Bebeklerde Konuşma Gecikmeleri Nasıl Tespit Edilir?

Bebeklerde Konuşma Gecikmeleri Nasıl Anlaşılır?

Bir çocuk doktoru konuşma sorunlarından şüphelenirse, bebeklerde konuşma gecikmelerini tespit etme konusunda uzmanlaşmış bir konuşma dili patoloğuna yönlendirilir. Bir dizi test, konuşma ve dil gecikmelerinin belirlenmesine yardımcı olur. İşte bu tür testlerde değerlendirilen bazı parametreler şöyledir.

İşitme yetenekleri: Düzgün dinleyememe, dili etkili bir şekilde öğrenme yeteneğine engel olabilir. Bu nedenle, uzman tarafından yapılan ilk testtir.

Fiziksel deformiteler: Deforme olmuş bir damak veya dudak konuşmayı engelleyebilir. Bebek, potansiyel olarak konuşma gecikmesine neden olabilecek ağız boşluğunda deformitelerin varlığı açısından kontrol edilir.

Konuşmanın değerlendirilmesi: Doktor, bebeğin konuşma yeteneklerini ve eksikliklerini aşağıdakileri gözlemleyerek değerlendirecektir:

 • Doktor, bebeğinizin sözlü iletişimi ne kadar iyi anlayabildiğini ve yorumlayabildiğini değerlendirecektir.
 • Doktor, konuşmanın netliğini ve bebeğin konuşabileceği kelime sayısını ve bebeğin ne kadar konuşabileceğini değerlendirir.
 • Doktor, bebeğin sözlü iletişim üzerinde jestleri tercih edip etmediğini kontrol edecektir, çünkü sorunlu konuşma gelişiminin bir işareti olabilir.

Sonuçların kapsamlı test ve analizlerinden sonra, uzman bir tanıya ulaşacaktır. Bebek bir problemle tespit edilirse, tedavi ile takip edilir.

Ayrıca Bakınız: Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Bebeklerde Konuşma Gecikmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bir bebeğin konuşma gecikmesinin tedavisi çeşitli faktörlere bağlıdır. Sorun ne kadar erken belirlenirse, doktor o kadar erken çalışmaya başlayabilir. Tedavi, konuşma gecikmesine neden olan sorunun nedenine bağlı olacaktır.

Bebeklerde konuşma gecikmelerini tedavi etmek ve yönetmek için birkaç tedavi seçeneği şunlardır:

 • Doktor, bebeğinizin daha fazla konuşmasına ve daha iyi konuşmasına nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda size rehberlik edebilecek bir konuşma ve dil patoloğuna önerebilir. Ayrıca bebeğe nasıl dinleyeceğini veya dudak okumasını yardımcı olurlar.
 • Bebeğin karşılaştığı soruna bağlı olarak, bebeğiniz bir odyolog, psikolog, bir mesleki terapist veya bir sosyal çalışana yönlendirilebilir.
 • Dil terapisti bebeği yaşa uygun müzik, kitap veya hikayelerle eğitebilir.
 • Bebeğin kulakla ilgili bir sorunu varsa, doktor bebeğe işitme cihazı verebilir.
 • Gerekirse, doktor kulağın ve ağzın fiziksel deformitelerini tedavi etmek için kulak veya ağız ameliyatı yapabilir.
 • Terapistler, ağız kaslarını güçlendirmek için bazı çene egzersizleri öğretebilirler.

Kaynaklar:

 1. Speech and Language Delay; American Academy of Family Physicians
 2. Hearing Loss And Language Delay In Little Children; Arkansas State University
 3. Speech and Language Development: Red Flags; Regents of the University of Michigan

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir