Bebeklerde Dişler Belirli Bir Sırayla Çıkmazsa Nolur?

Aşağıdakiler bebeğin dişlerinin yanlış bir şekilde patlamasının iki ana nedenidir.

Birincil dişler bile diş çürüğü olarak adlandırılan çürümeye karşı hassastır. Ağızlarında biberon süt ile uyuyan bebekler, en çok biberon şişesi çürüğü olarak da adlandırılan diş boşluklarına eğilimlidir.

Birincil dişlerin anormal kaybına neden olur ve kalanların uygun olmayan bir sırada ortaya çıkmasına neden olabilir. Uzmanlar, annenin bebek uyuduktan sonra memeden çıkarılmasını önerir. Birincil diş enfeksiyonları kalıcı dişlerin lekelenmesine ve daha zayıf köklere sahip olmasına neden olabilir.

Bebeğin, birincil dişlerin filizlenmesini önleyen konjenital bir durumu olduğu rahatsızlıklar olabilir. Örneğin, hipodonti adı verilen genetik bir bozuklukta, bebek birkaç diş geliştirmez, bu da ağızda boş alanlara yol açar.

Anodonti gibi nadir durumlarda, bebek genetik bozukluklar nedeniyle hiç diş patlatmayabilir. Süt dişlerindeki sorunlar kalıcı dişlerin sağlığını etkileyebilir. Bebek, yaralanma gibi bir anormal dişi kaybederse, kalıcı diş geç ortaya çıkabilir veya hiç çıkmayabilir. Bu gibi durumlarda, bir diş hekimine başvurun.

Bakınız: Bebeklerin Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Unutmayın, bebeğin birincil diş gelişiminde bir şey yanlış görünüyorsa, onu hemen bir dişçiye götürün. Konjenital diş bozuklukları gibi bazı rahatsızlıklar sadece tıbbi analizlerle teşhis edilebilir.

Bir ebeveyn olarak, görünür herhangi bir bozulma veya gelişimsel sorun olup olmadığını kontrol etmek için bebeğinizin dişlerini periyodik olarak kontrol etmeniz gerekir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir