Bebekler Kaç Aylıkken Oturmaya Başlar?

Bebeklerin Yatar Pozisyondan Oturur Pozisyona Gelme Süreci

Birkaç ay geçmişe geri dönün. Ona yardım etmedikçe bebeğiniz hareket etmeyecekti. Ama şimdi, bebeğiniz desteksiz bile oturmaya çalışıyor! Bu gelişimsel kilometre taşına ulaşmaya çalışırken, bir ebeveyn olarak bebeğinizin vücudunu yeni gelişime uyarlamaya yardımcı olabilirsiniz.

Bu yazıda, bebeğinize oturmasını nasıl öğretebileceğiniz konusunda eksiksiz bir rehber sizinle paylaşıyoruz.

Bebekler Ne Zaman Destek Olmadan Oturur?

Bebekler dört aylıkken başlarını desteksiz tutabilir. Bu yetenek, kasların vücudu kaldırmak ve bebeğinizi oturtmak için geniş bir güç geliştirmesine yol açar.

Altı aylık olduğunda, vücudunu oturma pozisyonunda tutabilmelidir. Bazı bebekler sonraki aylarda bunu yapabilir ve bu oldukça normaldir.

Bakınız: Hafta Hafta Bebek Gelişimi Resimli

Bebekleri ne zaman oturtmaya başlamalıyız?

Ay Ay Bebeğin Oturma Aşamaları: Bebek oturma aşamaları nasıl başlar?

3-4 aylık bebek: 4 aylık bebek destekli oturabilir mi? Bebeğinizin kasları esnektir ancak boynunu destekleyecek gücü geliştirir. Karın üzerindeyken boynunu kaldıracak ve vücudu kaldırmak için dirsekleri yere doğru itecektir. Bu basit hareketler, kasları oturması için yeterince güçlü kılan basamak taşlarıdır.

5-6 aylık bebek: Küçük çocuğunuz artık vücudunu kendi başına oturacak kadar yüzeyden itecek kadar güçlü olacak. Kasları sadece bir süre oturma pozisyonunu koruduğundan mükemmel değildir. Otururken öne doğru eğilebilir ve destek için ellerini uzatabilir, böylece tripod pozisyonunu oluşturabilir. Bebeğin, düşmesine neden olmadan vücudu daha uzun süre oturma pozisyonunda tutmasına yardımcı olacaktır.

7-9 aylık bebek: Yedi aylık bebekler kendi başına dik oturabilir. Boynu ve sırt kasları daha güçlüdür. Bu onu beslemek için onu yüksek sandalyeye koyabileceğiniz zamandır. Gelişimi hala devam ediyor ve dokuz aylık olduktan sonra, kendini desteksiz olarak yatar pozisyondan oturma pozisyonuna itebilecektir. Bir nesneye ulaşmak için otururken pozisyonları değiştirecek ve dönüp eğilecektir.

Bakınız: Bebeklerde Ay Ay Fiziksel Gelişimi

Bebeğin desteksiz oturmaya hazır olduğu nasıl anlaşılır?

Bebeğiniz 1 yaşına geldikten sonra dik oturma konusunda mükemmelleşecektir. Oturmak için çaba göstermeye çalıştığında onu desteklemeniz gerekmeyecek. Bu yaşta, kasları yürümek için yeterince gelişmiştir. Bu nedenle oturmak zahmetsizce gelmelidir.

Bebekler Önce Emekler Mi Oturur Mu?

Bebeğiniz dokuzuncu aya kadar emeklemeye başlayabilirken hayatının altıncı ayına kadar oturmayı öğrenecektir. Oturma ve karın üstü yatma, bebeğin kaslarını vücut ağırlığını itmek için güçlendirdiğinden emeklemeye yol açar.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir