Bebek Mendillerine Alerjik Reaksiyon Belirtileri

Neredeyse her bebek bir noktada kızarıklık yaşar. Genellikle, biraz bebek merhemi ile bir veya iki gün içinde geçer.

Ama bir türlü geçmeyen bir kızarıklık gelişen bazı bebekler var. Bebeğinizde sürekli bir pişik varsa veya kızarıklığın vücudunun diğer bölgelerine yayıldığını fark etmeye başlarsanız, mendil içindeki bir kimyasala alerjik reaksiyon olabilir.

Son zamanlarda, bebek mendillerinde kullanılan metilkloroizotiyazolinon / metilizotiyazolinon (MCI / MI) adı verilen yaygın bir koruyucu maddeye alerjisi olan bebeklerin (ve hatta yetişkinlerin) daha fazla vakası bildirilmiştir. Bu alerji genellikle “alerjik kontakt dermatit” adı verilen bir cilt reaksiyonuna neden olur.

İngiliz Dermatologlar Derneği’ne göre, MI, nikel alerjilerinden sonra ikinci en yaygın kontakt dermatit nedenidir ve “kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde izin verilen metilizotiyazolinon düzeyindeki artış sebep olur, 2010. “

Islak mendillerde yaygın olarak bulunan diğer potansiyel alerjiye neden olan kimyasallar şunları içerir:

 • Tokoferil asetat
 • Benzin bazlı propilen glikol
 • Kokular
 • 2-bromo-2-nitropropan-1
 • 3-diol
 • Parabenler

Islak mendillerden kaynaklanan alerjik kontakt dermatit en çok bebekleri ve küçük çocukları etkiler, ancak bu ürünleri kullanan yetişkinlerde de görülebilir.

Bebek Mendillerine Alerjik Reaksiyon Belirtileri

Bebek bezlerine karşı alerjik reaksiyonun en yaygın belirtileri ve semptomları şunlardır:

 • Ağızda, ellerde ve başka herhangi bir yerde pullu, kaşıntılı kızarıklık
 • Kızarıklık ve şişlik
 • Ağrılı kabarcıklara dönüşen ciltte şişlikler
 • Ciltte soyulma

Alerjik kontakt dermatit, bir alerjenle temastan sonra ortaya çıkan kaşıntılı, kırmızı bir döküntüdür. Zehirli sarmaşık döküntüleri, belki de en iyi bilinen kontakt dermatit döküntüleridir. Ancak MI’nın neden olduğu dermatit döküntüleri artıyor.

MI’nın neden olduğu şiddetli döküntü vakaları yalnızca kırmızı ve kaşıntılı değil, aynı zamanda kabarık ve oldukça ağrılı olabilir. En çok etkilenen alanlar tipik olarak cinsel organları, kalçaları, parmakları, elleri ve yüzü içerir.

Metilizotiyazolinonun Yükselişi

Kozmetik endüstrisi yıllardır MI kullanmış olsa da, endüstrinin özellikle bebekler ve çocuklar için pazarlanan ürünlerde parabenler gibi diğer tartışmalı koruyucu türlerini aşamalı olarak kaldırmasıyla ürünlerdeki bileşen konsantrasyonu son zamanlarda artmıştır.

Bebeklerin yetişkinlere göre daha hassas bir cilde sahip olduğu iyi bilinmektedir. O kadar iyi bilinmeyen şey nedenidir. Bir hipotez, yeni doğanların cildi daha ince olduğu ve aynı zamanda daha büyük bir yüzey alanına sahip olduğu için daha emici bir cilde sahip olduğudur, yani ona dokunan her şey anında emilir.

Herkesin MI’ya alerjisi olmasa da, artan seviyeler bazı dermatologların “kontakt dermatit salgını” olarak adlandırdığı duruma neden oluyor.

Bebek ve çocuk kozmetik ürünlerine ek olarak, MI bir dizi ev ürününde, özellikle su bazlı ürünlerde yaygındır. Kimyasal, küf ve bakteri oluşumunu engellemek için koruyucu olarak kullanılır. Bebek mendili, çocuk mendili, bir yetişkinin yıkanabilir mendili veya antibakteriyel mendil gibi her tür ıslak mendil MI içerebilir.

MI kullanabilen diğer ürünler şunları içerir:

 • Deodorantlar
 • Şampuanlar, saç kremleri ve diğer saç ürünleri
 • Sıvı el sabunları
 • Güneş kremleri
 • Duş ve tıraş jelleri
 • Çamaşır deterjanları

MI içerip içermediğini görmek için kişisel bakım ürünlerinizin içerik listesine bakabilirsiniz.

Bebeğin alerji olduğundan şüpheleniyorsanız ne yapmalısınız?

Bebeğinizin MI’ya veya bebek bezlerindeki başka bir maddeye alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, kızarıklığın geçip geçmediğini görmek için mümkün olduğunca bebek bezi değişimi sırasında temizlemek için su ve bez kullanmayı deneyin. Veya kendiniz kızarıklık yaşıyorsanız, MI’ya alerjiniz olup olmadığını görmek için test yaptırmak isteyebilirsiniz.

Uzmanlar söz konusu ürünü 2 hafta boyunca günde iki kez dirseğinizin bulunduğu kolunuzun iç kısmında kullanmanızı tavsiye ediyor. Bu test, sonuçta size veya bebeğinize ağrıya neden olan şeyin mendiller olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Sizde veya bebeğinizde MI ile ilgili bir alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorlar kızarıklığın azaldığını görmek için söz konusu ürünü en az bir ay bırakmanızı söyler. Kızarıklık konusunda çok endişeliyseniz, dermatoloğunuzdan randevu alın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir