Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar? Nasıl Öğrenir?

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Bebekler konuşmaya agu gibi sesler ile başlar. Büyüdükçe basit ünsüzler ve sonunda “anne” ve “baba” gibi kelimeler konuşmaya başlarlar. Bir sonraki başarı temel cümleleri oluşturan bir kelime dizisidir. Peki, bir sonraki başarı tam olarak ne zaman gerçekleşiyor?

Bu yazımızda, bebeklerin konuşmaya başlaması, konuşma becerilerinin nasıl geliştirileceği ve konuşma gecikmeleri olması durumunda neler yapılması gerektiği ve tedavi edileceği hakkında ayrıntılı bir fikir veriyor olacağız. Okumaya devam edin!

Bebekler Konuşmayı Nasıl Öğrenir?

Bebekler kademeli olarak konuşmayı öğrenir ve şaşırtıcı bir şekilde ilk adım rahimde olur. Araştırmacılar, fetüsün beyninin dil merkezlerinde yaklaşık 30. gebelik haftasında beyin aktivitesini not etmişlerdir. Annenin daha yüksek sesle konuştuğu veya bir kelimeyi telaffuz ederken sesli harfleri vurguladığı zaman fetal beyin aktivitesinde bir artış olur. Uzmanlar, anne karnındaki bebeğin annesinin sesini dinleyerek ilk konuşma ve dil dersini alıyormuş gibi olduğunu ileri sürüyorlar.

Gebeliğin sonunda, fetus kelimeleri duymakta oldukça beceriklidir. Doğum sırasında, bebekler anadilini yabancı bir dilden ayırt etme yeteneği de dahil olmak üzere sınırlı ancak önemli bilgilerle doğarlar. Bununla birlikte, anlamlı konuşmaya doğru her seferinde bir adım ilerleme olur.

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Bebekler iki aylıkken ilk agu gibi sesleri çıkarırlar. Bu sesler daha sonraki konuşma gelişiminin temelini oluşturur ve bir sonraki başarı dört ayın sonunda gelir. Gelişme devam eder ve 12 ay boyunca bebek bazı temel kelimeler konuşmaya başlar. İlk anlamlı kelimeler 24 aylıkken (iki yıl) yani 2 yaşındayken gelir ve konuşmalar 36 ay (üç yıl) yani 3 yaşında başlar. Tıpkı diğer tüm gelişimsel süreçlerde olduğu gibi, bebeklerde konuşma gelişimi birkaç aşamayı içeren adım adım bir süreçtir.

Bebeğin Konuşma ve Dil Gelişiminin Aşamaları:

İşte konuşma ve dil gelişiminde çeşitli başarıları ve ilerleme düzeyleri olan bir konuşma geliştirme zaman çizelgesi.

Her aşama kendi kilometre taşları ve başarılarını sunar. Konuşma gelişimi en iyi, bebeğe ebeveynlerden doğru miktarda teşvik verildiğinde gerçekleşir.

Kaynaklar:

  1. While in womb, babies begin learning language from their mothers; University of Washington
  2. Important Milestones: Your Baby By Two Months; Centers for Disease Control and prevention
  3. Important Milestones: Your Baby By Four Months; Centers for Disease Control and prevention

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir