Bebeklerde ve Küçük Çocuklarda Yaygın Hastalıklar ve Sağlık Sorunları

Çocuklar çok kolay hastalanmaya eğilimlidir ve durumu doğru şekilde ele almak çok önemlidir. Ateş, soğuk algınlığı, enfeksiyonlar veya başka bir şey olsun, küçük çocuğunuzun sorunu ortadan kaldıracak yüksek kaliteli tıbbi bakım almasını sağlamak çok önemlidir.

Çocuklar – özellikle bebekler – bir yetişkinden daha savunmasızdır. Her türlü virüsü kapmaları ve hastalanmaları kolaydır. Dahası, bilmeden bakterileri etrafa yayabilirler, bu da daha fazla sayıda çocuğun bir hastalığı almasına neden olabilir.

Peki, bebeklerde ve küçük çocuklarda en sık görülen hastalıklar nelerdir ve ne zaman doktora görünmelisiniz? Bu kılavuz, çocuğunuzun yaşayabileceği bir dizi sağlık durumunu ve size yardımcı olacak bazı yararlı bilgileri gösterir.

Çocukların Bu Kadar Kolay Hastalanmasına Neden Olan Nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi, çocukların bağışıklık sistemi az gelişmiştir. Temel olarak, çok fazla virüse maruz kalmadı, bu yüzden vücut onlara tanımıyor ve ilk karşılaşmada hemen hastalanıyor. Ayrıca, çocukların her şeye dokunması ve ellerini ağzına sokması da bu duruma yardımcı olmuyor.

Bebek büyüdükçe bakterilerle daha iyi savaşabilir. Bir bebek doğduğunda, bağışıklık sistemi gelişmeye başlar, ancak ilk aylarda annesinden gelen antikorlarla korunur. Bunlar gittikçe, bebek hastalıklarla savaşacak kendi antikorlarını geliştirecektir.

Ayrıca Bakınız: Bebeklerde Ay Ay Fiziksel Gelişimi

Dahası, küçük çocuğunuz bir hastalıktan etkilendikten sonra bağışıklık kazanacaktır. Bununla birlikte, eğer belirli çocukluk hastalıklarından etkilenmişse, yaşı ilerledikçe onlara karşı bağışıklık kazanacaktır.

Yeni yürümeye başlayan çocuklarda ve bebeklerde en yaygın hastalıklardan bazıları, çocuk hava yoluyla yayılan virüslere maruz kaldığında da ortaya çıkar. Duyarlılıklarından dolayı, bir başkasından üşütme ve ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı yaşamaları kolaydır.

Çocuklarınız dışarıda oynarlarsa veya anaokuluna giderlerse, diğer çocukların yanında olacaklar, bu nedenle belirli virüslerle temas etmek de burada söz konusu değildir. Tek gereken hasta bir çocuk ve tüm grup kısa sürede onu temas etmesidir.

Bu nedenle, her ebeveynin ne geleceklerine hazırlıklı olması ve durumu nasıl ele alacağını bilmesi önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Bebeklerde İşitme Sorunlarının Nedenleri

Bebeklerde ve Yeni Yürüyen Bebeklerde En Yaygın Hastalıklar Nelerdir?

Ateşlenme

Ateşlenme, çok olan bir şeydir ve vücut sıcaklığını normalin üzerine çıkarır. Buna baş ağrısı ve çok sıcak veya çok soğuk hissetme eşlik edebilir. Ateş mevcut olduğunda, vücudun enfeksiyonla savaşmaya çalıştığı anlamına gelir.

Ateş, özel ilaçlarla bebeklerde ve küçük çocuklarda tedavi edilebilir. Bununla birlikte, yenidoğan söz konusu olduğunda bunun çok daha ciddi bir sorun olabileceğini unutmayın. Ateş 38 Santigrat derecenin üzerine çıkarsa, hayatı tehdit eder. Beyin hasarlarına ve ölümcül nöbetlere yol açabilir. Bu nedenle, bebeğinizin hastalığının hemen tedavi edilebilmesi için bir doktora görünmeniz önemlidir.

RSV

RSV veya solunum sinsityal virüsü, 2 yaşın altındaki bebeklerde en sık görülen hastalıklardan biridir. Hava yollarını etkiler, ancak çoğu zaman o kadar da ciddi değildir. Semptomlar soğuk algınlığına çok benzer, bu nedenle bunları birbirleriyle karıştırmak kolaydır.

Ciddi olmasa da, küçük çocuğunuzda kronik bir akciğer hastalığı, konjenital kalp rahatsızlığı veya zayıf bir bağışıklık sistemi varsa bu hızla değişebilir. Bu durumda ve yeterince erken tedavi edilmezse, pnömoni veya bronşiyolite yol açabilir.

Ayrıca, çocukların hastaneye kaldırıldığı solunum sisteminin en yaygın enfeksiyondur.

Çocuğunuzun hastalandığını ve hızlı nefes alma, hırıltılı solunum, uyuşukluk veya hiç su içmemesi gibi belirtileri olduğunu görürseniz, mümkün olan en kısa zamanda doktorunuza danışın.

Kusma

Herkes bebeklerin kusmaya ne kadar eğilimli olduklarının farkındadır. Büyük olasılıkla, annenin yediği her şeyi atmasını önlemek için bir çocuğun çocuğu geğirmeye çalıştığı vakalardan birini gördünüz.

Şimdi, mesele, sistemden çıkarılan gerçek gıdaların olması gerekmez. Bir bebeğin kustuktan sonra çok kolay bir şekilde dehidrate olabileceğini unutmayın, bu nedenle hızlı tıbbi yardım şarttır. Ayrıca, kusmuk gibi yeşil gibi garip bir renk fark ederseniz, tıbbi bir sorunu gösterebilir ve yardım almalısınız. Ayrıca, bebeğiniz laktoza toleranssızsa ve ona anne sütü besliyorsanız kusmak da olabilir. Ancak potansiyel bir sindirim problemi veya enfeksiyonu da olabilir.

Kusma bebeğinizle sık rastlanan bir durumsa, derhal tıbbi yardım alın.

Ayrıca Bakınız: Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Kulak Ağrısı

Çocukluk günlerinizde düşündüğünüzde, muhtemelen geceleri uyumanıza izin vermeyen sinir bozucu kulak ağrısı anılarınız olabilir. Kulak ağrısı, bebeklerde soğuk algınlığı, enfeksiyon veya çene ağrısından kaynaklanan yaygın hastalıklardan biridir. Çok tatsızdır ve çocuğun genel aktivitesini etkileyebilir.

Boğaz Ağrısı

Dürüst olalım, muhtemelen hayatınız boyunca, özellikle çocukluk döneminde birçok boğaz ağrısı geçirmişsinizdir. Sadece tahriş ettikleri değil, aynı zamanda ateşiniz de eşlik edebilir ve durumunuzu kötüleştirebilir.

Bazen, boğaz ağrısına bir virüs neden olabilir. Ayrıca, streptokok veya strep boğazı gibi belirli bir enfeksiyon, boğazın acı çekmesine neden olabilir.

Strep boğaz hapşırma veya öksürük yoluyla yayılabilir, ancak enfekte olmuş nesnelere dokunmak da dışlanmaz. Tipik semptomlar, elbette, çocuğunuzun bazen yutmasını veya hatta bazen konuşmasını zorlaştırabilen boğaz ağrısıdır.

El ayak ağız hastalığı

Çocuklar çok meraklılardır ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde birçok şeye dokunmayı severler. Oyuncaklarından diğer çocuklara kadar çok yere dokunabilirler. Bu, çok yaygın bir çocukluk hastalığına, sırasıyla el-ayak-ağız hastalığına yol açabilecek şeylerden biridir.

Virüs, dokunmanın yanı sıra, hapşırma, öksürme veya dışkı yoluyla yayılır. Durum 7 ila 10 gün sürebilir. Ayak tabanlarında ve ellerde de ağrılı hissedebilecek kırmızı kabarcıklardan oluşur, ancak bunun iyi bir işareti boğazda ve ağızda ağrılı yaralardır.

Onların neden olduğu acı nedeniyle, bazı çocuklar içme suyundan kaçınabilir ve dehidrasyona neden olabilir.

Kızamık

Kızamık, küçük çocuklarda çoğunlukla çocuk aşılanmadığında ortaya çıkan en yaygın hastalıklardan biridir. Daha önce geçirmediyse herkes bunu başarabilse de, en yaygın olarak çocuklar arasında yayılır.

Virüsü içeren ve havada dolaşan damlacıklar nedeniyle etrafa yayılıyor. Aşılar çocukluk çağında aşıya yardımcı olarak hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için önerilir.

Çocuğunuza aşı yapılmadıysa, virüsün şu veya bu noktada temas etmesi riski vardır. Öksürük, ateş, burun akıntısı, sulu gözler, boğaz ağrısı ve kırmızı lekeler gibi belirtiler fark ederseniz, kızamıkla uğraşıyor olabilirsiniz. Bu hastalık yaklaşık 10 gün sürebilir ve ilk 4-5 gün boyunca bulaşıcıdır.

İshal

Bebeklerde çok yaygın olan hastalıklardan biri ishaldir. Çocuğunuz bunu yaşıyorsa şaşırmayın. Bununla birlikte, bu, bu anlarda çocuğunuza fazladan bakmanız gerekmediği anlamına gelmez.

İshal giderilen sıvı miktarı nedeniyle dehidrasyona neden olabilir. Sadece bu değil, dışkı dokusunda veya renginde herhangi bir değişiklik daha derin bir sorun olduğunu gösterebilir. Her durumda, doktorunuza danışın ve bebeği iyi nemlendirdiğinizden su verdiğinizden emin olun.

Anemi

İlk başta, anemi son endişe gibi görünüyor, çünkü herkes bunu tehlikeli bir hastalık olarak görmüyor. Bununla birlikte, özellikle kırılgan, az gelişmiş çocukların bedenlerinde düşündüğünüzden daha kötü olabilir.

Bir anne olarak anemikseniz, çocuğunuzun da anemik olarak doğması muhtemeldir. Anemi, kan kalın olduğunda, çok düşük oksijen seviyesine sahip olduğunda ortaya çıkar. Temel olarak, anemi hemoglobin eksikliğinden oluşur.

Suçiçeği

Yeni yürümeye başlayan çocuklarda sık görülen hastalıklardan biri olan “su çiçeği” adı sizin için yeni olmamalıdır. Belki siz de çocuklukta geçirmiş olabilirsiniz. Yaştan bağımsız olarak herkesin başına gelebilir, ancak çocuklarda en yaygın olanıdır.

Kırmızı ve kaşıntılı lekelerden oluşan hafif bir hastalıktır. Aynı zamanda sıvı ile dolu kabarcıklara dönüşüyorlar. Hastalığın sonraki aşamalarında, bir kabuk oluştururlar, böylece kabuk yaparlar. Daha sonra düşerler.

Semptomların bir çocuktan diğerine değiştiğini unutmayın. Örneğin, vücut her zaman kırmızı noktalarla tam olarak örtülmez. Bazı çocuklar sadece birkaç noktaya sahipken, diğerleri çok şanslı değildir. Göründükleri en yaygın yerler göğüs, yüz, kafa derisi, karın, kolların altında, bacaklarda ve kollardadır.

Bununla birlikte, kırmızı lekeler çocuğunuzun yaşayacağı tek semptom değildir. Ateş de mevcut olabilir ve genel olarak hastalık hissini kötüleştirebilir. Unutmayalım ki lekeler sadece çirkin değil, aynı zamanda kaşıntılıdır ve kaşıntı dürtüsünün küçük çocuğunuza direnmesi zor olacaktır.

Tüm kabuklar kuruyana kadar hastalık bulaşıcıdır. Kuluçka süresi hastalık gidene kadar 10 ila 21 gün sürer.

Ayrıca, hastalık pnömoni, sepsis, bakteriyel cilt enfeksiyonları, ensefalit ve daha fazlası gibi komplikasyonlara sahip olabilir. Düzgün tedavi edilmezse, ölüme bile yol açabilir. Bu nedenle, çocuğunuzun hastalığa yakalandığını düşünüyorsanız doğru önlemleri aldığınızdan emin olun.

Kıl Kurdu

Bu küçük solucanlar çocukların yetersiz hijyeni nedeniyle ortaya çıkabilir. Genellikle, çocuğu çok kaşıntılı hissettirir ve çok kaşıyabilir. Yani, çocuğunuzun posteriorunu çok kaşıdığını fark ederseniz, bazı parazitler oraya doğru yol almış demektir.

Kaşıyarak ve ellerini temizlemeyerek, bu solucanları diğer çocuklara kolayca geçirebilirler. Çocuklar her zaman parmaklarını ağzına soktuğundan enfekte olabilirler.

Bu nedenle, bu solucanların yumurtaları sindirim sistemini istila edecek, yumurtadan çıkacak ve daha fazla yumurta bırakacaktır. Neyse ki, bu durumdan kurtulmak çok zor değil. Çocuğunuzun ihtiyaç duyacağı tek şey iki doz reçeteli ilaçtır, bundan sonra solucanlar gitmelidir. Ancak, o zamana kadar, solucanların yayılmasını önlemek için yataklarını ve havlularını sıcak suda yıkamanız gerekecektir.

Kızamıkçık

Kızamıkçık ayrıca Alman kızamık olarak da adlandırılır. Yani, kızamıktan çok farklı olmadığını söylemek güvenlidir. Kırmızı deri döküntüsü ile birlikte gelir, ancak burun akıntısı, boğaz başı ve hatta ateş de eşlik edebilir.

Bağışıklama programının bir parçası olarak çocuklara aşılar yapılır, ancak çocuğunuzun aşı almaması durumunda risk altında olabilir. Bu hastalık genellikle hapşırma veya öksürme veya sadece kişisel temas yoluyla yayılır. Bununla ilgili tek iyi şey, çocuğunuz bir kez sahip olduğunda, ona karşı ömür boyu bağışıklık geliştirmesidir.

Kızarıklığın ortaya çıkmasından bir hafta öncesinden, kaybolmasından en az 4 gün sonrasına kadar, 2 ila 3 hafta süren bir kuluçka süresi bulaşıcıdır.

Kolik

Bebekler çok ağlar, bu bir gerçektir. Rahatsızlık, açlık, korku veya sevmedikleri bir şey hissettiklerinde ağlama eğilimindedirler.

Bununla birlikte, bazen bebek belirgin bir neden olmadan çok fazla ağlayabilir ve bu genellikle kolik hastalığın bir işaretidir. Neyse ki, bebeğiniz 3 aylık olduğunda hastalığın ortadan kalkması gerektiği söyleniyor. Yine de devam ederse, ağrıya neden olan altta yatan bir durum olabileceğinden tıbbi yardım alın.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Yeni yürümeye başlayan çocuklardaki yaygın hastalıklardan bir diğeri, idrar yolu enfeksiyonu veya kısaca İYE’dir. Bu durum, kanalda biriken bakteriler nedeniyle ortaya çıkar ve küçük çocuğunuzda çok fazla rahatsızlığa neden olur. Semptomların bazıları, gerçekten idrara çıkmadan gerçekten sık idrara çıkma, idrara çıkma sırasında yanma / ağrı, karın ağrısı ve diğer birçok kişiden oluşur.

Gerçek hastalığı teşhis etmek için, bir doktor çocuğunuzdan bir idrar örneğini analiz etmek zorunda kalacaktır.

Nezle, Soğuk Algınlığı

Her çocuk, yaşlarına bakılmaksızın, arada sırada soğuk algınlığına yakalanabilir. Bazen, sıcaklıklardaki değişiklikler veya havadaki virüsler soğuk algınlığına yol açabilir. Semptomlar öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, tıkanıklık ve daha fazlasını içerir. On gün kadar sürebilirler.

Ne Zaman Doktora Gitmek Gereklidir?

Bazı hastalıklar endişe ve komplikasyon olmadan geçebilirken, diğerleri göz ardı edilmemelidir. Bunu söyledikten sonra, çocuğunuz bunlardan herhangi birini yaşıyorsa bir doktora görünün:

  • Yeme isteksizliği
  • Nefes almada zorluk
  • Yüksek ateş
  • İdrar veya dışkıda renk değişimi
  • Beslenirken terleme
  • Normalden daha fazla uyumak
  • Nefes alırken inleme
  • Yavaş hareket
  • Donuk düşünceler

Çocukların ne kadar savunmasız oldukları düşünüldüğünde, çocukluk yıllarında belirli hastalıklara yakalanma eğilimi göstermeleri mantıklıdır. Onları izlemek ve olağan dışı bir şey fark ederseniz önlem aldığınızdan emin olmak ebeveynler olarak sizin işinizdir. Durum ne zaman olursa, çocuk doktorunu ziyaret edin ve çocuğunuzun gerekli tüm testleri yaptığından emin olun. Bu hastalıkların kötüleşmesini önlemek için mümkün olduğunca erken tedavi edilmelidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe ve çocuk gelişimine dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.