Bebekler Ne Zaman Geceleri Uyumaya Başlar?

Bebeğim ne zaman gece boyunca uyumaya başlayacak? Bebeklerde uyku düzeni ne zaman başlar? Yeni doğan bebeklerde uyku problemi neden olur? Uyumamak için direnen bebek

Bebeklerin Uyku Düzeni Ne Zaman Oturur?

Bebeğinizin bütün gece rahat bir uykuya dalmasını hayal ediyor olabilirsiniz. Ancak bebek belirli bir yaşına ulaşıncaya kadar bu hayal gerçek olmayabilir. Tüm gece boyunca uyumak bebeğin sağlıklı büyümesini sağlar. Ebeveynler gece boyunca bu iyi uyuma alışkanlığını bazı iyi uygulamalarla pekiştirebilirler.

Bu yazı, bebeğinizin tüm gece boyunca huzur içinde uymasını sağlamanın yollarını anlatıyor.

Bebekler Ne Zaman Gece Uyur?

Bebek üç aylık olduktan sonra gece uyuyacaktır. “Gece boyunca uyumak” bebeğin uyanmadan arka arkaya en az altı saat uyuyacağı anlamına gelir. Genellikle, bu yaştaki bir bebek, belki de beslenmek için veya kirli bir bebek bezi nedeniyle gece boyunca en az iki kez uyanır. Bebek büyüdükçe art arda gece uyku saatlerinin sayısı artabilir.

Tüm bebeklerin aynı olmadığı ve “gece boyunca uyumak” nın değişebileceğine dikkat edilmelidir. Bazı bebekler ortalama 5 saat sürekli uyurken, bazıları 8 saate kadar çıkabilir. Bununla birlikte, dokuz aylık olduklarında bebeklerin %80’i gece boyunca ortalama 11 saat uyumayı öğrenir.

Ancak, bebeğin gece düzgün bir uyuyamamasının nedenleri neler olabilir.

Bakınız: Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Problemi Nasıl Çözülür?

Bebekler Neden Gece Boyunca Uyumuyor?

Aşağıdaki sebepler, bir bebeğin gece boyunca uyuyamamasından sorumlu olabilir:

Yatmadan önceki son emzirmeden bu yana önemli bir zaman aralığı olan bebeklerin, gecenin ortasında açlık nedeniyle uyanma olasılığı yüksektir. Bebeğin aç karnına yatmadığından emin olun. Günün sonunda, yatmadan hemen önce bir emzirme seansı ekleyin. Bebek katı yiyecekler yiyebilecek kadar büyükse, bir gece yemeği verin.

Tıpkı yetişkinler gibi, bebeklerin iki uyku aşaması vardır. Bir uyku aşamasından diğerine geçerken, bebek uyanabilir ve tekrar uyumakta zorluk çekebilir. Yetişkinler ve küçük çocuklar bile uyanır, ancak hemen uykuya dalarlar. Bebekler anında uykuya dalmakta güçlük çekebilir ve bu nedenle rahatlık için ağlayabilirler. Ancak, bebek büyüdükçe daha iyi uyumayı öğrenir.

Yaşamın belirli aşamalarındaki hızlı gelişim bebeğin uykusuna müdahale edebilir. Örneğin, yaklaşık 6 aylık bir büyüme hamlesinden geçen bebekler daha sık acıkabilir. Bu sebeple gece fazladan beslenmek için uyanırlar. Bebek bu aşamalarda gece boyunca aniden uyanabilir ve ardından tekrar kesintisiz uyumaya devam edebilir.

Vücut saati olarak da adlandırılan sirkadiyen ritim, birinin ne kadar iyi uyuduğunu belirler. Bazen bebek ‘kalibre edilmemiş’ vücut saatine sahip olabilir. Bu da doğru zamanda uyumayı ve uyanmayı zorlaştırır. Sirkadiyen ritmin düzgün çalışmasını sağlamak için bebeği pencereden düşen gibi bazı dolaylı güneş ışığına maruz bırakmak. Vücudunun gece ve gündüz arasında ayrım yapmasına yardımcı olmak için soğuk kış aylarında ılık güneşte bir yürüyüşe çıkın.

Diş çıkarma ağrısından kaynaklanan rahatsızlık bebeğin uykusunu bozabilir. Tekrar tekrar gerçekleşirse, ağrıyı azaltmak için doktora danışın. Bebeklerin diş çıkarma süresi ancak altı ay sonra başlar. Bu nedenle, uyku eğitimine yaklaşık üç ayın başlarında başlarsanız, bebek gece uyanmadan diş çıkarma ağrısını daha iyi tolere edebilir.

Bebeğin herhangi bir enfeksiyonu veya hastalığı varsa, o zaman en az gece bir kez uyanma olasılığı yüksektir. Bebeğin genel sağlığına iyi bakıp altta yatan bir durumda derhal tedavi görmesine yardımcı olarak bunu önleyebilirsiniz.

Ebeveynler olarak, bebeğinizin gece boyunca gerekli uykusunu almasını sağlamak için yapabileceğiniz çok şey var.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir