Bebekler Greyfurt Yiyebilir Mi? 4 Faydası

Greyfurt ekşi ve acı tatlı ve eşsiz bir besin profiline sahiptir. Bu narenciye birkaç çeşitte bulunur ve bebeğinizin beslenmesine çeşitli şekillerde dahil edilebilir.

Marsh, Ruby ve Thompson greyfurt çeşitleri, çekirdeksiz, daha az asidik ve daha tatlı oldukları için bebekler için iyi bir seçimdir.

Bu yazı, bebeklere greyfurt verilir mi, bebeğin beslenmesine dahil etmenin yolları ve onu beslerken alınması gereken önlemleri anlatıyor

Bebekler Greyfurt veya Greyfurt Suyu Verilir Mi?

Greyfurt suyu ilaç emilimini ve biyoyararlanımı değiştirir. Bebeğiniz herhangi bir ilaç kullanıyorsa, greyfurt ve ürünlerini bebeğe vermeden önce mutlaka doktoruna danışın.

Greyfurtların Besin Değeri

Sulu greyfurt, A ve C vitaminleri ve potasyum gibi hayati besinler açısından iyi bir kaynağıdır. Ayrıca likopen ve naringin gibi çeşitli fitokimyasallar içerir. Bu nedenle, greyfurt bebeğinizin dengeli beslenmesine yeterli beslenme için eklenebilir.

Greyfurtun Bebekler İçin Faydalı Mı?

İşte iyi dengelenmiş bir beslenme programının parçası olarak düzenli olarak greyfurt tüketerek bebeklerin ve küçük çocukların sahip olabileceği birkaç fayda şöyledir:

Nemlendirme sağlar: Greyfurtun yüksek su içeriği ve potasyum gibi elektrolitlerin varlığı yeterli hidrasyon sağlayabilir. Bebeğinizi dehidrasyondan (vücudun susuz kalması) korumaya yardımcı olabilir.

Bağırsak sağlığını destekler: Bu meyvede, bebeğin bağırsağını aktif tutmaya yardımcı olabilecek önemli miktarda su ve diyet lifi bulunur. Ayrıca, bağırsak mikrobiyotasının artmasına yardımcı olabilecek fenoller ve flavanonlar gibi biyoaktif bileşikler içerir.

Bağışıklık sağlığını artırabilir: Greyfurt, bağışıklığı artıran A ve C vitaminleri gibi çeşitli besinler içerir. Ayrıca antioksidan ve antienflamatuar özellikler gösteren flavonoidler gibi aktif bileşikler içerir.

Kalp sağlığını destekleyebilir: Bazı gözlemsel çalışmalar greyfurtun kardiyo koruyucu etkilerini göstermiştir. Bu etkilerin çoğu, bir çeşit çözünür diyet lifi olan greyfurt pektini ve hesperidin ve naringenin gibi bazı biyoaktif bileşiklere atfedilir. Bu maddelerin kan basıncını düşürdüğü ve lipit profilini geliştirdiği, böylece kalp sağlığını iyileştirdiği bildirilmektedir.

Greyfurt ayrıca cildi sağlıklı tutan ve genel büyüme ve gelişmeye katkıda bulunan likopen ve limonoidler gibi bileşikler içerir.

Greyfurtun Bebekler ve Yeni Yürüyen Bebekler İçin Olası Yan Etkileri

Greyfurt ve greyfurt suyunun bazı yan etkileri olabilir. Bunlar aşağıda açıklanmıştır:

İlaçlarla etkileşim: Greyfurt ve suyu, vücudun belirli ilaçları metabolize etmek için kullandığı bir enzimin işleyişini engelleyen maddeler içerir. Bu ilaçları alırken greyfurt yemek, aşırı doz ve diğer olumsuz etkilere neden olabilir. Bazı antibiyotikler, kardiyovasküler ilaçlar, merkezi sinir sistemi (CNS) ilaçları, gastrointestinal ilaçlar ve immünosüpresanlar gibi ilaçlar greyfurt ile etkileşime girebilir.

Diş minesinde hasar veya erozyon: Aşırı greyfurt tüketimi, içindeki yüksek miktarda sitrik asit nedeniyle diş minesinde erozyona neden olabilir. Bebeğiniz veya yeni yürümeye başlayan bebeğiniz yeni dişler çıkarıyorsa ve dişlerde hassas hissediyorsa, herhangi bir gelişme olup olmadığını görmek için birkaç gün greyfurt vermeyi bırakın.

Bebeklere Greyfurt Yedirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Greyfurtun güvenli ve etkili tüketimini sağlamak için bu önlem adımlarını uygulamak iyidir:

 • Ailenizde turunçgillere alerji öyküsü varsa, bebeğinizin günlük beslenmesine greyfurt eklemeden önce bir çocuk doktoruna danışın.
 • Bebeğinizde mide reflüsü varsa bir doktora danışın. Greyfurtun yüksek asidik içeriği durumu ağırlaştırabilir.
 • Greyfurt verirken yeni yiyecekler eklemeyin. Herhangi bir sorun, hassasiyet veya alerji belirtisi olup olmadığını kontrol etmek için “üç ila beş günlük bekleme” kuralını uygulayın.
 • Taze greyfurt tercih edin. Servis yapmadan önce tadı kontrol edin. Çünkü bazen greyfurt son derece acı bir tada sahip olabilir.
 • Greyfurt meyvesini bebeğinize çeşitli şekillerde beslemek için yaşa uygun tarifler hazırlayın. Örneğin, emmesi için yürümeye başlayan çocuğunuza kalın bir dilim çekirdeksiz greyfurt verebilirsiniz. Bununla birlikte, bunu yaptığınızda, meyve kabuğunu düzgün bir şekilde temizleyin ve tadının tatlı olmasını sağlayın.
 • Yeni yürümeye başlayan çocuklar için, yoğurtlu greyfurt gibi çeşitli tarifler hazırlarken bütün meyveyi kullanmayı tercih edin.
 • Greyfurt ve meyve suyu gibi ürünlerinin alımını her zaman ölçülü tutun. Aşırı greyfurt tüketimi iştahı baskılayabilir.
 • Boş kalori kaynağı olan yüksek miktarda şeker eklenmiş olduğundan, paketlenmiş greyfurt suyunu yeni yürümeye başlayan çocuğunuza vermekten kaçının.

Greyfurt Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Greyfurt satın alırken dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

 • Sertifikalı bir organik mağazadan organik greyfurt tercih edin.
 • Hasat ettikten sonra olgunlaşmadıkları için sadece olgunlaşmış greyfurt satın alın.
 • Parlak bir kabuğa sahip ve büyüklüğü için ağır hissettiren bir meyve seçin.
 • Yumuşak lekeleri olan veya suya batırılmış görünen greyfurtlardan kaçının.
 • Hafif morarma iyidir. Bununla birlikte, kabuğunda birkaç çürük, leke veya diğer görünür hasarlar olan greyfurtlardan kaçının.

Greyfurt Saklama Koşulları

 • Satın aldıktan sonra, greyfurt kabuğu üzerinde mevcut olabilecek toz ve kiri temizlemek için nemli bir pamuklu bezle temizleyin.
 • Greyfurtları bir hafta boyunca oda sıcaklığında, güneş ışığından uzakta saklayabilirsiniz.
 • Meyveyi daha uzun süre saklamak istiyorsanız buzdolabının sebzelik çekmecesinde saklayın.
 • Yarım kesilmiş greyfurtu buzdolabındaki açık bir kapta saklamayın. Tercihen bütün meyveyi bir kerede kullanın. Bununla birlikte, saklamak istiyorsanız, bunu iki günden fazla olmayan bir BPA içermeyen plastik kapta yapın.

Greyfurt, bebeğiniz için faydalı olan bol miktarda besin ve fitokimyasal içeren tatlı ekşi bir meyvedir. Bebeğinizin beslenmesine meyve eklemeden önce bir çocuk doktoruna danışmayı unutmayın. Bu meyveyi yaşa uygun çeşitli şekillerde eklemeyi deneyin. Ayrıca, diğer tüm yiyecekler gibi, greyfurt aşırı olmayacak şekilde, normal miktarda verilmelidir. Dengeli bir beslenmenin bir parçası tutmak, bir bebeğin veya bir yürümeye başlayan çocuğun fayda sağlamasının en iyi yoludur.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyim ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir