Bakteriyel Enfeksiyon Nedir ve Gebelikte Etkileri Nelerdir?

Tebrikler!! Yakında anne olacaksın. Bir çocuğu beklemekle ilgili iyi haberlerle, anne adayına kesin olarak bir dizi soru getirir. Önemli olanlardan biri kendimi ve bebeğimi hastalıklardan nasıl koruyabilirim.

Hamilelikte bakteriyel enfeksiyonlar, hem sizin hem de doğmamış bebeğinizin sağlığını korumak için dikkat etmeniz gereken ciddi bir endişedir. Çoğu zaman enfeksiyon, doğum sırasında fetüse veya yeni doğmuş bebeğe de geçer.

Enfeksiyonlar peripartum dönemde veya doğum zamanında döllenmiş ovum yoluyla sizi etkiler. Bakteriyel enfeksiyonlar, yeterli taramayı ve mutlak klinik farkındalığı özdeşleştiren asemptomatik semptomlara yol açar.

Bakteriyel Enfeksiyon / Vajinoz Özellikleri

Bakteriyel enfeksiyon, vajinada bulunan aşırı bakteriyel büyümeden kaynaklanır. Acil tıbbi müdahale gerektiren klinik bir sendromdur.

Bakteriyel vajinozisin özellikleri şunlardır:

 • Bu enfeksiyonla ilişkili ana organizmalar anaeroblar ve Gardnerella vaginalis’dir.
 • Bu enfeksiyonun etiyolojisi polimikrobiyal yapıdadır.
 • PH değeri 4.5’in üzerindedir.
 • Asemptomatik olmasının yanı sıra, bu enfeksiyonu olan kadınlar da çoğunlukla cinsel ilişkiden sonra balık benzeri kokan vajinadan anormal bir akıntıdan muzdarip olabilirler.
 • Vajinal akıntı gri veya beyazdır ve vajina yakınında kaşıntı veya idrar yaparken yanma hissi gibi diğer semptomlara neden olabilir.

Hamilelikte Bakteriyel Enfeksiyonun Etkisi

Erken gebelikte bakteriyel enfeksiyonunuz varsa, hamilelik süreniz boyunca ve doğum sırasında enfekte olmayan bir kadına kıyasla daha fazla sorunla karşılaşmanız olasıdır.

Bakteriyel vajinozun fetus ve anne üzerindeki etkisi çeşitlidir ve şunları içerir:

Bakteriyel vajinoz, çocuğun doğumundan hemen sonra erken doğum, düşük ve inflamasyon veya pelvik enfeksiyona yol açabilir.

Bakteriyel bir enfeksiyonun gebelik sorunları ile doğrudan veya dolaylı bir ilişkisi olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmamasına rağmen, genel gözlem, erken doğum döneminde tokolitik tedaviye yanıt vermemenin enfekte olmuş gebe kadınlar arasında yaygın olduğunu göstermektedir.

Uzmanlar, enfeksiyonun plasenta yoluyla fetüse geçtiğine ve intrauterin fetal ölüme yol açabileceğine inanıyor.

Bakınız: Hamilelikte Kahverengi Akıntı Normal Mi?

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Tarama gerekip gerekmediğini bilmek çok önemlidir. Çoğunlukla karar semptomlara dayanmalıdır.

Vajinal akıntıdan muzdaripseniz veya akıntı çok kokuyorsa, bakteriyel enfeksiyon için test edilmelidir.

Bakteriyel enfeksiyonun belirgin belirtileri olmasa bile, tıbbi bir vajinal enfeksiyon öykünüz varsa, doktor vajinoz taramasını önerebilir.

Bu tür enfeksiyonların tıbbi öyküsü olmayan durumlarda, doktor rutin testler önerebilir.

Bakınız: Kolostrum ve Gebelikte Meme Ucu Akıntısı

Bakteriyel Vajinozis Tanısı

Bakteriyel enfeksiyon Gram suşu veya klinik kriterler kullanılarak doğrulanır. Klinik kriterler için, test sırasında aşağıdaki dört durumdan en az üçünün görüntülenmesi önemlidir:

 • Vajinal duvarın Clue hücrelerini sorunsuz bir şekilde kaplayan enflamatuar olmayan, beyaz ve homojen akıntı varlığı.
 • Vajinal sıvının pH değeri 4,5’ten fazla
 • Nefes alma testi pozitiftir (hastaya klindamisin veya oral metronidazol önerilirse, vajinal akıntı, yüzde 10’luk potasyum hidroksit çözeltisine eklendiğinde yoğun balık benzeri bir koku verir).

Bakteriyel Enfeksiyon Tedavisi

Bakteriyel enfeksiyon için tedavi önerme konusunda farklı doktorlar farklı görüşlere sahiptir. İşte bunlar:

 • Bazıları, topikal kremlerin yanı sıra antibiyotiklerin de önemli olduğuna inanırken, bazı doktorlar tedaviden birini reçete eder.
 • Bazı incelemeler, antibiyotiklerin erken doğumu önlemeye dair antibiyotiklerin etkisi de sorgulanabilir.
 • Bununla birlikte, aynı inceleme antibiyotik kullanımının bazen preterm doğum ve aynı zamanda enfeksiyona yol açan pPROM (erken membran rüptürü) riskini azalttığını göstermektedir.
 • Erken doğum tecrübeniz varsa, antibiyotiklerle tedavi düşük doğum ağırlığı riskini önemli ölçüde düşürebilir.
 • Fetus riskinden kaçınmak için çoğunlukla oral antibiyotikler önerilir.

Bu nedenle, hamileyseniz ve bakteriyel enfeksiyondan muzdaripseniz veya bununla ilgili tıbbi bir geçmişiniz varsa, doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz. Böylece çocuğunuzun güvenli doğumunu sağlamak için yeterli tedavi hattı belirlenir.

Hamilelikte herhangi bir bakteriyel enfeksiyon yaşadınız mı? Deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaşın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.