Bebeğimi Gece Boyunca Nasıl Uyuturum?

Bebeğin ilk aydan hemen sonra onu eğiterek gece boyunca uyuduğundan emin olabilirsiniz. Pediatrik uzmanlar tarafından önerildiği gibi, geceleri bebeğinizin rahat uyuması için bazı ipuçları:

Tutarlı bir yatmadan önce rutin izleyin. Bu, bebeğin tamamen gece uykusuna hazır olmasını sağlar. Banyo, okuma, şarkı söyleme ve sakinleştirici müzik çalma gibi bazı etkinlikler yatmadan önce harika olur. Etkinliği her gün tam olarak aynı saatte yapın ve belirli bir süreye sahip olun. Bebek keyif alıyor gibi görünse bile uzatmayın. Bebeğin yatmadan önce belirli bir rutin oluşturmasına yardımcı olur.

Bebeğinizin odasındaki ortamı yatıştırıcı ve sakinleştirerek ideal bir ortam sağlayın. Odayı daha karanlık hale getirmek ve aynı zamanda sesleri dışarıdan yalıtmak için pencereleri perdeleyin. Mümkünse loş bir gece lambası kullanın. Ayrıca, yatmadan önce bebekle konuşurken daha yumuşak bir ses kullanın. Gece boyunca rahat hissetmesini sağlar.

Bebeği uykulu ama yine de uyanıkken yatağa yerleştirin. Bebeğin yatağa yatırmadan önce kollarında uykuya dalmasını beklemeyin. Bebeğin gece uykusunu beşikle ilişkilendirmesine ve daha iyi uymasına yardımcı olacaktır.

Bir emzik kullanmayı düşünebilirsiniz. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) ani bebek ölüm sendromu (SIDS) riskini azaltırken bebeğe yatıştırdığı için bir emzik verilmesini önerir. Bir emzik vermeden önce bebeğin en az 1 aylık olmasına kadar bekleyin. Ayrıca, kırılabilir parçası olmayan tek parçalı bir emzik seçin.

Bebeğin uyumak istediğinde seçmesine izin ver. Ebeveynler bebeğin tercihlerini yerine getirmeli ve rutinlerinde buna göre değişiklikler yapmalıdır. Bebeğin gece boyunca uyumasına ve daha iyi uyumasına yardımcı olabilir.

Çocuk uzmanları, bebeğinizi gece boyunca uyutmanın tek bir yolu olmadığını belirtmektedir. Bebeğiniz için neyin işe yaradığına nihayet gelmeden önce birçok şeyi denemek zorunda kalacaksınız.

Son olarak, bebeğinizin uykusu için hangi çözümün daha iyi olduğu sonucuna varın. Bununla birlikte, bebeğinizi gece uyumak için eğitirken bazı gerçek zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Bakınız: Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Problemi Nasıl Çözülür?

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir