Bebeğe Nohut Ne Zaman Verilir? Faydaları Nelerdir?

Nohut, baklagil ailesinin bir üyesidir ve pişirildiğinde tok tutucu bir etkiye sahiptir. Çeşitli temel besinleri ve biyoaktif bileşikleri sağlık için iyi terapötik özelliklere sahiptir. Fakat nohutun belirli besinlerin emilimini engelleyen bazı anti-beslenme faktörleri olduğunu biliyor muydunuz?

Bu yazımızda, bebeklere nohut yedirmek hakkında gerekli tüm bilgileri ve faydalarını sizlerle paylaşacağız.

Bebeklere Nohut Yedirilir Mi? Güvenli Mi?

Evet. Nohut yedirmek bebekler için güvenli kabul edilebilir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi nohutları tüketim için “Genel Olarak Güvenli Olarak Tanındı” (GRAS) olarak sınıflandırmıştır. Birçok çocuk doktoru, bebek katı mamaya başladığında bebeğin dengeli beslenmesine nohut eklemenizi önerir.

Bebekler Ne Zaman Nohut Yemeye Başlayabilir?

Pediatrik beslenme uzmanları, 6 aylık olduktan sonra baklagillerin bebeklere beslenmesini önerir. Hazırlık belirtilerine bağlı olarak, bebekler dört ila altı ay arasında herhangi bir zamanda katı madde başlayabilirler. Bununla birlikte, her bebek benzersiz özelliklere sahip olduğundan, bebeğinize nohut yedirmeye başlamadan önce bir çocuk doktoruna danışmak en iyisidir. Unutmayın, en iyi tavsiyeyi doktorunuz verecektir.

Nohutların Besin Değeri

Nohut, vejetaryen bir diyette mükemmel bir protein kaynağı olarak kabul edilir. Ayrıca, yaşam için gerekli olan önemli miktarda mineral ve vitamin vardır. Bununla birlikte, nohutun en çarpıcı bileşeni, bebeğin düzgün büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan besinsel açıdan önemli olan doymamış yağ asitleridir.

Nohut, önemli miktarda çeşitli besin maddelerine sahiptir. Bu nedenle, uzun vadede tüketiminin yararlı olacağı muhtemeldir.

Bebeklere Nohut Yedirmenin Faydaları Nelerdir?

Bir araştırma çalışması, nohut tüketmenin minimum mineral ve vitamin takviyesi ile birlikte bebeği sütten kesme aşamasında yiyecek hazırlamak için kullanılabileceğini göstermiştir. Nohut yemenin bebeklere çeşitli sağlık yararları sağlayabilecek yeterli besin değerine sahip olduğunu göstermektedir.

Aşağıda, nohut yedirmenin bebekler için potansiyel yararları bulunmaktadır:

Doğru büyüme ve gelişme: Nohut yedirmek bebeğin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olabilecek kaliteli bir proteine ​​sahiptir. Protein, kas gelişimi ve enzim oluşumu da dahil olmak üzere çeşitli fizyolojik fonksiyonları yerine getirmek için gerekli bir besindir.

Beyin gelişimini teşvik edin: Nohut, linoleik ve oleik asit gibi esansiyel yağ asitleri için iyi bir kaynaktır. Bu yağ asitleri beyin gelişimini desteklemek, bilişsel işlevleri iyileştirmek ve vücudun onarım yeteneğini arttırmak için önemlidir. Bu süreçler bebekler için, özellikle yaşamın ilk yıllarında gereklidir.

Aneminin önlenmesine yardımcı olur: Bebekler yaşamın ilk yılında anemiye yatkındır. Bu nedenle, demir açısından zengin gıdaların düzenli olarak tüketilmesi bir zorunluluktur. Bir fincan nohut günlük demir ihtiyacının neredeyse yüzde 50’sini sağlayabilir. Ancak nohuttan elde edilen demir biyoyararlanımı düşüktür.

Kemik ve diş gelişimini destekler: Kalsiyum, bebeklerde kemik ve diş gelişimini destekleyen temel minerallerden biridir. Nohut, günlük kalsiyum ihtiyacına potansiyel olarak katkıda bulunabilecek iyi bir kalsiyum kaynağı olarak kabul edilir.

Bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur: Bir araştırma çalışması nohut tüketiminin günlük tek bir porsiyonda prebiyotik karbonhidrat ihtiyacının yüzde 60-75’ini sağladığını gösterdi. Bağırsak sağlığının korunması, bebeklerde, özellikle yaşamın ilk yıllarında, uzun vadede sağlıklı kalması için önemlidir.

Düzenli bağırsak hareketini sağlar: Nohut yemekten alınan diyet lifi bağırsak sağlığını korumanın yanı sıra düzenli bağırsak hareketinin korunmasına da yardımcı olur. Bebeklerde kabızlık, özellikle biberonla beslenen bebeklerde yaygın olduğu için, bebekler arasında nohut yemenin önemli bir yararıdır.

Fizyolojik fonksiyonlar: Nohutta iyi miktarda folat bulunur. Hücre ve doku büyümesi, RBC gelişimi ve yeni protein gelişimi gibi çeşitli fizyolojik fonksiyonları yerine getirmek için folat gereklidir.

Bağışıklığı destekler: Nohut iyi bir çinko kaynağıdır. Günlük çinko ihtiyacının neredeyse yüzde 50’sini sağlar. Çinko, bağışıklık sisteminde merkezi bir rol oynar. Nötrofiller ve doğal öldürücü hücreler gibi bağışıklık hücrelerinin normal gelişimi ve işlevi için önemlidir.

Birçok hastalığa karşı korunma: Bir araştırma çalışması, nohutlarda bulunan karotenoidler ve izoflavon gibi biyoaktif bileşiklere sahip fitik asit, steroller gibi bileşiklerin, çeşitli insan hastalıklarıyla ilişkili klinik komplikasyonları azaltma yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir.

Nohut besleyicidir ve umut verici sağlık yararlarına sahiptir. Bununla birlikte, bağımsız bir süper yiyecek olarak düşünülmemelidir. Nohut yedirmek bebek için dengeli bir beslenmenin parçası olarak dahil etmek en iyisidir. Tek yönlü beslenme olmamalıdır.

Bebeklere Nohut Yedirmek Zararlı Mı? Yan Etkileri Nelerdir?

Nohut tüketiminin pek çok sağlık yararı vardır. Bununla birlikte, kesinlikle dikkat gerektiren bazı yan etkileri vardır. Bunları aşağıda paylaşıyoruz:

Şişkinlik: Nohut, rafinoz ve stakiloz gibi oligosakkaritler içerir. İnsanlar alfa-galaktosidaz enzimi olmadığından bunları sindiremezler. Bu sindirilmemiş oligosakkaritler, sindirilmemiş sindirim sistemine geçerek gazın gelişmesine yol açar. Bu nedenle, bebeklerde aşırı nohut tüketiminden kaçınılmalıdır.

Anti-beslenme bileşikleri: Nohut tüketimi tannik asit gibi bazı anti-beslenme bileşikleri içerir. Bu bileşiklerin vücuttaki belirli besin maddelerinin emilimini bozduğu bilinmektedir. Aşırı nohut tüketimi, bebeğin bu bileşiklerden çok fazla almasına neden olabilir. Böylece bebeği beslenme eksikliklerine karşı savunmasız hale getirir.

Alerji: Nohut alerjisi, soya veya fıstık alerjisinden daha az yaygındır. Ancak, bu oldukça mümkündür. Nohut, yemekten veya bazı durumlarda nohutlara dokunmaktan kaynaklanabilecek IgE aracılı aşırı duyarlılık reaksiyonunu tetikler. Diğer baklagillere veya mercimeklere karşı alerji varsa, çapraz reaktivitenin olması muhtemeldir. Nohut alerjisinin semptomları rinitten anafilaksiye kadar değişebilir. Bu nedenle, bebeğinizin diyetine nohut tanıtmayı planlarken dikkatli olun.

Nohut Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Nohutun uygun şekilde seçilmesi ve saklanması, beslenme kalitelerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynar.

 • Nohutlar taze ve konserve formlarda mevcuttur. İkisini de seçerken kalite standartlarını kontrol edin. Güvenilir satıcılar tarafından işlenen ve işlenen organik nohut satın alın.
 • Kurutulmuş nohut satın alındıktan sonra bir yıl içinde kullanılmalıdır. Uzun süre saklanırlarsa, kurumaya eğilimlidirler, bu da pişirme süresini uzatır.
 • Konserve nohutlar için hasar görmemiş, sızıntı yapmamış, çatlamış veya şişkin kapakları veya köşeleri olmayan teneke kutular satın alın.
 • Satın aldıktan sonra konserve nohutları serin ve kuru bir yerde saklayın. Sodyum içeriğini düşürmek için konserve nohutları kullanmadan önce su ile durulamayı düşünebilirsiniz.
 • Pişen nohut buzdolabında iki günden fazla saklanamaz.

Bebeklere Nohut Nasıl Pişirilir? Alınacak Önlemler

 • Nohutları düzgün bir şekilde pişirmek, bebek için daha lezzetli ve besleyici hale getirebilir.
 • Nohut gibi baklagillerin şişkinliğe neden olduğu bilinmektedir. Birçok ebeveynin baklagilleri bebeklere beslemekten vazgeçme nedeni budur. Ancak, nohutları pişirmeden önce gece boyunca ıslatarak kolayca yönetilebilir. Yardımcı olabilecek başka bir yöntem suda bekletmektir. Bir gece önceden nohutları ıslamadıysanız, nohutları pişirmeden beş ila altı saat önce ıslatın.
 • Nohutların sert bir yapısı vardır ve bazen kabartma tozu gibi yumuşatıcı maddeler rahat pişirmek için kullanılır. Bu yöntem yararlıdır, ancak bebeğinizi yüksek sodyuma maruz bırakır. Bu da bebeğin böbrekleri için iyi değildir.
 • Nohutu ıslatınca, nohut suyu emer ve boyut olarak artar. Yani porsiyon boyutunu buna göre ölçün.
 • Nohut pişirirken, nohut yumuşadıktan sonra domates ve sirke gibi asidik maddeler ekleyin. Çok erken eklenirse, bu bileşenlerin asitliği nohutun pişirilmesini yavaşlatabilir.
 • Nohutları bebeğe ilk kez servis etmenin ideal yolu püredir. Bazen nohut iyi pişmeyebilir ve sert kalabilir. Bu nedenle, önce nohutu ezin ve sonra topaklar oluşumunu önlemek için püre hazırlayın.
 • Bebeklerin hassas bir sindirim sistemi olduğundan, başlangıçta az miktarda nohut yedirin.

Nohut yedirmek şüphesiz bebeğinizin beslenmesine oldukça besleyici bir katkıdır. Makrobesinler ve mikrobesinler için iyi bir kaynak olarak, büyüyen bebekler için hayati önem taşıyan çeşitli sağlık yararları sağlayabilirler. Nohut tüketimi sağlıklı dengeli beslenmenin bir parçası haline getirmek, bir bebeğinize baklagillerin faydalarını sağlamada en iyi yoludur.

Kaynaklar:

 1. GRAS Notice (GRN) No. 608; USFDA
 2. Feeding and nutrition of infants and young children; WHO
 3. Infant Feeding and Nutrition Module; Oregon Health Authority

Bebeklere nohut yedirmek hakkında paylaşacağınız bir şey var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir