Bebeğinizin Oturmasına Yardımcı Olurken Alınacak Önlemler Nelerdir?

Bebeğinize nasıl oturacağını öğretmekten heyecan duyarken, aynı zamanda aşağıda da bahsedilen bazı önlemleri aklınızda bulundurun:

1. Bebeğin doğal gelişim sürecine saygı duyun:

Belli bir aya gelmeden bebeğinize asla katı yiyecekler beslemezsiniz. Aynı şekilde, bebeğinizi hayatında uygun bir gelişimsel dönüm noktasına ulaşmadan asla oturmaya zorlamamalısınız. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bebekler dört aylıktan itibaren karnın üstü yuvarlanmayı öğrenir ve oturma şansı ancak hayatındaki bu noktadan sonra ortaya çıkar.

Dahası, vücudu sadece altı ayını tamamladıktan sonra oturmak için en uygunudur. Bu nedenle, onu bu aydan önce oturtmak, tatmin edici sonuçlar vermeyecek ve aynı zamanda gelişimine zarar verecektir.

2. Minder kullanmayın:

Amacı bebeğinizi oturma pozisyonunda desteklemek ve daha uzun süre bu şekilde kalmasını sağlayan oturaklar ve minderler satılmaktadır. Yürüteçlere benzer, ancak sabittir. Jumper olarak adlandırılan elastik bir bant yuvasına sahip olabilir veya olmayabilir.

Bunlar bebeğe herhangi bir artımlı fayda sağlamaz. Aslında, ona zararlı olabilirler. Oturmayı öğreten araçlar, bebeği bebeğin sırtını zorlayabilecek ve gelişimini engelleyebilecek rahatsız bir oturma pozisyonuna neden olabilir. Aynı zamanda bir güvenlik tehlikesidir, çünkü içinde otururken bebeklerin devrildiği durumlar vardır.

Pediatrik fizyoterapistler, kötü duruşa ve ciddi vakalarda fiziksel deformitelere yol açabildikleri için bunları kullanımına karşıdırlar. Yastıklar ve minderler yine bebeği bir yerde destekleyen ve keşfi kısıtlayan öğelerdir.

Önceki noktada belirtildiği gibi, bebeğin doğal gelişimine saygı göstermek ve doğal olarak oturmayı öğrenmesine izin vermek her zaman iyidir. Eski güzel zemin, oturmayı öğrenmesi için en iyi yerdir.

Bakınız: Bebeklerde Ay Ay Fiziksel Gelişimi

3. Dikkatli olun:

Bebekler, yaşamlarında birkaç yıl geçinceye kadar oturma konusunda becerikli değildir. Bu, bağımsız olarak desteğe ihtiyaç duymadan oturmaya başladıktan sonra bile, devrilmemesine ve kendine zarar vermemesine dikkat etmelisiniz. Daha fazla güvenlik için her zaman dikkatli olun ve evinizi güvenli hale getirin.

W-konumunda oturmak: Sadece tehlikeler değil, aynı zamanda oturma pozisyonu konusunda da dikkatli olmalısınız. W pozisyonu, bebeğinizin fiziksel gelişimine zarar verebilecek oturma tarzlarından biridir. Genellikle 11 aydan büyük bebeklerde bulunur.

W pozisyonunda, bebeğin alt kısmı bir W oluşturmak için bacaklarını dışarı doğru havalandırırken yere dokunacaktır. Bu masum görünümlü oturma pozisyonu aslında bebeğinizin sağlıklı fiziksel gelişimine zararlıdır.

Uzun süreli W oturması, kaslarda gerginliğe, kalça gerginliğine ve eklemlerde strese neden olabilir. Bebeğinizi bu şekilde görürseniz, bacaklarını çapraz bacak pozisyonuna veya bacakların bir tarafa yerleştirildiği Q pozisyonuna ayarlayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir