Bebeklere Elma Sirkesi Verilir Mi? Güvenli Midir?

Elma sirkesi, fermente elma suyundan yapılmış bir sirke türüdür. İçinde bulunan asetik asit, enzimler, mikrobesinler ve biyoaktif bileşiklere atfedilen birçok sağlık yararının olduğu düşünülmektedir.

Son yıllarda, elma sirkesi kullanımı yaygın bir popülerlik kazanmıştır.

Az miktar elma sirkesi tüketimi şimdi sağlık ve beslenme alanında önemli bir yere sahiptir. Ancak bu durum elma sirkesinin bebekler için de yararlı olabileceği anlamına mı geliyor?

Bu yazımızda, bebekler için elma sirkesi kullanımı, yararları, olası riskleri ve bebek için kullanmanın güvenli yollarından bahsediyor olacağız.

Elma Sirkesi Bebekler İçin Güvenli Mi? Zararlı Mı?

Elma sirkesi, aşağıdaki yönergelere uyduğunuzda genellikle bebeklerde kullanım için güvenli kabul edilir.

  1. Filtrelenmemiş olandan ise filtrelenmiş ve pastörize elma sirkesi seçin. Organik veya filtresiz elma sirkesi küf ve farklı maya suşları (bir tür mantar) ve bakteri içerebilir. Bir bebeğin bağışıklık sistemi, çeşitli mantar ve bakteri suşlarını idare etmede yeterli olmayabilir.
  2. Seyreltilmiş filtreli elma sirkesi hem topikal kullanım hem de beslenme tüketimi için düşünülebilir. Ayrıca seyreltmek için bebek maması tariflerine ekleyebilirsiniz. Seyreltilmemiş elma sirkesi formu, %5 asitlik seviyesine sahip olduğu için yanma hissine neden olabilir.

Bebeklere Elma Sirkesi Ne Zaman Verilir?

Elma sirkesi bebeklere en az 6 aylık olduktan sonra verilebilir. Elma sirkesi standart bir gıda maddesi olmadığından, bebeğinize vermeden önce bir çocuk doktoruna danışmak en iyisidir.

Bebeklere Elma Sirkesi Yedirmenin Faydaları

Genel olarak, elma sirkesi asetik asit, pektin, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, biyotin ve C vitamini gibi multivitaminleri içerir. Bu besin elementlerinin aşağıdaki faydalarla sonuçlanması muhtemeldir.

1. Bağışıklık artması: Bağışıklığı arttırmak için elma sirkesi kullanılması, asetik aside atfedilen antimikrobiyal özellikleri nedeniyle önerilmiştir. Son araştırmalar, sirkenin antimikrobiyal özelliklerini göstermektedir.

2. Asit reflü azalması: Elma sirkesi genellikle bebeklerde asit reflü için rahatlatıcı olarak kullanılır. Ancak, etkinliği belgelenmemiştir. Bir ev ilacı veya ek olarak vermek yerine gıdalara dahil ederek kullanabilirsiniz. Ancak öncesinde doktorunuza danışınız.

3. Ağrı kesici: Araştırmalar, elma sirkesinin iltihabı, özellikle eklemlerde oluşanları azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Oral tüketim konjenital eklem problemlerinden kurtulmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, diğer birkaç araştırma çalışması, özellikle dış uygulama yoluyla ağrı giderici etkisini desteklememektedir.

4. Egzamadan kurtulma: Bazı çalışmalar, elma sirkesinin topikal uygulanmasının muhtemelen egzama tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermiştir. Egzama olan bebeklerde cilt bariyerini rahatsız eden yüksek pH seviyeleri vardır. Elma sirkesinin asidik doğası, cildin pH dengesini geri kazanmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu tür ev ilaçlarını denemeden önce bir dermatoloğa danışmanız gerekir.

5. Kepek tedavisi: Geleneksel tıp, elma sirkesinin kepek tedavisinde etkin kullanımını belgelemiştir. Genellikle tekrarlayan kepeklere neden olan fazla bakteri ve maya benzeri mantarla başa çıkmaya yardımcı olabilir. Bebeğinizin kafa derisinde kepek fark ederseniz, elma sirkesi kullanmadan önce bir çocuk doktoruna veya dermatoloğa danışın.

6. Soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmeye yardımcı olur: Soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde elma sirkesi kullanımı geleneksel tıpta iyi belgelenmiştir. Bununla birlikte, iddiayı kanıtlamak için çok az bilimsel çalışma vardır.

Elma sirkesi ile ilişkili faydaların çoğunun anekdot olduğunu bilmek önemlidir. Bu nedenle, özellikle bebekler için herhangi bir öneri yapmak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Elma Sirkesinin Bebekler İçin Olası Yan Etkileri ve Zararları

Aşağıda, özellikle seyreltilmemiş olarak kullanıldığında, elma sirkesinin bazı olası yan etkileri vardır:

Diş çürüğü: Seyreltilmemiş elma sirkesi muhtemelen diş minesini seyreltebilir ve dişlere zarar verebilir.

Ağız ve boğaz yanması: Seyreltilmemiş elma sirkesinin oral tüketimi ağız ve boğazı yakabilir, bu sebeple yaralara yol açabilir.

Cilt yanığı: Seyreltilmemiş elma sirkesi, dıştan uygulanırsa cildi yakabilir. Bu nedenle, harici uygulamalar için elma sirkesinin sadece iyi seyreltildikten sonra kullanın.

Artan asit reflü: Seyreltilmiş elma sirkesinin aşırı tüketimi semptomların şiddetlenmesine neden olabilir. Ayrıca mide rahatsızlığına da yol açabilir.

Olası ilaç etkileşimi: Elma sirkesi, laksatifler, diüretikler ve diyabet ve kalp hastalığı ilaçları ile etkileşime girebilir. Bebeğiniz belirli ilaç kullanıyorsa, sadece bir doktora danıştıktan sonra elme sirkesini tanıtın.

Alerji: Elma sirkesi alerjisi nadirdir. Bununla birlikte, özellikle pastörize edilmemiş bir çeşit kullandığınızda mümkündür. Pastörize edilmemiş elma sirkesi kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bebeğiniz elmaya alerjisi varsa, oral alerji sendromu veya polen gıda sendromu ortaya çıkabilir.

Elma sirkesinin çoğu yan etkisi seyreltilmemiş formla veya sirkenin pastörize edilmemiş versiyonu ile ilişkilidir. Bebeğinize elma sirkesi vermeden önce sorularınız varsa doktorunuza danışınız.

Elma sirkesini bebeklere tanıtmak için ipuçları

Bebeklere elma sirkesini ilk defa verirken aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun:

  • Bebeklere asla seyreltilmemiş elma sirkesi vermeyin. Kullanmadan önce daima suyla seyreltin.
  • Terapötik amaçlar için günde 1-2 çorba kaşığından fazla olmamalıdır.
  • Elma sirkesini bebeğinize vermenin en iyi yolu onu bazı gıda maddelerine eklemektir. Örneğin, çorbalara ve sebze pürelerine bir çay kaşığı seyreltilmiş elma sirkesi katabilirsiniz. Tarife de keskin bir lezzet verecektir.

Elma sirkesi sağlığı geliştirici bir bileşendir, ancak sıklıkla tasvir edildiği gibi bir iksir değildir. Yararlı özellikleri hala araştırılmaktadır. Bebeğinizin yemeklerinin lezzetini ve genel besin değerini arttırmak için gıda maddesi olarak elma sirkesi kullanabilirsiniz. Topikal ve besleyici kullanım her zaman seyreltilmiş formda ve sadece bir çocuk doktoruna danıştıktan sonra olmalıdır.

Kaynaklar:

  1. Apple cider vinegar… for heartburn?; Harvard Medical School
  2. Does apple cider vinegar have any proven health benefits?; Harvard Health Publishing

Bebeğinizin beslenmesinde elma sirkesini denediniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir