Bebeklerde Süt Dişlerinin Bakımı Hakkında Bilgiler

Aşağıda küçük çocuğunuzun dişlerine dikkat etmeniz için bazı ipuçları verilmiştir.

İlk ortaya çıktıklarında dişlerini fırçalayın. Uzmanlar, bebeğinizin dişlerini ortaya çıktığı andan itibaren fırçalamanızı önerir. Diğer dişlerin çıkmasına zarar verebilecek bakteri birikiminin olmamasını sağlar.

Smear boyutlu diş macunu kullanın. Bebekler için diş fırçası daha yumuşak kıllara sahiptir. Fırçalarken, pirinç tanesi büyüklüğünde bir macun kullanın ve günde iki kez dişleri ve diş etlerini hafifçe fırçalayın.

Çocuğun fırçalamasını denetleyin. Büyük bebekleri dişlerini kendi başlarına fırçalamaları için eğitebilirsiniz. Ancak, yanlarında durun ve yanlış anlamaları durumunda bir saat tutun.

Bakınız: Bebeklerin Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Şekerli içeceklerden uzak durun. Çocuğunuzun soda, şeker vb. yüksek şeker içerikli gıdalardan uzak durmasını sağlayın. Bu gıdalar diş çürümesi ve erken diş kaybı riskini önemli ölçüde artırır.

Uzmanlar, diş çürümesine neden olma riskleri nedeniyle okul öncesi çocuklara bile gazlı içecek verilmemesini önermektedir. Meyve suları, diş boşluklarına bağlı oldukları için çok iyi değildir. Uzmanlar, bir yaşın altındaki bebekler için meyve suyu önermemektedir.

Bebeğin ne yediğini izlemek sağlıklı diş gelişimini sağlamaya yardımcı olur. Dişçiye düzenli ziyaretlerle dikkatli fırçalama ve uygun ağız hijyeni, hayatının güzel ve parlak bir gülümsemeye sahip olması gereken tek şeydir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir