Bebeklere Meyve Suyu Verilir Mi? Ne Zaman Verilir?

Bebeklere meyve suyu verilmeli mi? Çocuk beslenmesinde meyve suyu mu meyve mi? Bebekler için meyve suyu nasıl yapılır? Bebeklere hangi meyve suyu verilir?

Bebekler İçin Meyve Suyu

Yeni ebeveynler, meyvelerin ve sebzelerin iyiliği hakkında çevrelerinden çok fazla bilgi ve tavsiye alıyor olabilirler. Bu bilgiler bazen iyi düşünülemeyen seçeneklere yol açar.

Örneğin, meyve ve sebzelerden geldikleri için meyve suları genellikle sağlıklı bir seçenek gibi görünür. Ama meyve suları bebekler için gerçekten sağlıklı mı? Hangi meyve veya sebze suları bebekler için güvenlidir?

Bu yazıda, meyve ve sebze sularının bebek için iyi olup olmadığını, meyve sularının faydalarını ve olası yan etkilerini ve daha fazlasını sunuyoruz.

Meyve Suyu Nedir?

Bir ürün sadece %100 meyve suyu, yani posa dahil ise “meyve suyu” olarak etiketliyse. Konsantreden yapılan meyve suları için, etiket ürünün konsantreden yeniden oluşturulduğunu belirtmelidir. Genel olarak, ticari meyve suları %10-99 arasında meyve suyu, ilave tatlandırıcılar, çeşitli tatlar ve C vitamini veya kalsiyum gibi takviye maddeleri içerir. Bu bileşenler etikette belirtilen şekilde listelenir.

Meyve ve Sebze Suları Bebekler İçin İyi Mi?

İdeal olarak, besin değeri olmadığı ve diş çürümesi riskini artırdığı için bir yaşın altındaki bebeklerde meyve sularından kaçınmalıyız. 1 yaşın üzerindeki bebekler için, meyve suları yetişkinlere benzer sağlık yararlarına sahip olabilir. Meyve suları, ılımlı beslenmeleri ve bebeğin dengeli beslenmesinin bir parçası olması koşuluyla bazı sağlık yararları sağlayabilir.

Haşlanmış elma, üzüm, kavun, karpuz, havuç, portakal, domates, tatlı limon, armut, şeftali, mango, çilek, pancar, lahana deneyebilirsiniz.

Meyve ve Sebze Sularının Bebeklere Faydaları

Aşağıdakiler bebekler için meyve ve sebze sularının bazı önemli faydalarıdır:

Mikro besinlerin kaynağı: Meyve ve sebze suları, mineraller ve vitaminler gibi bir mikro besin kaynağı olabilir. Bu multivitaminler ve mineraller bebeğin sağlıklı büyümesine yardımcı olur.

Bebeğiniz Ne Zaman Meyve Suyu İçmeye Başlayabilir?

Amerikan Pediatri Akademisi, herhangi bir ek besin faydası sağlamadığı için 12 aylıktan küçük bebeklere meyve suyu verilmemesini öneriyor. 12 aylıktan sonra, bebekler zaman zaman kontrollü miktarda meyve suyu içebilirler, ancak yiyecekler daha iyi bir seçenektir.

Bakınız: Bebeklere Meyve Suyu İçirmek İçin İpuçları

Bebeğinize Ne Kadar Meyve Suyu Verebilirsiniz?

12 aylıktan büyük bebekler için, diş çürümesi riskini en aza indirmek için alımı günde 60-120ml’den fazla olmayacak şekilde sınırlandırın.

Meyve Suları Bebeklere Zararlı Mı?

Meyve ve sebze sularının ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak bazı sağlık sorunları ortaya çıkarabilirler:

  • Meyve suları, genel şeker içeriklerinde yüksek kabul edilir ve meyve suları da şeker içeriyorsa bu içerik daha da artar. Bu, artan kalori tüketimine katkıda bulunabilir.
  • Artan kalori tüketimi, kilo alımında artışa neden olabilir.
  • Meyve suları, özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda diş çürüğü riski taşır.
  • Çeşitli vücut fonksiyonları için gerekli olan liflerden yoksundurlar.
  • Meyve suları, özellikle meyve suları tatlı olduğundan, bebekler ve küçük çocuklar onlar için bir tat geliştirebilir ve diğer yiyecek gruplarını reddedebilir.
  • Ticari olarak yapılan meyve suları, bebekler ve küçük çocuklar için ideal olmayan tatlandırıcılar, tatlar, katkılar ve koruyucular ekleyebilir.
  • Bebeği beslediğiniz meyve suları pastörize edilmelidir. Pastörize edilmemiş meyve suları, bebeğin sağlığına zararlı olabilecek zararlı bakteriler içerebilir.

Bebeklere Ev Yapımı Meyve Suları İçirilir Mi?

Ev yapımı meyve suyu taze, hijyeniktir ve bebeğiniz için özelleştirilebilir. Bununla birlikte, pastörizasyon veya kaynatma ile sterilize edilmesi gerekir.

Yetişkinler pastörize veya kaynatılmış meyve suyu gerektirmez. Çünkü bağışıklık sistemleri bakterileri idare edebilir. Ancak, yürümeye başlayan bir çocuğa beslenmeden önce tüm bakterileri ortadan kaldırmak için meyve suyunun kaynatılmasını önerilir.

Sağlıklı bir öğün yerine geçmedikleri sürece bebeğinize meyve suları verebilirsiniz. Bebeğin bu tür meyve suları için bir tat geliştirebilmesi için şeker veya tuz eklemeyin. Ancak, bir yaşından küçük bebekler için meyve sularından kaçının. Bunun yerine onlara anne sütü verin ve meyve ve sebze vermeye çalışın.

Kaynaklar:

  1. Where We Stand: Fruit Juice; American Academy of Pediatrics
  2. The Use and Misuse of Fruit Juice in Pediatrics; American Academy of Pediatrics

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir