Bebeğinize Masallar Okumanın 7 Faydası

Hikaye anlatımı, çocuğunuzla bağ kurmanıza yardımcı olur. Masallar okumak onu sadece uykuya daldırmakla kalmaz, aynı zamanda yaratıcılığını erken yaşlardan itibaren geliştirmenize yardımcı olur.

Bethesda Çocuk Gelişimi ve Davranış Şube Şefi Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsani Gelişme Enstitüsü Reid Lyon şunları söylüyor: “Sinirsel araştırmalar, ebeveynler ve bakıcılar çocuklarla sözlü olarak etkileşime girdiklerinde (onlara okumayı da içeren) çocukların düşündüğümüzden çok daha fazla şey öğrendiklerini göstermesi mümkün.”

Bu yazımızda bebeğiniz için ne zaman hikaye okumaya başlayabileceğinizi, ne tür hikayeler okuyabileceğinizi, hikaye okumanın faydalarını anlatıyor olacağız.

Bebeklere Masal Kitaplarını Ne Zaman Okumaya Başlamalı?

Bebeğinizi hikayeler dünyasına tanıtmak için asla çok erken değildir. Doktorlar, hayal gücünü artırmak için çok küçük yaşlardan itibaren bebek hikayeleri okumaya başlamanızı önerir. Aslında, bebekler anne karnındaki sesleri tanıdıklarından, hala hamileyken yüksek sesle okumayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Her gün hikaye okumak için zaman ayırmak iyi bir alışkanlıktır. Yatma zamanı ve şekerlemeler en iyi zamanlar olur. Okumayı gece rutininin bir parçası haline getirmek, bebeğinizin sakinleşmesine ve uyku zamanının geldiğini anlamasına yardımcı olacaktır. Saati 6.30 ve 8.30 arasında ayarlayın. Bundan sonra her zaman küçük çocuğunuzu uyku zamanına hazır hale getirebilirsiniz.

Bebeklere Masallar Okumanın Faydaları Nelerdir?

Bebeklere masal okumak, yaşamın ilerleyen dönemlerinde kelimeleri daha hızlı işlemelerine yardımcı olur.

Uyku zamanı hikayeleri, sizinle bebeğiniz arasındaki etkileşimi geliştirmenin harika bir yoludur. Renkli resimlere bakmayı sevecek ve masalları dinlerken iyi vakit geçirecek. İşte sayısız başka faydası şunları içerir:

1. İletişimi geliştirir:

Hikaye okuma, bebeğinizin sözlü iletişim becerilerinin, dinleme yeteneklerinin, hafıza ve dil tanıma becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olur. Çok erken yaşlardan itibaren kelime dağarcığını ve farklı cümle yapılarını güçlendirmenin iyi bir yoludur.

Zaman ve yaş ile bebeğiniz tıpkı sizin gibi beden dili, sözlü yöntemler, dinleme ve yazılı kelimeler aracılığıyla iletişim kurmayı öğrenecektir.

Bebekler, kendi zamanla ana dillerini konuşmak için gereken tüm sesleri duyacaklardır. Ne kadar çok okursanız, o kadar kelimeyi tanımaya başlar.

2. Sosyal ve duygusal gelişim:

Resimler ve hikayeler bir bütün oluşturur ve bebeğiniz farklı oyuncaklar, hayvanlar, kuşlar vb. hakkında fikir geliştirebilir. Duygularını düşünmek, hissetmek ve ifade etmek için yeni kelimeler kullandığını göreceksiniz.

3. Bilişsel beceriler:

Bebeğiniz konuşmaya başlamadan çok önce okuduğunuz hikayeleri dinleyerek dil hakkında bilgi ediniyor. Bu, çocuğunuz eğitimine başladığında kesinlikle fayda sağlayacaktır.

On aylık bebekler sayfa çevirmeyi ve yeni kelimeler dinlemeyi öğrenebilir. Bebeğiniz büyümeye devam ettikçe, okuma sanatını soldan sağa öğrenir. Yaklaşık bir yaşında olan bebekler, hikayeleri dinleyerek problem çözme becerilerini geliştirebilirler.

Ayrıca Bakınız: Çocuk Eğitiminde Anne ve Baba Nasıl Davranmalı?

4. Dikkati geliştirir:

Bebeğinizi masallarla meşgul etmek, okuma alışkanlığı ile rahatlamasına yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Gerçekten çok faydalı ve sağlıklı bir alışkanlıktır. Her gece çocuğunuza masallar okuyarak dikkat becerilerini geliştirebilirsiniz.

5. Kaygıyı hafifletir:

Yatmadan önce zihnini ve vücudunu rahatlatmanın iyi bir yoludur. Aşırı uyarılmış olsa bile, hikaye okuması tamamen farklı bir dünyaya katılmasına ve tüm endişelerden kurtulmasına yardımcı olacaktır.

6. Kişiliği ve bilgiyi geliştirir:

Bebeğiniz büyüdükçe, bazı insanları aramaya başlayabilir ve onlardan ilham alabilir. Okuma zamanı bebeğinizi etkilemek ve onlara hayat dersleri vermek için doğru zamandır. Bu onun kişiliğini ve bilgisini geliştirebilir.

7. Bir alışkanlık haline gelir:

Hikayenizi okurken çocuğunuzun okuma rutinini yaptığınızda, bu bir alışkanlık ve hayatının bir parçası haline gelir. Yavaş yavaş, okumak bir keyif haline gelir ve büyüdükten sonra okumasını istemeniz gerekmez. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde okumak, yazıya kapı açabilir.

Ebeveynlere İpuçları:

 • Bebeğinize öykü okumayı monoton hale getirmeyin. Her gün sizinle bu tür bir bağ kurmayı dört gözle bekliyor.
 • Hikayeyi okurken farklı duygular ve etkileyici sesler kullanmak, bebeğinizin sosyal ve duygusal gelişimini teşvik eder.
 • Okurken, bebeğinizin sosyal gelişim ve düşünme becerilerini geliştirmek için sorularına bakmasını ve cevap vermesini sağlayın.
 • Bırakın sesleri taklit etsin, resimleri tanısın ve kelimeler öğrensin.
 • Heyecan, sevinç ve yakınlıkla okuyun. Kitaplarla bağlantı kurmasına yardımcı olur.
 • Okurken sarılmak bebeğinizin bağlı, güvenli ve sıcak hissetmesini sağlar.
 • Tekerlemeler söyleyin ve komik hayvan sesleri yapın.
 • Aynı hikayeyi tekrar tekrar okumaktan endişe etmeyin. Bebekler tekrardan sever ve öğrenirler.
 • Televizyon veya radyo gibi dikkat dağıtıcı unsurları kapatın.
 • Aydaki ‘oo’ sesini abartarak ve sus gibi kelimeler kullanarak, bebeğinizin beyninin dil seslerini işleyen bölümünde bağlantıları canlandırabilirsiniz. Bölüm işitsel korteks olarak adlandırılır.
 • Bebeğinizle etkileşimin, uyku vakti hikaye okumasından en iyi şekilde yararlanmanın anahtarı olduğunu unutmayın.

Ayrıca Bakınız: Çocukların Konuşma Becerisi Nasıl Gelişir?

Bebeğinize Ne Tür Hikayeler Okuyabilirsiniz?

Bebeğinize renkli resimlerle herhangi bir basit hikaye anlatımı okumak yararlı yarayacaktır. Bebeğinizin genel gelişimini etkiler. Bir çocuğun kayıp oyuncağını nasıl bulduğu veya bir çocuğun lazımlığını kullanmayı nasıl öğrendiği gibi hayattaki mevcut aşamalarıyla ilgili bebekler için basit kısa hikayeler seçin.

Yaşına uygun resimli hikayeler, çocuğunuzu farklı oyuncaklara, hayvanlara, kuşlara ve daha fazlasına tanıtır. Renk, şekil ve boyut farkı gibi küçük ayrıntılara sahip hikayeler, mevcut seçenekler arasında ayrım yapmasına yardımcı olacaktır. Bunları kontrol edin.

Genç bebekler resimleri tanımlamayabilir, ancak vizyonları hala geliştikçe farklı desenlere ve zıt renklere ilgi duyarlar.

Bebekler için uyku zamanı hikayesi onları eğlencenin hiç bitmediği hayali bir dünyaya götürür. Hikayeleri okumak ve bebeklerle konuşmak onları beslemek kadar ciddiye alınmalıdır. Bebeğinize yaşına uygun masallar ve hikayeler okuyun. Bunu bir alışkanlık haline getirmek için gecikmeyin!

Bebeğinizin en sevdiği uyku masalı nedir? Yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.