Ayurveda’ya Göre Kısırlık Neden Olur?

Ayurveda ve İnfertilite

Ayurveda, Vata (Uzay ve Hava), Pitta (Ateş ve Su) ve Kapha’yı (Toprak ve Su), doğa güçlerinin düzenlenmesine katkıda bulunan üç hayati doz olarak kabul eder. Ayurveda’ya göre, üç doz arasında bir denge, bir organizmanın genel sağlığını ve refahını arttırmak için uzun bir yol kat ediyor.

Bu dengedeki herhangi bir bozulmanın sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Bu da kısırlık da dahil olmak üzere sağlık sorunlarına neden olabilir. Aşağıda, dozlardaki bir dengesizliğin infertilite yani kısırlık riskini nasıl artırabileceğine dair bazı noktalar bulunmaktadır.

Vata Dosha esas olarak tüm üreme fizyolojisinin düzgün işleyişinden sorumludur. Bu dosha’nın ziyareti, yumurtlama sürecini etkileyerek doğurganlığı etkileyebilir. Şiddetli stres, kaygı, korku, travma, düzenli oruç, sağlıksız yeme alışkanlıkları, yorucu egzersiz, hepsi Vata dengesini bozmaya katkıda bulunabilir.

Pitta Dosha‘nın ziyareti, etkileyebilecek fallop tüpünü yaralayabilir.

Kapha Dosha‘nın uygun dengesi Shukra Dhatu’nun sağlıklı çalışması için gereklidir. Kapha Dosha’nın ziyareti, sedanter ve sağlıksız yaşam tarzı uygulamaları, yağlı ve baharatlı yiyecekler veya hatta soğuk nedeniyle ortaya çıkabilir. Vizyon, rahim fibroidlerine veya fallop tüplerinin kalınlaşmasına neden olabilir.

Ayurveda, artan cinsel aktivitenin Shukra Dhatu‘yu (meni ve sperm) tüketebileceğini ve bunun da kısırlık veya Klehya ile sonuçlanabileceğini belirtmektedir.

Bakınız: Ayurveda Kısırlık Tedavisi

Shukra Dhatu’da bir azalma da aşırı ısı ile tetiklenebilir.

Eşlerden birinin veya her ikisinin isteksizliği, zihinsel stres ve kaygı da kısırlığa yol açabilir.

Genetik faktörler de katkıda bulunan bir faktör olabilir.

Diyet değişiklikleri, yoga, pranayama, detoksifikasyon terapileri (Panchakarma) ile Ayurveda tedavisi, vücuttaki üç yönetim doshas (Vata, Pitta ve Kapha) arasındaki dengeyi düzeltmeyi amaçlamaktadır. Üç doz arasındaki denge, her iki cinsiyette de doğurganlığın artırılmasına katkıda bulunabilir.

Kaynaklar:
1.Sexual and reproductive health, Infertility definitions and terminology; World Health Organization
2.Pansare T.A. et al., Ayurvedic, Phytochemical, Therapeutic and Pharmacological overview for Kapikacchu (Mucuna pruriens Linn.); IJESC

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.