Bebeklerde Geç Oturma Nedenleri Neler Olabilir?

9 aylık bebek neden oturamaz? Bazı bebekler gelişimlerinde yavaş olabilirler, ancak bebeğiniz dokuz ay sonra bile oturmak için sıfır yetenek gösterirse? Bunları aklınızda bulundurun:

Bebeğiniz prematüre ise, büyüme ve gelişmesinde doğal olarak yavaş olacaktır. Gelişimsel dönüm noktalarındaki işareti kaçırabilir ve doğal gebelik döneminden sonra doğan bebeklere kıyasla daha sonra başarabilir.

Oturamayan Bebeklerde Ne Sorun Olur?

Yaşamlarının başlarında ciddi enfeksiyonlar veya hastalıklar yaşayan bebeklerin yavaş gelişmesi gerekir. Bu, yuvarlanma, emekleme ve oturma gibi fiziksel becerileri sergileme yeteneklerini geciktirebilir. Bebeğiniz artık hastalıktan tamamen kurtulmuşsa, yavaş da olsa gelişimi ile devam edecektir.

Bakınız: Bebeklerde Ay Ay Fiziksel Gelişimi

Fiziksel Gelişim Sorunlarına Dikkat!

Bebeğiniz ne erken doğum ne de ciddi bir enfeksiyondan muzdaripse, ancak hala oturamıyorsa, önce aşağıdaki gibi diğer fiziksel gelişim aramalısınız:

  • Bebek beş aylık olduktan sonra karın üstü yatırıldığında başını kaldıramıyorsa. Yüzü basitçe aşağıya iniyor ve yukarı doğru hareket etmiyor gibi görünüyorsa.
  • Altı ayını tamamladıktan sonra bile yuvarlanamıyorsa. Temel hareketler için bile desteğe ihtiyaç duyarsa.
  • Dokuz ay sonra oturmuyorsa.
  • Hayatının bir yılını tamamladıktan sonra emekleyerek vücudundan destek alamıyorsa.
  • 18 ayını tamamladıktan sonra yürümez veya koşmazsa.

Bir Çocuk Doktoruna Danışın!

Bebeğiniz yukarıdaki belirtileri gösteriyorsa, bir çocuk doktoruna danışın. Genellikle, oturamamaya bir tıp doktoru tarafından en iyi yorumlanabilecek diğer gelişimsel sorunlar eşlik eder. Bebeğinizin gelişimsel kilometre taşlarının bir kaydını tutmak ve periyodik olarak çocuk doktorunuzla konuşmak her zaman iyidir.

Unutmayın, bebeğinizin henüz oturamaması, bebeğinizin yaşının diğer kilometre taşlarını karşıladığı sürece panik oluşturmamalı veya sizi endişelendirmemelidir. Acele etmeyin, onu oturmaya zorlamayın. Bu ay olmasa da, sonraki aylarda oturur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir