Bebeğinizin Daha Akıllı Zeki Olması İçin 11 Basit Yöntem

Bebeğin bilişsel gelişimi kendi hızında gerçekleşir ve hepimiz biliyoruz. Bazı bebekler gelişimsel kilometre taşlarına daha hızlı ulaşırken, bazıları zaman alır. Aksi halde sağlıklı oldukları sürece bebeğin öğrenme hızı veya dönüm noktalarına ulaşma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Sağlıklı olmak ve sağlıklı büyümek bir bebek için önemli olan şeydir. Çünkü zeka seviyelerini veya akıllılıklarını değerlendirmek için henüz çok erken. Bebeğiniz doğanın belirlediği oranda akıllı büyüyecektir.

Bununla birlikte, bazı sağlıklı uygulamaları ile bebeğinizin beynini uyarabilirsiniz. Bu önlemler sadece bilişsel gelişimlerini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda evde mutluluk oranını artırır.

Bu yazıda, size bebeğinizin bilişsel becerilerini geliştirmek için 11 basit yöntemden bahsedeceğiz.

Bakınız: Hafta Hafta Bebek Gelişimi Resimli

Bebeklerde Zekasını Geliştirmek İçin Öneriler

Bebeğin zeki olması için yapılması gerekenler nelerdir? Bebeğinizin zeka gelişimi için neler yapmalısınız?

1. Bebeğinizle konuşun

Bebeğinizle her zaman konuşuyorsunuz, ancak konuşmanın bilişsel gelişimlerini teşvik etmenin en iyi ve en kolay yollarından biri olduğunu biliyor muydunuz? Bebeğinizle konuşmak, konuştuğunuz dili duymalarını ve işlemelerini sağlar. Bebek anlamayabilir ve cevap vermeyebilir, ancak dinleyebilir ve öğrenebilir. Bebek sorularınıza anlamsız agu diye cevap vermeye çalışırsa, onunla konuşun. Bebeğinizle daha büyük bir çocukla konuştuğunuz gibi konuşun.

Bakınız: Bebeklerde Konuşma Gecikmeleri

Konuşma her zaman ve her yerde olabilir. Bebeğinizle canlı bir şekilde konuşabileceğiniz bazı durumlar şunlardır:

 • Bezini değiştirirken, bebeğinize ne yaptığınızı açıklayın.
 • Onunla oyunlar oynarken “Baba nerede?” veya “Ah, oyuncak nereye kayboldu?” gibi sorular sorun.
 • Öğeleri etiketleyin ve isimlerini söyleyin. Örneğin, beslemeden önce, mama kaselerini gösterin ve sohbet edin.
 • Oyun süresi boyunca, “Annenin oyuncağı getirmesini ister misiniz? Evet?” gibi sorular sorun.
 • Bebeğinizle konuşmak, beyin gelişimini artırmanın en etkili yollarından biridir.

2. Şarkı söyleyin

Uzmanlar şarkı dinlemenin ve şarkı söylemenin kelimeleri kullanma fırsatı sağlayabileceğini söylüyor. Müzik bebekler için ilginç olabilir. Bu bizim için yeni bir şey değil, ebeveynler çünkü her şarkı söylemeye başladığında bebek şaşkın şekilde bakıyor. Şarkı söylemek, konuşmaya benzer etkilere sahiptir ve bu nedenle bebeğinizi daha akıllı hale getirmenin iyi bir yoludur.

Bebeğiniz için şarkı söylemeye başlamak için asla çok erken değildir ve bunu çevrelerinin farkında olduklarını hissettiğiniz anda yapabilirsiniz. Araştırma, bebeklerin tarafsız bir tonda söylenenlere mutlu bir şekilde şarkı ve ninnileri tercih ettiklerini buldukları için şarkı söyleyerek mutlu ve neşeli tutmayı unutmayın.

Bakınız: Bebeğinize Masallar Okumanın 7 Faydası

3. Kitap okuyun

Tıpkı konuşma ve şarkı söyleme gibi, kitap okumanın da bebeğin dinleme becerileri üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bebekler, ister kitap ister gazete okuyor olsun, ebeveynlerinin seslerini dinlemeyi sever. Küçük bebekler dinler, ancak kitaba ve resimlerine bakmakla ilgilenmeyebilir. Ancak bebeğiniz büyüdükçe kitaplara ilgi gösterecek ve sayfaları kendileri çevirmeyi sevecektir. O zaman bebeğinize çocuk kitabı okuma zamanı.

Bebeklerin kısa bir dikkat süresi olabilir. Metni ve büyük parlak çizimleri görebilmeleri için kitabı önlerine koyarak ilgilerini çekebilirsiniz. Yeni yürümeye başlayanın kitabını seçmesine izin vermek, onları uzun süre dinlemelerini sağlamak için de güzel bir yoldur.

Bakınız: Çocuk Eğitiminde Anne ve Baba Nasıl Davranmalı?

4. Sayıları saymak

Sayıları saymak etkileşim için bir fırsat sağlar. Oyun blokları veya bir kuşun çocuk kitabında kaç kez gösterildiği gibi bazı nesneleri veya çizimleri sayın. Bebeğiniz sayıları anlamayabilir, ancak sayarken söylediğiniz kelimelere dikkat etmesi muhtemeldir. Sayma, bebeğin beynini dinlemeye ve düşünmeye teşvik edebilir.

5. Saklambaç oyna

Saklambaç, bebeğe nesne kalıcılığı hakkında öğretmek için basit bir oyundur. Yani, bir nesnenin görüş alanı dışında olsa bile varlığını sürdürdüğünü bilmelerini sağlamak için basit bir oyundur. Bebekler bu kavramı dört ila yedi aylıkken keşfeder. Bu yaştan önce, bir oyuncağı bir battaniyenin altına saklarsanız, bebek oyuncağın sonsuza dek gittiğini varsayar. Anne odadan ayrılırsa, bebek paniğe kapılıp ağlardı.

Saklambaç oynamak, bebeğin nesne kalıcılığı hakkındaki anlayışını arttırmanın kolay bir yoludur. Kardeşleri ve ailenin diğer üyelerini dahil etmek meydan okumayı başlatabilir ve bebeğin daha fazla düşünmesini sağlayabilir, böylece beyin egzersizi yapabilir. Bebeğin battaniyeyi kaldırıp annesinin saklandığını gördükleri bir oyunu akıllıca karşılaşacaklarına şaşmamalı.

Bakınız: Huzursuz Bir Bebeği Sakinleştirmenin 5 Yolu

6. Ayna süresi

Çoğu bebek altı aylıktan itibaren aynadaki yansımalarını görmeyi sever. Birinin aynadaki yansımasını görmek, ayna içinde tamamen farklı bir dünya gibi göründüğü için oldukça teşvik edici olabilir. Kimse bebeğin zihninde ne olduğunu söyleyemez, ancak bebeklerin yansımalarını görmek için eğlendirilmesi muhtemeldir.

Bebek ayna yansımasında ebeveynlerini, kardeşlerini veya hayvanları tanıyacaktır. Bir ebeveynin bebekle oturabileceği oyunlar oynamasına izin verirken, diğeri aynadaki yansımalar ile onlarla etkileşime girebilir. Yansımaları izlemek ve onları ayırt etmek bebeğin daha iyi düşünmesini sağlayabilir.

Bakınız: Çocuklara Banyoyu Sevdirmenin Yolları

7. Aile albümünü gösterin

Bebeği yeni yüzlerle ailenin resimlerini göstererek tanıtabilirsiniz. Bebeklere göre ilgi gösterme olasılığı daha büyük olan bebekler ve küçük çocuklar için faydalı bir faaliyettir. Resimleri gösterirken, bebeğin her gün gördüğü ebeveynlerin, kardeşlerin ve diğer aile üyelerinin resimlerini göstermekle başlayın.

8. Taklit oyunu oynayın

Dilini çıkar ve yakında bebeğin de aynısını yapar. Taklitin, bebeğin beyninin büyümesinde önemli bir rol oynayabileceği söylenmektedir. Bebekler temel sosyal etkileşim becerilerini oluşturmayı ve taklit yoluyla çevrelerindeki nesnelerin işlevlerini keşfetmeyi öğrenir.

İşte bebeğinizle oynayabileceğiniz en basit taklit oyunlarından bazıları şunlardır:

 • Gözlerini geniş aç ve kapat
 • Ağzınızı açma ve kapatma
 • Dilini dışarı çıkarmak veya dudaklarını şapırdatmak
 • Başınızı yana sallayın
 • Bebek izlerken ellerini açma ve kapatma
 • Oyuncak davul çalmak gibi bebeğin önünde bir nesne kullanmak

Bakınız: Bebekler İçin İdeal Uyku Düzeni

9. Rol yapma oyunları oynayın

Rol oyunları eğlencelidir. Rol yapma oyunu, iletişimi sağlar. Örneğin, baba bir postacı gibi davranıyor; zarflı bir çanta taşımalı ve muhtemelen bir şapka takmalıdır. Çocuk daha sonra zarflarla dolu bir çantanın bir postacıya işaret ettiğini öğrenir.

Büyük bebeklerde oyun oynamak daha iyi çalışabilir. Rol yapma oyunları için bazı temel fikirler aşağıdadır, ancak konseptlerinizi de oluşturabilirsiniz:

 • Postacı, aşçı veya doktor gibi bir rol oynuyormuş gibi yapmak. Her rol için uygun sahne donanımı kullanın. Örneğin, şef oynarken plastik oyuncak sebzeler kullanabilir ve mühendis gibi davranırken plastik bir anahtar kullanabilirsiniz.
 • Oyuncaklarla hikayeler hayal edin ve oynamayı taklit edin. Bir bebek veya bir oyuncak alın ve aç veya uykulu gibi davranın.
 • Ayrıca illüstrasyon veya açılır karton parçaları olan interaktif kitapları kullanarak oyunlar oluşturabilirsiniz.

10. Ekran süresinden kaçının

Bebeğinizin TV izlemesini veya akıllı telefon kullanmasını durdurmak onları akıllı yapmaz, ancak dikkat dağıtıcı unsurları kesinlikle keser. Tıp uzmanları, bebeğinizle konuşmanın, okumanın ve şarkı söylemenin beyninin ihtiyaç duyduğu tüm stimülasyonu sağladığını belirtir. TV ve diğer ekran süresi, içerik “eğitici” olarak algılansa bile bebeğe ekstra fayda sağlamaz.

Nihayetinde, TV izlemek ve akıllı telefonu izlemek için zaman harcamak, diğer daha faydalı etkinlikler için kullanılabilecek değerli zamanı azaltır.

11. Dengeli beslenme

Bebeğiniz katı yiyecekler yiyebilecek kadar büyükse, gerekli tüm mikro besinlerin tedariki için dengeli bir beslenme sağlayın. Demir, çinko ve iyot bilişsel gelişimi artırır. Sebze, et ve süt ürünleri içeren beslenme programı, anne sütü ile birlikte tüm besin ve kaloriler için ideal bir kaynak olmalıdır.

Tüm çocukların aynı hızda gelişmediğini unutmayın. Bir bebeğin ne kadar akıllı olduğunu belirleyen evrensel bir değerlendirme parametresi yoktur. Genel davranış ve kişilik özellikleri, akıllılık düzeyinin kesin göstergeleri değildir. Bu nedenle, bebeğiniz yaşının diğer bebeklerinden farklı bir hızla gelişiyorsa endişelenmeyin.

Çocuk doktoru bebeğin büyümesini sağlıklı bulduğu sürece endişelenmenize gerek yoktur. Bebeğin bilişsel yeteneklerini uygulayan ve büyümeye giden doğal bir yol izlemesine izin veren uygulamaları takip edin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir