Bebeklerde Konuşma Gecikmesi Nasıl Anlaşılır? Neden Olur?

Bazen bebekler dil gelişimine ayak uyduramazlar. Konuşmada gecikme her zaman bir sorunun göstergesi değildir. Bazı çocuklar diğerlerinden daha fazla zaman alır. Sabırlı olmanız ve çocuğunuzu teşvik etmeniz gerekir.

Konuşma gecikmesinden şüpheleniyorsanız bebeğinizin çocuk doktoruna başvurun. Bunun nedenini belirleyecek ve bebeğe yardımcı olacak bir yönetim ve tedavi planı tasarlamaya yardımcı olacaklardır.

Çocuklarda Konuşma Gecikmesi Nasıl Anlaşılır? Neden Geç Konuşur?

Konuşma ve dil gelişimi gecikmesi olan bir bebek aşağıdaki belirtileri gösterecektir.

 • Bebek 9 aylık olduğunda konuşmaya çalışmıyorsa
 • 15 aya kadar ilk kelime yoksa
 • 18 aya kadar tutarlı kelime yoksa
 • 24 aya kadar kelime kombinasyonu yoksa
 • Yavaş veya durgun konuşma gelişimi varsa
 • Ebeveynler 24 aylıkken bebeğin konuşmasını anlamakta sorun yaşıyorlar ve yabancılar 36 aylıkken bebeğin konuşmasını anlamakta sorun yaşıyorlarsa
 • Başkalarıyla iletişimde ilgisiz davranışları varsa
 • Birisi onlarla konuşurken yanıt vermiyorsa
 • Ani konuşma ve dil becerileri kaybı varsa

Ayrıca Bakınız: Bebeğin Doğru Dil Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler

Bebeğin Konuşma ve Dil Gecikmesinin Nedeni Ne Olabilir?

Aşağıdaki sorunlar konuşma üzerinde doğrudan veya dolaylı olarak etkiye neden olarak çocukalrda konuşmanın ilerlemesini geciktirebilir.

Prematüre bebekler: Prematüre bebekler tam süreli bir bebekle aynı yaşta konuşmaya başlamayabilir. Prematüre bebeklerin dil becerilerini öğrenmek için normal bebeklerden biraz daha uzun sürdüğünü unutmayın.

Otistik spektrum bozuklukları: Bu bozukluğu olan bebeklerin kelime dağarcığı ve kelimeleri birden çok anlama sahip anlama güçlüğü olabilir, ancak tüm otizm vakaları gecikmeye yol açmaz ve az düzeyde otizmli bazılarının normal konuşma becerileri olabilir.

İşitme özürü: Sözlü dil işitme yoluyla öğrenildiğinden, işitme yeteneğiyle ilgili herhangi bir sorunun konuşma gelişimi üzerinde etkisi vardır. İşitme sorunları konjenital kulak kusurlarından dinleme yeteneğini etkileyen yaralanmalara kadar değişebilir.

Nörolojik bozukluklar: Serebral palsi, kas distrofisi veya travmatik beyin hasarı gibi nörolojik problemler, konuşması gereken kasları etkileyebilir.

Davranış sorunları: Bazı küçük çocuklar sadece okul veya kreş gibi belirli bir ortamda sınırlı konuşma gösterirler. Buna seçici mutizm denir.

Kaynaklar:

 1. Speech and Language Development: Red Flags; Regents of the University of Michigan
 2. The premature infant: How old is my baby?;WarmLine Family Resource Center
 3. Speech and Language Development; Regents of the University of Michigan

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir