Bebekler İçin İdeal Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Anne baba olduktan sonra bebeğiniz için ideal uyku şartlarının nasıl olması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Ebeveynler bebeklerinin uykusu ile ilgili düzenli uyku saatlerinin nasıl olması gerektiğini de merak ederler. Ancak her bebek aynı uyku düzenine sahip olmayabilir.

Yeni doğan bebekler çoğunlukla gündüzleri ortalama 8 ila 9 saat uyurlar.  Geceleri ise yaklaşık 8 saat uyurlar. Yenidoğanlar birkaç saatte bir acıkırlar. Beslenmek için de uyanırlar. Hatta ağlayarak uyanabilirler. Bebekler hem gece hem de gündüz fazlası ile uzun saatler uyurlar. Özellikle ilk aylarda bu geçerlidir. Henüz yeni anne olanlar, bebekleri için ideal uyku saatleri ve bebeklerde uyku düzeninin nasıl sağlanması gerektiğini öğrenmeleri gerekir.

Eğer bir bebek ortalama 3 ila 6 kilogram civarı ise, özellikle doğduktan sonraki ilk 3 ay içerisinde daha çok uyuyarak vakit geçirirler. Uyanık kalma süreleri oldukça az olur. Fakat bu değişiklik gösterebilir. Örneğin; yenidoğan bebeklerin bazıları neredeyse bir yıl boyunca geceleri hiç uyumazlar. Gece ve gündüz kavramı olmaz ve daha çok gündüzleri uyuyarak geçirirler.

Yenidoğan ya da henüz yaşını tamamlamış bebekler, henüz daha çok küçük olduklarından sık aralıklarla uyanabilirler. Birkaç saatte bir uyanıp süt emmek isterler. Bebeğinizin midesi henüz çok küçüktür ve birkaç saatte bir beslenme ihtiyacı duyması normaldir. Yine de, çocuk doktoruna bebeğinizin ne kadar saatte bir uyandırılması ve emzirilmesi gerektiği konusunda uzman görüşü almanız önemlidir.

Bebeğiniz için ideal uyku şartlarını belirlemeden önce, bebeğinizin uyku düzenindeki değişiklikleri incelemenizde fayda vardır. Bunun için de bebeğiniz uyurken ani bir şekilde uykusundan uyanıyorsa, bunun altında bazı sağlık sorunları olabilir. Örneğin; bebeğiniz aniden uyanıyorsa, doktorunuz bunun kulak enfeksiyonu nedeniyle olabileceğinden şüphelenebilir. Bebeklerde ortaya çıkan bazı uyku bozukluklarının ve düzensizliklerinin başlıca nedenlerinden biri de; gelişimindeki değişiklikler ve çevreye karşı aşırı hassasiyettir, diyebiliriz.

Bebek sahibi olan anne ve babaların tek dileği, bebeklerine iyi birer ebeveyn olabilmek, onları koruyup kollamaktır. Ebeveynler bebekleri için her şeyin en iyisini isterler. Bebeğinizin uykusu da yetişkinler gibi baz evrelerden oluşur. Çeşitli evreler ve uyku değişiklikleri vardır. Örneğin; bebeğiniz çok fazla hareket ettiğinde ya da hareketsiz kaldığı zamanlarda uyku düzeninde bazı değişiklikler olabilir.

Yenidoğanlar her gün neredeyse 16 saatlerini uyuyarak geçiriyor olsalar da, bu sürenin ortalama yarısı REM uykusudur. Bu hafif uyku evresinde bebeğiniz rüyalar görür.

Bebeklerin uyku evreleri aşağıdaki gibidir:

  • Evre: Uyuşukluk, gözleri açıp kapama gibi refleksler gözlemlenir.
  • Evre: Hafif uyku aşaması olarak da bilinir.
  • Evre: Derin uyku evresinde bebek sessizdir ve çok az hareket eder.
  • Evre: Çok derin uyku evresidir.

Eğer bebeğiniz gözlerini ovuşturuyorsa, esniyorsa ya da uzaklara bakıyorsa, bu hareketlerinin anlamı uykusunun geldiği ve uyumak istediğidir. Bebeğinizin sağlıklı uyku düzeni ve daha rahat uyuması için sağlam ve düz bir zemine yatırmaya özen gösterin. Bebeğinizin uyku pozisyonunu arada değiştirin. Eğer bebeğinizin uykusunu bozacak gürültü ve diğer faktörler varsa, bunları mümkün olduğunca önleyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.