Ayurveda Kısırlık (İnfertilite) Tedavisi: Etkili Mi?

Fertilite ve Bitkiler

WHO, infertiliteyi “12 ay veya daha fazla düzenli korunmasız cinsel ilişkiden sonra klinik hamilelik sağlanamamasıyla tanımlanan bir üreme sistemi hastalığı” olarak tanımlamaktadır.

Geleneksel ilaçlar ve tedaviler mevcut olmakla birlikte, özellikle Ayurveda olmak üzere alternatif ilaçlar da kısırlık ilacı olarak kullanılmaktadır.

Ayurveda infertilite (kısırlık) tedavisini denemeyi planlıyorsanız, tedavi boyunca size rehberlik edebilecek profesyonel bir Ayurveda doktoruna danışın.

Bu yazıda, hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlığı tedavi etmek için olası Ayurveda yaklaşımı hakkında bilgi veriyoruz.

Ayurveda İlaçları Kısırlığı Tedavi Edebilir Mi?

Ayurveda ilaçlarının kişinin doğurganlığını artırmak için sağlığın iyileştirilmesine katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. Bir çalışmada Ayurveda ilaçlarının geleneksel doğurganlık tedavileri üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Çalışma, “Doğurganlığa Ayurveda yaklaşımı, daha önce hamilelik olasılığına yol açan hastanın sağlığını iyileştirmeye çalışmaktadır” dedi.

Ayurveda bitkilerinin kullanımı, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte, doğurganlığı bir ölçüde artırabilir. Bununla birlikte, Ayurveda tedavisinin kısırlığı tedavi edebileceğini kanıtlamak için daha fazla araştırma ve klinik çalışma gereklidir.

Farklı Ayurveda Kısırlık Tedavileri Nelerdir?

Kadınlarda Kısırlık ve Ayurveda Tedavisi

Kadın infertilitesinin Ayurveda tedavisi, bitkilerin kullanımını ve beslenmedeki değişiklikleri içerir.

Kadınlarda kısırlık ve Ayurveda bitkiler:

Ashoka (Saraca asoka): Bitki terapötik özelliklere sahiptir ve genellikle doğurganlık sorunları olan kadınlar için reçete edilir.

Lodhra (Symplocos racemosa): Lodhra vücuttaki östrojen ve progesteron oranını düzeltmeye yardımcı olabilir. Bitki ayrıca luteinize edici hormon veya LH ve foliküler uyarıcı hormon veya FSH seviyelerini yükseltmeye yardımcı olabilir.

Shatavari (Asperagus racemosus): Shatavari’nin uterusu güçlendirdiği, böylece kadın fertilitesini arttırdığı bilinmektedir.

Kadınlarda Kısırlık ve Ayurveda Beslenme Değişiklikleri

Charaka Samhita’ya göre, bir kadının doğurganlığı fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığını doğal dengesine geri getirerek arttırılabilir veya tedavi edilebilir. Dengeyi sağlamak için Ayurveda diyet ve yaşam tarzında sağlıklı değişiklikler önerir. Kabak, ıspanak, domates, siyah kimyon, pancar, fasulye gibi gıdaların bu nedeni desteklediği söylenir.

Sıcak ve baharatlı yiyecekler kadın üreme dokularını (Artava Dhatu) olumsuz etkileyebilir ve bu nedenle kaçınılmalıdır.

Artava Dhatu veya dişi üreme organlarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek yiyeceklerden bazıları hurma, brokoli ve kuşkonmazdır.

Aamalaki (Emblia officinalis) ve Shatawar (Kuşkonmaz racemosus), FSH ve LH arasındaki dengeyi korumaya da yardımcı olabilir.

Bakınız: Ayurveda’ya Göre Kısırlık Neden Olur?

Erkeklerde Kısırlığı ve Ayurveda Tedavisi

Erkeklerde kısırlığa yönelik Ayurveda tedavisi yaklaşımı ayrıca bitkiler ve beslenme değişiklikleri kullanır.

Erkeklerde kısırlık ve Ayurveda bitkiler:

Kapikacchu (Mucuna pruriens): Libidoyu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bitki ayrıca sperm kalitesini ve miktarını artırabilir.

Ashwagandha (Withania somnifera): Libidoyu arttırmaya ve semen parametrelerini geliştirmeye de katkıda bulunabilir.

Shatavari (Kuşkonmaz racemosus): Oksidatif stresde önemli bir azalma sağlayarak doğurganlığı artırmaya yardımcı olabilir.

Gökshura (Tribulus terrestris): Testosteron seviyesini yükseltmeye yardımcı olabilir.

Erkeklerde Kısırlık ve Ayurveda Beslenme Değişiklikleri

Ayurveda’ya göre, çok fazla ısı, sperm ve meni ifade eden Shukra Dhatu’yu zayıflatabilir. Baharatlı yiyecekler Shukra Dhatu’yu zayıflatabilir ve sperm sayısını azaltabilir.

Zerdeçal, kimyon, kuşkonmaz, hurma ve badem gibi sağlıklı yiyeceklerin ve baharatların Shukra Dhatu’yu geliştirdiği söylenir.

Günlük yoga uygulamaları sperm sayısını, hareketliliğini ve kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca libido ve erektil disfonksiyon vakalarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık İçin Yaygın Ayurveda Tedavileri

Bazen, hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlık, zayıf sindirim veya sağlıksız diyet uygulamalarının neden olduğu Agni nedeniyle ortaya çıkabilir. Zayıflamış Agni, esas olarak midede üretilen gıdaların eksik sindirimi nedeniyle toksinlerin veya Ama’nın birikmesine yol açabilir. Yüksek Ama seviyeleri, fallop tüpleri de dahil olmak üzere hayati vücut organlarını ve kanallarını engelleyebilir. Bu nedenle, kısırlığı tedavi etmek için toksinleri veya Ama’yı vücuttan çıkarmak gerekir.

Panchakarma, lavmanları, buhar banyolarını, yağ masajlarını ve diyet modifikasyonlarını toksinlerden arındırarak vücuttan toksinleri yok etmeyi amaçlayan eski bir Ayurveda uygulamasıdır. Aşağıda, hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek diğer adımların yanı sıra Panchakarma’da kullanılan birkaç terapi bulunmaktadır.

Shirodhara Tedavisi

Shirodhara tedavisi esas olarak hormonal dengeyi düzeltmeyi amaçlamaktadır. Shirodhara, isminin bir göstergesi olarak, alnına (üçüncü göz bölgesi) düzeltici terapötik yağların dökülmesini içerir. Üçüncü göz alanının, epifiz ve hipofiz bezi ile yakından ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, Shirodhara masajı hipofiz bezleri tarafından sağlıklı hormon üretiminin (FSH, LH dahil) geri kazanılmasına yardımcı olabilir. Terapi ayrıca her ikisi de doğurganlık problemlerini tetikleyebilen stres ve kaygıyı hafifletebilir.

Basti Lavman Tedavisi

Basti tedavisi, vücuttan toksinleri ortadan kaldırmak için rektum yoluyla kolon içine Ayurveda lavmanı uygulanmasını içerir. Bast Terapi, Vata Dosha’nın sağlıklı dengesini düzeltmenin yanı sıra yumurtalık foliküllerinden yumurtanın düzgün bir şekilde salınmasını da kolaylaştırır.

Yoga

Doğurganlığı artırmaya yardımcı olabilecek yoga pozlarından bazıları, Bhujangasana (Cobra pozu), Sarvangasana (Omuz Standı), Setu Bandhasana (Desteklenen Köprü pozu) ve Viparita Karani (Legs-up-the-wall pose). Yoga asanalarını uzman gözetimi altında gerçekleştirebilirsiniz.

Sağlıksız Alışkanlıkları Ortadan Kaldırma

Ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeli ve sigara, alkol, gazlı içecekler, bayat yiyecekler ve kafeinli içeceklerden vazgeçilmelidir.

Çeşitli kısırlık tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinmek için profesyonel bir Ayurveda doktoruna danışın. Halihazırda geleneksel, Ayurveda dışı bir tedavi görüyorsanız, Ayurveda infertilite tedavi yöntemlerini uygulamadan önce doktorunuza danışın.

Kısırlık tedavisinde Ayurveda hakkında paylaşmak istediğiniz bir şey var mı? Aşağıdaki bölümde bize bir yorum bırakın.

Kaynaklar:
1.Sexual and reproductive health, Infertility definitions and terminology; World Health Organization
2.Setareh Tais, Ashwagandha for Male Infertility; Natural Medicine Journal

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.