Bebeklere Lifli Besinler Yedirmek Faydalı Mı?

Lif Bebekler İçin İyi Mi?

Lif, bebekler için iyidir. Lifli gıdaların bir bebeğin beslenmesine dahil edilmesi bağırsak mikroflorasını geliştirmeye ve sindirim sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar, yaşamın ilk yıllarının sağlıklı bir kolonik mikrofloranın yanı sıra iyi beslenme alışkanlıkları oluşturmak için çok önemli olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, bebekler için lif alımı faydalıdır.

Lif, bireyin beslenmesinin önemli bir parçasıdır. Bebek için aşağıdaki şekillerde yararlıdır:

Sindirim sağlığını destekler: Çözünmeyen lif, mevcut bir tür diyet lifi tam tahıllar, tam baklagiller, çiğ meyveler ve sebzeler sindirim sağlığını korumak için hayati önem taşır. Yutulması ile birlikte, bağırsakta suyu yakalayarak şişer ve dışkının düzgün geçişine yol açan toplu olarak ekler. Kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve bağırsağın pH’ını destekler ve zararlı mikropların kolonizasyonunu önler.

Bağırsak mikroflorası için iyi: Toplam diyet lifi, yani çözünür ve çözünmez lif, insan bağırsağında yaşayan milyonlarca probiyotik bakteri için prebiyotik veya gıda olarak çalışır. Journal of Cell Host ve Microbe’de yayınlanan bir araştırma çalışmasına göre, gıdanın türü, kalitesi ve kökeni bağırsak mikroplarını etkilemektedir.

Bağışıklığı güçlendirir: Diyet lifi prebiyotik olarak çalışır ve laktik asit bakterileri ve bifidobakteriler gibi yararlı mikropların popülasyonunu artırarak bağışıklığın arttırılmasına yardımcı olur. Bu bakteriler zararlı patojenlerle savaşmaya yardımcı olabilir ve böylece bağışıklığı artırabilir.

Emilimini destekler: Sağlıklı bir bağırsak, gıdanın uygun şekilde sindirilmesine ve besinlerin emilimine yardımcı olan sağlıklı mikrobiyomları barındırır. Her iki süreç de genel sağlığı ve refahı korumak için hayati öneme sahiptir.

İştahı artırır: Çözünür lif, karnın tok kalmasına yardımcı olur. Tüketimde su ile birleşir ve mide boşalmasını geciktiren jel benzeri bir yapı oluşturur. Bu mekanizma, yiyeceğin bağırsakta kaldığı toplam süreyi arttırır ve böylece tokluk hissini kolaylaştırır. Aynı zamanda gastrointestinal sistem içinde iştah düzenleyici hormonların salgılanmasına yardımcı olur.

Bakınız: Bebekler İçin Yüksek Lifli Yiyecekler

Kaynaklar:

  1. Dietary Fiber; Access Data; FDA
  2. Soluble vs. insoluble fiber; Medical Encyclopedia; Medline Plus (2018)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.