Bebeklere Papaya Yedirilir Mi? Faydaları ve Zararları

Bebeğiniz katı gıdaya başladığında, besleyici yiyeceklerle besleme arayışı içerisine girebilirsiniz. Genellikle bebek maması olarak kabul edilen bu meyve, birkaç önemli beslenme ve tıbbi özelliğe sahip olgun papayadır. Peki bebeklere papaya verilir mi?

Bebeklere Papaya Yedirmek Güvenli Mi?

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, papaya meyvesini bebekler için “genellikle güvenli (GRAS)” olarak kabul etmektedir. Bebeğinizin yaşına bağlı olarak, papaya yedirebilirsiniz.

Papaya Bebeklere İlk Ne Zaman Verilmeli?

Bebeğiniz katı gıdaları rahatça tüketmeye başladığında, bebeğinizin beslenmesine papaya ekleyebilirsiniz. Bazı çocuk doktorları, genel olarak, yedi ve sekiz aylık bir bebeğe papaya verilmesini önerir. Bununla birlikte, bebeğinizin beslenmesine elma, muz, patates gibi gıdalar vermeyi deneyebilirsiniz.

Papaya genellikle hipoalerjeniktir. Bununla birlikte, bazı papaya alerjisi vakaları belgelenmiştir. Bu nedenle, bebeğinize papaya yedirmeden önce bir çocuk doktoruna danışın.

Papaya’nın Besin Değeri

Papaya bilinen besin açısından en zengin meyvelerden biri olarak kabul edilir. Güçlü bir A vitamini, beta-karoten formunun zengin bir kaynağıdır.

Papaya’nın Bebekler İçin Faydaları Nelerdir?

Papaya, aşağıda ayrıntılı olarak belirtildiği gibi bebekler için bazı önemli faydalara sahiptir:

Bağışıklığı destekleyebilir: Papaya’nın nutrasötik özellikleri olduğu düşünülür. Bu özelliklerin bağışıklığı arttırdığına ve sağlık açısından yaşam kalitesini artırdığına inanılmaktadır. Meyve, önemli miktarda A-B vitamini, B, C ve papain ve kimopapain gibi proteolitik enzimler içerir. Bu bileşenlerin meyveye antiviral, antifungal ve antibakteriyel özellikler sağladığına inanılmaktadır.

Sindirime yardımcı olur: Geleneksel tıpta papaya, sindirim bozukluklarını tedavi etmek için bir ilaç olarak kullanılmıştır. Papaya, sindirime yardımcı olduğuna inanılan papain gibi biyolojik olarak aktif bileşikler içerir. Ek olarak, papaya yemek, kabızlığı uzak tutarak sindirim uyumunun korunmasına yardımcı olabilecek önemli miktarda su ve lif içerir.

İyileşmeyi destekler: Papaya’nın yaraları iyileştirmede yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Her ikisi de yara iyileşmesine yardımcı olan iyi miktarda C vitamini ve proteolitik enzim olan papain vardır. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, papaya ekstraktının topikal uygulanmasının derhal yara iyileşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bağırsak solucanlarına karşı çalışır: Papaya, en eski meyve antihelmintik bitkilerden biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, etkinliği birkaç yıl öncesine kadar çoğunlukla anekdottur. Ancak şimdi, in vitro klinik araştırmalar, papaya’daki bazı biyoaktif bileşiklerin gastrointestinal solucanlara karşı çalışmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Vücut fonksiyonlarını destekler: Papaya, önemli miktarda diyet folatı olan gıdalardan biridir. Folat bebekler için çok önemlidir, çünkü büyüme, gelişme ve beslenme için gerekli olan birçok biyokimyasal işlevi destekler. Folatın gerçekleştirdiği en önemli işlevler metabolizma, beyin gelişimi ve DNA-RNA sentezidir.

Görüşü destekler: Papaya, büyüme ve gelişme için hayati bir besin olan zengin A vitamini kaynaklarından biridir. Özellikle, A vitamini yaşamın ilk yıllarında çok önemli olan görme gelişimine yardımcı olur. Bir araştırma çalışması, vitamin-A türevlerinin retinal dejeneratif hastalıkların tedavisinde etkinliğini göstermiştir.

Genel sağlığı artırır: Papaya, önemli miktarda antioksidan ve papain gibi biyolojik olarak aktif bileşikler içeren çeşitli hayati besinlere sahiptir. Ayrıca enflamatuar belirteçleri azaltan lipit bir bileşime sahiptir. Papaya’nın bu değerli bileşenleri, özellikle bebekler için beslenmeye dahil edilmesi gereken bir meyve yapar.

Papaya ayrıca bebekler için de önemli olan potasyum ve fosfor gibi önemli miktarda mikro besin maddesine sahiptir.

Not: Papaya’da bulunan tüm besinler bebeğinizin büyümesini ve gelişmesini destekleyebilir. Bununla birlikte, papaya, özellikle 6 aylıktan sonra bebeğiniz için tek yönlü bir yiyecek olamaz. En iyi beslenmeyi sağlamak için bebeğinizin beslenmenize çeşitli meyve, sebze ve diğer gıda gruplarını tanıtın.

Bebeğinizin beslenmesine papaya eklerken de dikkatli olmalısınız. Diğer gıdalarda olduğu gibi papaya’nın da yan etkileri olabileceğinden bu önemlidir.

Papaya’nın Bebekler İçin Yan Etkileri ve Zararları

Aşağıdaki bebeklere papaya yedirmenin olası yan etkileri yer almaktadır:

Alerji: Papaya ile ilgili polen solunması ve meyve tüketimi yoluyla IgE aracılı aşırı duyarlılık belgelenmiştir. Bebeğiniz latekse alerjisi varsa, papaya alerjisinin olması muhtemeldir. Bebeğinizin alerji geçmişi varsa veya ailenizden herhangi birinin alerji geçmişi varsa, bebeğinize papaya vermeden önce doktorunuza danışmak akıllıca olacaktır.

Mide ağrısı veya krampları: Olgunlaşmamış papaya’nın yüksek miktarda lateks olduğu bilinmektedir. Lateks, mideyi potansiyel olarak mide kramplarına ve ağrılarına yol açabilir. Lateks miktarının meyve olgunlaştıkça azaldığı bilinmektedir. Bu nedenle, bebeklere sadece olgun papaya yedirmek önemlidir.

Bazı önlemleri almak bebekler için papaya tüketiminin güvenli olmasını sağlayabilir.

Bebeğinize Papaya Yedirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşağıdaki önlemleri göz önünde bulundurarak bebeğe papaya beslemeye başlayabilirsiniz:

  • Asla iki yeni gıda maddesini bir araya getirmeyin. Çünkü aynı şey bebeğiniz için hangisinin uygun olmadığını belirlemek için karışıklık yaratır. Her zaman üç ila beş günlük ‘bekle ve izle‘ kuralını uygulayın.
  • Papaya içeren herhangi bir ürünü hazırlarken, 2 yaşın altındaki bebekler enfeksiyonlara karşı en savunmasız olduğundan hijyeni koruyun. Bu nedenle, meyveyi düzgün bir şekilde yıkayın ve soyun ve tohumları veya özleri dikkatlice çıkarın.
  • Kolay sindirilebilirliği sağlamak için sadece olgun papaya seçin.
  • Papaya püresi ile başlayın. Boğulmayı önlemek için püre içinde topaklar olmadığından emin olun.
  • Başlangıçta, sadece bir çay kaşığı gibi küçük miktarları besleyin.
  • Besleyici değerini bir bütün olarak yükseltmek için papaya püresi içine diğer gıdaları karıştırabilirsiniz.

Bir aperatif veya ana yemek malzemesi olarak, papaya meyvesini bebeklere birçok şekilde verilebilir. Bu tropikal meyve, genel sağlığı ve refahı desteklemek için bebeğinizin besin alımını artırma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, tek yönlü bu meyve ile beslenmemelidir. Bu nedenle, papaya’yı, çeşitli gıda gruplarıyla bir beslenme programına dahil edebilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Papayas, raw, (SR LEGACY, 169926); Fooddata Central; USDA
  2. Feeding and nutrition of infants and young children; WHO
  3. Papaya; National Center For Biotechnology Information

Bebeklere papaya yedirmek hakkında paylaşacağınız bir şey var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir