Bebeğin Anne Karnında Ters Durması (Makat Geliş)

Bebeğin anne karnında hareket edebilmesini amniyon sıvısı sağlar. Anne karnındaki bebek, amniyon sıvısı sayesinde daima hareket halindedir. Ancak doğum zamanı yaklaştıkça, bebek son pozisyonunu almaya başlar. Genel olarak bebeğin normal pozisyonu; bebeğin baş tarafının aşağıda, popo kısmının ise yukarıda olmasıdır. Fakat bazı durumlarda, doğum yaklaştıkça bebek bu pozisyonu almaz.

Bebek anne karnında, başı yukarıda ve popo kısmı aşağıda olacak şekilde bir pozisyonda kalır. Bebeğin poposu aşağıda kalacak şekilde pozisyon almasına, makat geliş (bebeğin ters durması) denir. Bebeğin ters durması, doğum zamanı yaklaşmış anne adaylarında %3 ile %4 oranında görülür.

Anne Karnında Bebeğin Ters Durması Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin anne karnındaki pozisyonu, hamilelik süresince değişir. Ancak doğum yaklaştıkça, bebek anne karnındaki son şeklini alır. Genellikle gebeliğin ilk zamanlarında ters duran bebekler, doğum zamanı yaklaştıkça dönerek normal pozisyona gelirler. Bebeğin duruş pozisyonunun asıl önemli olduğu zaman 36.hafta ve sonrasıdır.

Doğuma yakın zamanda yapılan ultrason kontrolleri sonucunda, bebeğin duruş pozisyonu anlaşılır. Anne karnında ters durduğu saptanan bebekler (makat geliş), çoğunlukla sezaryen doğum ile dünyaya getirilmektedir.

Bebeğin Anne Karnında Ters Durmasının Nedenleri Nelerdir?

Anne karnında bebeğin ters durmasının başlıca nedenleri; rahimde oluşan şekil bozuklukları, anne adayının yaşı, bebekte görülen anormal durumlar ve çoğul gebeliklerdir. Bebeğin ters pozisyonda olmasının bir diğer nedeni ise, bebeğin hareket etmesini sağlayan amniyon sıvısındaki dengesizliktir.

Bu sıvı olması gerekenden daha az veya çok olması, bebeğin anne karnında ters bir şekilde durmasının ve alması gereken pozisyonu alamamasının nedenlerinden biridir. Bu duruma ek olarak, annenin daha önce çok sayıda hamilelik geçirmiş olması ve rahmin normalden daha gevşek olması da bebeğin anne karnında ters duruşuna neden olabilir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi bebeğin anne karnında ters bir pozisyonda durmasına neden olan çeşitli etkenler vardır. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda, bebeğin ters pozisyonda bulunması durumuna, çoğul gebeliklerde ve prematüre bebeklerde çok daha fazla rastlandığı görülmüştür.

Anne Karnında Bebeğin Ters Durması Tehlikeli Mi?

Anne karnındaki bebeğin ters pozisyonda durması, hem anne hem de bebek için tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bu durumun görüldüğü bebeklerde, göbek bağının sarkma riski daha fazladır. Ayrıca bebeğin doğum kanalında ters pozisyonda ilerlemesi, göbek bağına yapılan baskıyı artırır. Göbek bağındaki baskının artması sonucu, plasenta aracılığıyla bebeğe giden oksijen miktarı azalır.

Bu duruma ek olarak, ters duruş pozisyonu bebeğin omurgası açısından tehlikeli olabilir. Bebeğin doğum kanalında ters bir şekilde ilerlemesi, omurgasının hasar görmesine yol açabilir. Ters duruşun bu olumsuz etkilerinin görülmemesi için doğumun sezaryen ile gerçekleşme ihtimali fazladır.

Anne karnındaki bebeğin doğum için son pozisyonunu alması, genellikle 34. ila 36. haftalar arasında tamamlanır. Doğum zamanı yaklaşırken anne adayları düzenli bir şekilde kontrollerini yaptırmalı ve bebeğin pozisyonunu yakından takip etmelidirler.

Eğer bebek 36.haftada hala ters pozisyonda bulunuyorsa, bebeği normal pozisyona döndürmek için çeşitli yöntemler uygulanır. Bunlardan en yaygın olanları, popo kaldırma ve ses kullanma yöntemleridir. Ayrıca, çok az olasılıkla da olsa bebeğin doğum anına kadar normal pozisyonda kalıp doğum anında ters pozisyona döndüğü durumlara da rastlanmıştır.

1.Popo Kaldırma Yöntemi

Popo kaldırma yöntemini uygulanmadan önce, anne adayının bu yöntemi uygulamak için herhangi bir engelinin veya sağlık sorunun bulunmadığından emin olunmalıdır. Bu yöntemi uygulamak için ilk olarak anne adayı sırt üstü yere yatar ve dizlerini kırarak ayaklarını sağlam bir şekilde yere basar. Daha sonra pelvisi kaldırarak (ayaklarının üzerinde hafif bir şekilde yükselerek) belin altına destek verici yastık koyar.

Böylece kalçanın yüksekliği, baş hizasından yaklaşık olarak 30 cm kadar daha yukarda kalmış olur. Bu yöntemi uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, anne adayının midesinin ve idrar torbasının boş olmasıdır. Anne adayı günde 3 kere yaklaşık 10 dakika boyunca bu şekilde durabilir.

Anne bu yöntemi uygularken, bebek kendini rahatsız hisseder ve dönerek normal pozisyona gelebilir. Ancak popo kaldırma yönteminin, her zaman başarılı sonuç vermesi beklenmez.

2. Ses Kullanma Yöntemi

Ters duruş pozisyonunu düzeltmek için uygulanan diğer bir yöntem ise, ses kullanma yöntemidir. Bebekler anne karnındayken sese karşı duyarlıdırlar ve bir ses duyduklarında tepki verirler. Bebeğin hareketli olduğu zamanlarda anne adayı çok yüksek olmamak şartıyla karnına bir müzik aleti yaklaştırarak bebeğe müzik dinletir.

Müzik, bebekte hareketlilik oluşturarak bebeğin pozisyonunu değiştirmesine neden olabilir. Ters bir şekilde duran bebek, sesin geldiği tarafa doğru dönmeye çalışır. Ses kullanma yöntemini uygulamak, bebeğin pozisyonunu düzeltmek açısından olumlu sonuçlanabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir