Ayda Birden Fazla Yumurtlayabilir veya Regl Kanaması Olabilir Mi?

Bebek sahibi olmayı planlıyor musunuz? Hamileliğe dair olumsuz yorumlar uykunuzu kaçırıyor mu? Yumurtlama döngünüzün uygun hale gelmesini beklerken değerli doğurganlık zamanınızı kaybettiğinizden endişe duyuyor musunuz? Birden fazla yumurtlamanın bir gerçeklik olduğunun farkında mısınız?

Yakın zamanda aktif bir şekilde gebe kalmayı planlıyorsanız, yumurtlama konusu muhtemelen 24/7 aklınızda! Verimli günler, hamileliğinizi planlarken hayati öneme sahiptir. Basitçe söylemek gerekirse, yumurtlama, yumurtanın canlı bir spermle etkileşime girmesi için büyük bilettir.

Ayda bir kereden fazla yumurtlama olur mu? Kadınların ayda veya menstrüal döngüde sadece bir kez yumurtladıkları evrensel bir gerçektir, ancak son çalışmalar aksini belirtmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan son araştırmalara göre, kadınların ayda bir kereden fazla yumurtlama olasılığı vardır. Birden fazla yumurtlama hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Bakınız: Yumurtlama (Ovulasyon) Sırasında Ne Olur?

Yumurtlama Nasıl Olur?

Yumurtlama, olgun bir yumurtalık folikülünün ovum, oosit veya kadın gameti olarak da bilinen canlı bir yumurtayı boşalttığı kadının adet döngüsünün önemli bir parçasıdır.

Serbest bırakıldığında, yumurta bir spermle karşılaşırsa döllenmenin gerçekleşebileceği Fallop tüplerine doğru ilerler.

Çoğu kadın, hamile kalabilecekleri en verimli günlerini belirlemelerine yardımcı olduğu için yumurtlama takvimlerine dayanarak gebe kalmayı planlamaktadır.

Bakınız: Adet Düzensizliğinde Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?

Tipik Bir Yumurtlamanın Zaman Çizelgesi

Yumurtlama, serviksinizin, spermi yumurtaya daha hızlı gitmesi için yağlayan ve güçlendiren ince bir servikal sıvı ürettiği en verimli dönemdir. Tipik bir yumurtlama her adet döngüsünde bir kez olur.

  • Yumurtalıklar yumurta taşıyan hücreler veya ‘foliküller‘ üretecektir.
  • Bu foliküller verimli bir yumurtanın üretimini sağlar.
  • Sperm yumurtaya ulaştığında, hamilelik ile sonuçlanan döllenme gerçekleşir.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama

Doğurganlık Tedavileri Üzerine Son Bulgular

Ayda bir kereden fazla yumurtlamak mümkün mü? Doğurganlık kliniklerinde yapılan gerçek zamanlı denemeler, kadınların ayda bir kereden fazla yumurtlama olasılığını beyan ediyor.

Çalışmada 18 ila 40 yaş grubu arasında 60 kadının değerlendirilmesi (yüksek çözünürlüklü trans vajinal ultrason yoluyla) yapıldı.

Altı haftalık bir zaman dilimi içinde deneklerin foliküllerinin ölçülmesi, en az altı denek iki kez yumurtlandığını ortaya koymuştur.

Bakınız: Adet Günü (Regl Tarihi) Nasıl Hesaplanır?

Çoklu Yumurtlama Nedenleri

Tıp uzmanları, progesteron hormonunun bir döngüde çoklu (birden fazla) yumurtlama için bir katalizör görevi gördüğünü düşünüyorlar.

Corpus Leuteum zaman zaman luteinize edici hormon olarak adlandırılan bir üreme hormonu salgılayabilir.

Salgılanan hormonlar, yani progesteron ve luteinize edici hormon yumurtlama sıklığına karar verir.

Uzmanlar ayrıca, üreme sistemi tek bir döngü sırasında baskın bir folikül üretiyorsa, iki dalganın tek bir ay içinde yumurta bırakmasını sağlayarak ikili anlayışı tetikleyebileceğini düşünüyor.

Bakınız: İmplantasyon Hesapması

Çift veya Daha Fazla Yumurtlamanın Olasılığını Artan Faktörler

Ayda bir kereden fazla yumurtlama olur mu? Üreme çağındaki kadınlarda yumurtlama süreci hamilelik kadar öngörülemez. Tek bir menstrüal döngüde bir kereden fazla yumurtlama olasılığınız konusunda hiçbir garanti yoktur.

Birçok fiziksel, duygusal ve yaşam tarzı faktörü olasılığa katkıda bulunur.

Doğurganlık tedavisi görüyorsanız, birden fazla yumurtlama şansı vardır.

Çift Yumurtlamanın İzini Sürme

Tek bir ayda çift yumurtlama şansını izlemeye hevesliyseniz, tanınmış bir doğurganlık uzmanına danışmalısınız. Gebe kalmanıza yardımcı olmak için yumurtlama düzeninizi iyice analiz edecek bir uzmana ihtiyacınız olacaktır.

Yumurtlama Sırasında Uygulanacak Genel Önlemler

Aşağıdaki önlemler yumurtlama döngünüzü anlamanıza ve hamileliğinizi daha iyi planlamanıza yardımcı olabilir:

  • Serviks, işaret parmağı ve başparmak arasında uzanan berrak ince bir sıvı üretecektir.
  • Verimli günlerinizi aylık regl dönemlerinizin başlangıcına göre hesaplayın.
  • Yumurtlarken vücut sıcaklığını takip edin.
  • Eşinizle zamanında ilişki kurarak hamilelik şansınızı artırın.

Jinekoloğunuzla konuşmak yumurtlama döneminizden en iyi şekilde yararlanmak için yararlı olmalıdır. Doktorunuzun tavsiyesi yumurtlama düzeninizi anlamanıza ve gebe kalma şansını artırmanıza yardımcı olacaktır.

Gebe kalma sürecinizde iyi şanslar!

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir