Bebeğin 1 Yaşına (0-12 Ay) Kadar 16 Önemli Gelişimsel Dönüm Noktası

Bebeğinizin gülümsemenize sadece 2. ayda gülümseme ile cevap vereceğini biliyor muydunuz?

Bebeğinizin ilk zamanlar sizin için sakladığı sürprizleri bilmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra onun emeklediğini, gülümsediğini, ayaklarının üzerinde durduğunu ve konuşmasını görmek için can atıyor olabilirsiniz. Ama bebeğinin bu kilometre taşlarına zamanında ulaşmak için doğru gelişim aşamalarından geçip geçmediğini bilmek önemlidir.

Bebekler için gelişimsel kilometre süreci büyümelerinin önemli göstergeleridir. Bir ebeveyn, herhangi bir sorunu ortadan kaldırmak için onları dikkatli bir şekilde izlemelidir. Bu yazımızda, bebeklerin ilk yıllarında ulaştıkları 16 önemli gelişimsel kilometre taşının bir listesi ile birlikte gelir. Bunlar önceden bir şeyler planlamanıza yardımcı olur! Öğrenmek için okumaya devam edin.

Ayrıca Bakınız: Hafta Hafta Bebek Gelişimi Resimli

Bebek Gelişimi Nedir?

Bir bebeğin gelişim süreci, bir bebeğin sağlıklı ve zamanında büyümesini gösteren temel gelişimsel başarılardır. Aynı anda birkaç önemli gelişimsel aşama elde edilebilir.

Gelişimsel süreci genel olarak bilişsel, fiziksel ve sosyal ve duygusal olarak kategorize edilir. Bebeğin en önemli ve önemli gelişimsel aşamalarına ilk bir yılda ulaşılır.

Ayrıca Bakınız: Aylık Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmalı?

Bebeğin 0-12 Aya Kadar 16 Önemli Gelişimsel Süreçleri

Bebeğinizin 0-12 aylık gelişimsel aşamalarında aşağıdaki 16 başlık önemli normal büyümenin kilit göstergeleridir:

1. Baş Desteği:

1. ayın sonunda, önemli kilometre taşlarından biri, bebeğin karnında yatarken başını anlık olarak kaldırma yeteneğidir.

Ayrıca Bakınız: 1 Aylık Bebek Gelişimi

2. ayın sonunda bebekler, karın üstü yattıklarında başlarını 45 dereceye kadar kaldırabilirler. Ayrıca, kaslar bebeğin karın üstü yatarken ellerini aşağı doğru itmesine izin verecek kadar güçlüdür, bebeğe daha fazla yer açar.

Bir bebek 4. ayın sonunda başını sabit tutabilir. Ayrıca karın üstü yatarken başını 90 dereceye kadar yükseltebilir ve daha güçlü boyun kasları nedeniyle daha iyi bir kafa hareketi kontrolüne sahiptir.

6 ay boyunca, bebek kafanın neredeyse tamamen kontrolüne sahiptir ve nesneleri görmek için onu bir yandan diğer yana hareket ettirebilir ve oturma pozisyonuna çekildiğinde veya kaldırıldığında kafayı ileri doğru iter.

7. ayın sonunda, bebek başın düzgün ve kontrollü bir hareketine sahiptir.

Ayrıca Bakınız: 7 Aylık Bebek Gelişimi

2. Sesler Çıkarır:

2 ay içinde, bebek agu gibi sesler yapabilir.

Bebek, ses aralığını artıran vokal kordların gelişmesi nedeniyle 3. ayın sonunda kıkırdamaya başlar.

Bebekler 4. ayın sonunda sesler çıkarmaya başlar ve “Ah”, “Eh”, “Oh” vb. Gibi tek ve basit sesli harfler çıkarırlar.

Sesler 2 ay boyunca artar ve 6. ayın sonunda, bebek sesli sesleri “Aaoo” veya “Eeaa” gibi sesleri birbirine bağlayabilir. Ayrıca “Mh”, “Dh” ve “Bh” gibi ünsüz sesler çıkarırlar. 8. ayın sonunda bebek “anne” ve “baba” demeye başlar, ancak onunla bir anlam ifade etmez ve herhangi bir ebeveyne söyler.

Ayrıca Bakınız: 8 Aylık Bebek Gelişimi

9. ayın sonunda, telaffuzu mükemmel olmaktan uzak olsa da, bebek kelimeleri taklit etmeye çalışacaktır. 12 ay boyunca doğru anne-babaya “anne” ve “baba” ve “hayır” ve “git” gibi temel kelimeler söyler. Ayrıca bazı ünlem kelimeleri de söyleyecektir.

Bebekler doğum reflekslerini kaybettikçe, hareketleri üzerinde kontrol sahibi olmaya başlarlar. Sonraki beş maddeyi, bebeğinizin 0-12 ay içinde öğrendiği çeşitli hareketler hakkında konuşuyor olacağız. Okumaya devam edin.

3. Devrilme:

4 aylık bir bebek arkadan yana ve karından arkaya dönecektir. Bebek bu ay sadece bir yöne döner.

Ayrıca Bakınız: 4 Aylık Bebek Gelişimi

6 ay sonra, karnından sırtına ve karnına iki yönde dönerler.

4. Oturmak:

2. ayın sonundan itibaren bebek destekli bir oturma pozisyonunda tutulabilir. Sadece 4 ayın sonunda bebek, boyun kasları boynun ani hareketlere sahip olmasını engelleyecek kadar güçlü olduğundan destekle düzgün bir şekilde oturabilir.

Ayrıca Bakınız: 2 Aylık Bebek Gelişimi

6 ay sonra, bebek desteksiz olarak oturabilir. 9 aylık olduktan sonra, kendi başına oturma pozisyonuna geçebilir ve ayrıca yedi ila on dakikalık uzun bir süre oturabilir.

10 ayını tamamladıktan sonra, bebek karın üstünden oturma pozisyonuna geçebilir ve ilk yılın sonunda ayakta durma pozisyonunda durabilir.

5. Emekleme:

Bebekler başlarını yukarı kaldırabilir ve kollarını aşağı doğru itebilirler. Beceri gelişir ve emekleme için öncü olur.

Bebekler 7 ile 9 ay arasında herhangi bir yerde emeklemeye başlayabilir. Bununla birlikte, en çok 9. ayın sonunda beceri mükemmeldir. Gezinme bebeğin kaslarını güçlendirerek ayakta durabilecek kadar güçlü olmasını sağlar.

6. Ayağa Kalkmak:

3 aylık bir bebek dikey konumda tutulduğunda bacaklarda kısmi ağırlık taşıyacaktır.

Ayrıca Bakınız: 3 Aylık Bebek Gelişimi

4 aylıkken, bebek sert bir yüzeye yerleştirildiğinde bacaklarını aşağı iter. 6 ayda, destekle dikey tutulduğunda bacaklarına iter.

9. ayın sonunda, sabit bir nesnenin desteğini kullanarak bebeğin ayakta durması için çekilir ve aynı zamanda bir yerde durabilir.

12 ay boyunca, bebek desteksiz olarak kendi başına durabilir, ancak yine de ayağa kalkacaktır. Bununla birlikte, bir kez ayakta durduğunda, desteği bırakacak ve sadece birkaç adım atacak, böylece motor gelişiminde önemli bir iyileşme gösterecektir.

7. İlk Adımları Atmak:

Ayakta durmaya çalışması yürümeyi teşvik eder ve bebek 11. ayın sonunda destekle yürümeye başlar.

Bebek 12 ay sonra yürümeye çalışmaya devam eder. Bebek ayrıca bu yaşta ilk adımlarını atmaya çalışır, bu da bebeğin ilk yılında en önemli motor gelişim kilometre taşıdır.

8. Gülümseme ve Gülme:

İlk gülümsemeyi 2 aylıkken göreceksiniz. 3 ay sonra, bebek ebeveynlerine gülümsüyor ve onu dostça karşılayan birine gülümsüyor.

Bebek 4 ayı tamamlarken gülmeye başlar.

Bebek büyüdükçe, tanıdık bir yüz, favori bir oyuncak, biberonu görmek veya birisinin komik bir şey yapmasını izlemek gibi birçok durumda gülümseyecek ve gülecektir. 6 ayın sonunda, aynı zamanda aynadaki yansımasına gülümseyecek.

9. İşitme:

Yenidoğan duyabilir ve böylece ailesinin sesini duyduğunda sakinleşir.

2 aylıktan itibaren, bebekler tam olarak değil, yaklaşık bir yönde olabilir, ancak başlarını bir ses kaynağına doğru çevirirler.

3. ayın sonunda, bebek sesin kaynağını bulabilir.

6 aylık bir çocuk sadece sesin kaynağına bakmakla kalmaz, aynı zamanda ona da cevap verir. Bu gelişmiş bir bebek kilometre taşıdır. Dokuz ay içinde bebeğin beyni sesleri daha iyi işleyebilir, bu da duyduğu sesleri ve sesleri taklit etmesini sağlar.

12 ay sonra bebeğin işitme becerileri iyi gelişmiştir. Artık birkaç benzersiz sesi tanıyabilir ve tanıdık insanların sesini tanımlayabilir.

10. Vizyon Geliştirme:

Yenidoğanların doğumda puslu bir vizyonu vardır ve gözleri bir nesneye odaklanamaz. Parlak renkler ve yüksek kontrast desenleri yenidoğanın dikkatini çekecektir. Büyük nesneler de ilgilerini çekebilir.

Bebek ilk ayın sonunda yüzlere kısaca bakacaktır. Yaklaşık üç metre uzaklıktaki parlak renkli nesneler hala ilgisini çekecektir.

İlk iki ay boyunca, bebeğin göz topları düzgün hizalanmayabilir ve ona çapraz gözlü bir görünüm verebilir. Görüş ikinci ayın sonunda iyileşir ve bebek artık yakındaki nesnelerin hareketini takip edebilir ve yüzlere dikkat edebilir.

Üçüncü ayın sonunda, bebek temel el-göz koordinasyonu ve daha iyi derinlik algısı geliştirir.

4. ayda gözler düzgün bir şekilde koordine olur ve daha büyük derinlik algısını ve daha iyi üç boyutlu görmeyi kolaylaştırır.

5 ay içinde, uzun mesafeli görme iyileşir ve bebek, tanıdık bir yüzü odanın uzak mesafesinden söyleyebilir. Bebekler artık tanıdık yüzlere veya nesnelere kıkırdayarak ve gülümseyerek tepki veriyor.

Ayrıca Bakınız: 5 Aylık Bebek Gelişimi

Ayrıca yetişkinlerinki gibi iyi bir renk görüşüne sahiptirler.

Altıncı aylık dönüm noktasını geçerken, bebekler çevrelerini görsel olarak keşfeder. El-göz koordinasyonu şimdi daha iyi hale geliyor. Dokuzuncu ayın sonunda bebek mesafeleri doğru bir şekilde değerlendirebilir. Yeni gelişen tarama becerisi sayesinde el-göz koordinasyonu daha da iyi hale geliyor. Bu yaşta bebek ce-ee gibi oyunlardan hoşlanır. Dokuz ayın sonunda, çoğu bebek gözün son rengini geliştirir.

Bir yılın sonunda bebekler dünyayı yetişkinler gibi görür. 12 aylık bir çocuk bir renk dizisi görebilir, güçlü bir derinlik algısına sahiptir ve hareketli bir nesnenin yolunu izleyebilir ve değerlendirebilir.

11. Gece Uykusu:

Bebek, ilk birkaç ay boyunca gece ve gündüz eşit sayıda saat uyuyacaktır. Örneğin, yenidoğan bebekler, gündüz ve gece arasında eşit olarak bölünmüş toplam 16 saat uyurlar.

6. ayda gündüz uyku azalır ve bebek günde sadece dört saat ve gece sekiz ila dokuz saat uyur.

Bebek 12 aylık olduğunda, gündüz uykusu sadece üç saate düşer ve gece uykusu önemli bir 11 saate çıkar.

12. Eliyle Kavrama Gelişimi:

Yenidoğanlar avuçlarıyla bir nesneyi kavramak için yumruklarını kapatır. Palmar kavrama refleksi olarak adlandırılır ve bebekte doğumundan itibaren bulunur. Bebekler ayrıca doğumda plantar kavrayışa sahiptir. Plantar kavramanın gerçek dünya kullanımı yoktur ve bebek altı aylık olduktan sonra kaybolur.

6 ayda palmar kavrama refleksi geride kalır. Şimdi bebek tüm parmakları kullanarak düz bir yüzeyden bir nesne seçebilir.

7 ayın sonunda bebek, küçük bir nesne üzerinde temel bir el kavrama için başparmağın ve işaret parmağını kullanacağı alt kıskaç kavramasını kullanır.

Ayrıca Bakınız: 7 Aylık Bebek Gelişimi

9 aylık bir çocuk, bir yüzeyden küçük eşyalar almak için işaret parmağının ucunu ve baş parmağını kullanacağı tam bir şekilde kavrayacak. Parmak yiyeceklerinin tanıtımına yardımcı olan bu kavramadır.

12 aylıkken, bebeğin başparmak ve orta parmak gibi başka bir parmak arasında nesneleri tutabileceği tutuşu vardır.

13. Katı Gıdaya Geçme:

Sindirim sistemi öncekinden daha iyi geliştiği için bebekler altı aylık iken püre yiyebilirler. Altı aylık bir çocuk kafasını düz bir şekilde tutabilir, bu da katı yiyecekleri yemenin önkoşuludur.

7 ayını tamamladıktan sonra, bebekler yiyecekleri çiğnemek ve hatta bir kaşıkla beslendikten sonra dudaklarını kapatmak için çenelerini hareket ettirir.

8 ayda, bebek daha önce aksine sert yiyecekleri ısırır.

9 aya kadar, bebek yiyecekleri başparmak ve işaret parmağı arasında tutabilir. Bu, bebeğe parmak gıdalarını tanıtmak için en iyi zamandır.

Ayrıca Bakınız: 9 Aylık Bebek Gelişimi

Büyüyen bebek, boğulmayı önlemek amacıyla katı gıda parçalarını öksürmek için doğal bir çocukluk içgüdüsü olan tıkaç refleksini yavaşça gevşetir. Bebek ayrıca daha iyi dil kontrolü, çene hareketi geliştirir ve  yemeği kaşıkla ağzına götürünce ağzını açar.

12 ay tamamlandığında, bebek kendi başına birkaç parmak yiyeceği kolayca yiyebilir. Artık bebeğe süt ve yumurta gibi yiyecekler verebiliyorsunuz.

14. Diş Çıkarma:

Çıkan ilk dişler alt çenede bulunan iki merkezi kesici diştir. Dişler yedi ila sekiz ay arasında herhangi bir zamanda büyüyebilir.

Üst çenenin merkezi kesici dişleri 9 ila 10 ay arasında ortaya çıkacak olanlardır.

Ayrıca Bakınız: 10 Aylık Bebek Gelişimi

Alt çenenin yan kesici dişleri 11 ila 12 ay arasında ortaya çıkar ve üst çenenin yan kesici dişleri 12 ila 13 ay arasında ortaya çıkar.

İlk yılın sonunda, bir bebeğin iki alt-merkezi kesici diş, iki üst-merkezi kesici diş, iki alt-yan kesici diş ve iki üst-yan kesici diş olan maksimum sekiz ana dişi olabilir.

Peki, bebekler ilk yıllarında ne kadar meraklı olabilirler ve ne kadar sosyaller? Devamında anlatıyoruz.

15. Bilişsel Gelişim:

Bebekler, 2 aylık olduklarında, nesneler ve insanlar dahil olmak üzere çevrelerini analiz etmeye başlarlar.

Başlıca bebek bilişsel gelişim kilometre taşı, bebeğin neden ve sonuç ile deney yaptığı 4 aylıkken ortaya çıkar. Bebek, sonuçlarını gözlemlemek için çeşitli davranışları test eder ve bakıcıların tepkilerini ölçer.

6 ay içinde, bebek nesnelere yönelik merak geliştirir ve onları daha iyi manipüle etmek ve yorumlamak için onları elinde tutar. Ayrıca bebeklerin isimlerine cevap vermeye başladığı zamandır.

7 ay tamamlandıktan sonra, bebekler nesne kalıcılığı kavramını anlarlar, burada bir nesne başka bir nesnenin altına gizlendiğinde kaybolmaz ve saklambaç gibi aktivitelerin tadını çıkarır.

8 aylık bir çocuğun üç dakikadan daha kısa olmayan kısa bir dikkat süresi olacaktır. Ancak çevresinde gördüğü birkaç şeyi merak ediyor.

Bir bebek jestleri ve davranışları 9 ay kadar kopyalamaya başlar. Bebeklerin yaşamlarının ilk yıllarında önemli ve entelektüel bir dönüm noktasıdır. 10 ayın sonunda, bebeğiniz çok daha akıllı. Örneğin, önünde bir şey gizlerseniz nesneyi ortaya çıkarmak için emekler.

12 ay boyunca, bebek etrafındaki birkaç nesnenin isimlerini ve amacını iyi bir şekilde anlayacaktır. Bir telefon alıcısının kulağını koyar ve tarağın saçları fırçalamak olduğunu bilecektir. Bebek ayrıca ebeveynlerini ve bakıcılarını gözlemleyerek ve yeni beceriler öğrenir.

Ayrıca Bakınız: 12 Aylık Bebek Gelişimi

16. Sosyal ve Duygusal Gelişim:

Yenidoğanlar, ebeveyn gibi tanıdık bir kişinin duyusal farkındalığını gösterir. Örneğin, bir bebek bir ebeveyn tarafından yakın tutulduğunda veya annenin sesini duyduğunda ağlamayı bırakabilir.

2. ayın sonunda, ebeveynlerinin daha fazla farkındalar ve birincil bakıcı olduklarını anlıyorlar. İki aylık bir çocuk onunla düzenli olarak etkileşime giren ve ona bebek bakıcısı olan babaannesi veya kardeşleri gibi diğer insanlara gülümseyecektir.

4 aylık bir çocuk insanlarla oynamaktan, onlara gülümsemekten, sevgiye cevap vermekten ve aç, yorgun veya acı çekerken farklı ağlamaktan keyif alacaktır.

6 ay içinde, bebek tanıdık yüzleri hatırlar ve yabancıların çevresinde rahatsız görünecektir. Bu aynı zamanda bebeğinizde benzersiz davranışsal özellikleri fark edeceğiniz yaştır. Bebek doğuştan gelen mizacına göre utangaç, sinirli, sakin veya arkadaş canlısı olabilir.

Ayrıca Bakınız: 11 Aylık Bebek Gelişimi

8 ayda, bebek ebeveynlerin ve tanıdık yüzlerin sıcaklık ve güvenliği gösterdiğini anlar. Bu nedenle, 8 ila 12 aylık bebekler ayrılma kaygısı geliştirir ve ebeveynler görüş alanlarından kaybolduklarında bolca ağlarlar. Bebek 1 yaşındayken, özellikle korkutucu veya yabancı bir şeyden korkar ve rahatlık için bir ebeveyne sarılır. 12 aylık bir çocuk da bir yabancının kucağına gitmeye direnecektir. Ancak, yine de güvendiği birisine gider ve şefkatle karşılık verir.

Bu gelişimsel süreçlerin her biri sırasıyla gerçekleşirken bebeğinizi izleyin. Ancak, her bebeğin farklı olduğunu unutmayın, bu yüzden sabırlı olmak önemlidir. Aktiviteler ve oyunlar bebeğin bu kilometre taşlarına doğru zamanda ulaşmasını sağlamada önemli bir rol oynayabilir. Bu nedenle, büyümesi ve gelişmesi için çocuğunuzla oynamaya, etkileşime ve sosyalleşmeye devam edin.

Bebek gelişimi hakkında paylaşacağınız bir şey var mı? Bize aşağıda yer alan yorum bölümünden bir yorum bırakabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.