önce çocuk doktorunuza danışın .

Botulizm riski nedeniyle bir yaşın altındaki bebekler için ballı zencefil kullanımından kaçınılmalıdır.

Bebeğiniz zencefile duyarlıysa, karın krampları, mide ekşimesi, ishal, gaz ve şişkinlik gibi hafif yan etkiler beklenebilir.

Bebeğinizin beslenmesine ilk kez zencefil eklerken, bebeğinizin zencefil için hassas veya isteksiz olup olmadığını kontrol etmek için üç ila beş günlük bekleme kuralını uygulayın. Uygun önlemlerle, zencefil bir bebeğin beslenmesinde güvenle kullanılabilir.

Zencefil hemen hemen her yiyeceğe baharat veya lezzet verici madde olarak eklenebilir. Bebeğiniz için denediğiniz tariflerin lezzetini ve besleyici değerini artırabilir. Ama aşırı kullanmamalısınız. Dengeli şekilde kullanın. Bebekler için kullanabileceğiniz zencefil miktarını çocuk doktorunuza danışın, özellikle de bir ev ilacı olarak kullanıyorsanız.

Kaynaklar:

  1. Pamela Stevens; Ginger for Health (2016)
  2. Ginger root, raw; 169231; FoodData Central; USFDA
  3. Beth Howard; Pain-fighting Foods; Diet and Nutrition; AARP (2011)

Bebeğinize zencefil yedirdiniz mi? Bebeğiniz için bir ev ilacı olarak kullandınız mı? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.