Bebekler Anne Karnında Uyur Mu?

Anne karnındaki bebekler, tıpkı doğumdan sonra 1 yaşına gelene kadar olan zaman dilimindeki gibi günün büyük bir çoğunluğunu uyuyarak geçirirler. Bebekler anne karnındaki uykuları sayesinde hem dinlenirler, hem de gelişimlerine devam ederler. Hamileliğin 7.ayından itibaren, anne karnındaki bebekler günün yaklaşık %80’ini uyuyarak geçirirler.

Bilimsel çalışmalar sonucunda, anne karnındaki fetüste REM ve NON REM olarak adlandırılan iki uyku evresinin de görüldüğü tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalarda, anne karnındaki bebeklerin uyumakla kalmayıp aynı zamanda rüya gördükleri de ortaya çıkmıştır. Gelişmiş ultrason cihazları yardımıyla yapılan çalışmalarda, yetişkinler ve çocukların uyku sırasında yaptığı göz hareketlerinin anne karnındaki bebeklerde de olduğu görülmüştür.

REM uyku evresinde, anne karnındaki bebeklerde hızlı göz hareketleri vardır ve rüya görürler. Diğer uyku evresi olan NON-REM uyku döneminde ise, bebekler rüya görmezler. Bu uyku döneminde, bebekler dinlenirler, beyinlerine bilgiler işlenir ve gelişimlerine devam ederler.

Anne Karnındaki Bebeklerde Gece Ve Gündüz Kavramı Var Mıdır?

Anne karnındaki bebekler gece ve gündüzü ayırt edemezler. Bu yüzden, gece ve gündüz birkaç saat aralıklarla uyanıp tekrar uyuyabilirler. Anne adayları, hamilelik süresince geceleri hareketli olan bebeklerin doğduktan sonra da geceleri uyumayacağından endişe edebilirler. Ancak bebekler doğduktan sonra gece ve gündüze uyum sağlarlar ve zamanla uykuları düzene girer.

Bebekler anne karnında uyurken hareketleri azalabilir. Anne adayı hareket sayısının az olduğu fark ederse, bir iki saat sonra yeniden saymalıdır. Bebek hareketlerinin çok veya az olması, belirli aralıklarla değişmesi endişe edilecek bir durum değildir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir