Bebeklere Oturma Nasıl Öğretilir? 5 Tavsiye

Bebekler oturmaya nasıl hazırlanır? Bebeğiniz ancak kasları onu desteklemesi için kendi başına oturabilir. Bu nedenle, bir bebeğe gelişim döneminden önce oturmasını öğretemezsiniz. Bununla birlikte, kaslarını pozisyonuna alıştırabilirsiniz, böylece vücudu buna hazır olduğunda oturma daha kolay hale gelir.

Bebeğinizi oturma pozisyonunu daha kolay denemeye teşvik edecek ipuçları şöyledir:

1. Karın üstü yatma ve araştırmaya teşvik edin:

Mükemmel bir oturma pozisyonuna doğru ilk adım, kafayı sabit tutma yeteneğinden başlar. Bunu başarmanın en iyi yolu karın üstü yattığında boyun ve sırt kaslarını güçlendirmektir.

Bebeğinizi karın üstü yerleştirin ve en sevdiği oyuncakları onun önüne koyun. Kafasını hafifçe kaldırarak onu bu oyuncaklara bakmaya teşvik edin. Oturmayı öğrendikten sonra etkinliği tekrarlayın. Bu, otururken vücut ağırlığını desteklemeyi ve emeklemeyi öğrenmesine yardımcı olacaktır. Oyuncaklarını sakla ve karın üstü yatarken gözleriyle takip etmesini sağla. Bu onun vücudunu kaldırmasını sağlayacaktır.

2. Bebeği kendiniz hareket ettirin:

Bebeğe hareket hakkında bilgi vermenin bir yolu bunu kendiniz yapmaktır. Bebeği tutun ve şilte gibi yumuşak bir yüzeye yerleştirirken yavaşça yuvarlayın. Bebeğin hareketi kendi başına yapmak için bir yönelim duygusu geliştirmesine yardımcı olacaktır.

3. Oturma denemeleri:

Bebeğiniz altıncı ayda olduğunda, ona sahte oturma seanslarında oturmasını öğretebilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, vücudunuzu küçük çocuğunuz için sırtlık olarak kullanmaktır.

Yatağa ya da yumuşak bir halıya oturun ve bebeğinizin en sevdiği oyuncakları onun önüne yerleştirin. Onu sırtınıza yaslayarak kucağınıza güvenli bir şekilde oturmasını sağlayın ve oyuncaklarıyla oynamasına izin verin. Sırt kaslarını güçlendirir ve bebeği oturma hissine alıştırır.

Bakınız: Hafta Hafta Bebek Gelişimi Resimli

4. Merakını bir araç olarak kullanın:

Dokuzuncu aya kadar oturma pozisyonuna geçebilecek. Şimdi onu mümkün olduğunca bu pozisyonda kalmaya teşvik etme zamanı. İlgilendiği nesneleri, otururken onlara erişebileceği şekilde kolunun erişimi olan yere yerleştirin. Ayrıca bebeğinizin yanına oturabilir ve onunla birlikte temel pas geçme oyununu oynayabilirsiniz.

5. Kaslarını güçlendirmeye odaklanın:

Vücudun herhangi bir hareketi kas kullanımını içerir. Daha güçlü kaslar, bebeğinizin daha hızlı oturmayı öğrenme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Ona düzenli olarak masaj yapın ve kaslarını güçlendirmek için temel aktif oyunları kullanın. Ayrıca, emekleme, yuvarlanma ve karın üstü yatma gibi aktivitelerin hepsi bebeğin kaslarını güçlendirmenin doğal yoludur. Daha erken ve daha iyi oturmayı öğrenebilmesi için onları olabildiğince şımartmaya teşvik edin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir