Armut Yemek Gebelikte Ne Zaman Riskli Olabilir? Nasıl Tüketilmeli?

Hamilelikte Armut Yemek Zararlı Mı?

Armut meyvesinin herhangi bir yan etkisi yoktur. Bu meyvenin güzelliği budur. Bununla birlikte, bazı sağlık sorunları teşhisi konulursa, armut tüketimini azaltmalısınız:

  • Diyabetiniz varsa çok fazla armut yemeyin.
  • Aşırı gaz sorunu yaşıyorsanız bu meyveden kaçının.

Ayrıca olgunlaşmamış meyvelerin karnı tahriş eden ve kusmaya veya ishale yol açan sert lif içerdiğini unutmayın. Sadece kırmızı, turuncu ve sarı armut veya pişmiş veya haşlanmış meyveler yiyin. Bu çeşitler sağlıklıdır, kolayca sindirilebilir ve karnı tahriş etmez.

“Tamam, yukarıdaki kategorilerin hiçbirine girmiyorum, böylece armutla kendimi şımartabilirim” mi diyorsun? Hamileyken hiçbir yiyeceğin tadını aşırıya kaçarak çıkaramazsınız. Sınırlı miktarlarda tüketilmeleri gerekir.

Bakınız: Hamilelikte Armut Yemenin Faydaları

Hamilelikte Günde Ne Kadar Armut Yemeli?

Hamilelik sırasında önerilen günlük güvenli armut meyvesi dozu bir ila üç küçük veya orta boy meyvedir. Meyveleri aç karnına yemeyin. Bunun yerine yemeklerden bir ila iki saat sonra tüketin.

Armut dahil yeni yiyeceklere başlamadan önce doktorunuza danışın.

Armut Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Tüm meyveler yenilebilir değildir. Doğru meyveyi seçmek bir sanattır. Markette ve pazarda en iyi meyveyi seçmek için:

  • İştah açıcı görünmeli ve hoş bir meyveli taze kokuya sahip olmalıdır.
  • Kabuk üzerinde herhangi bir leke, çürüme veya hasar olmamalıdır.
  • Zayıf görünüyorsa ve herhangi bir koku vermiyorsa, armut uzun süre saklanmış demektir ve tüm değerli besinleri kaybetmiş olabilir.
  • Armutları buzdolabında saklayabilir, ancak ayrı kahverengi bir pakete koyabilirsiniz. Armut kokusu kolayca emebileceğinden, onları güçlü kokulu yiyeceklerin yakınında saklamayın. Armutları bir ila iki haftadan fazla saklayamazsınız.
  • Meyveler olgunlaşmamış ve yeşilse, oda sıcaklığında bir kağıt torba içinde saklayın ve iki ila üç gün içinde olgunlaşırlar.

Hamilelikte Beslenmeye Armut Nasıl Dahil Edilir?

Armut tüketimi sade veya meyve suyu veya salata gibi çeşitli şekillerde olabilir.

Sağlıklı bir salata için çiğ meyve dilimlerini çeşitli yeşillikler ve ceviz ile birleştirin.

Etli armutları yarıya kesin ve biraz bal veya kahverengi şeker, tarçın ve ceviz ile birlikte pişirin. Her iki tarafı 15 dakika pişirin. Bu pişmiş armutlar harika bir tatlıdır ve sabah bulantısı veya mide ekşimesi çeken hamile kadınlar için iyidir.

Tatlı armut suyunu olduğu gibi için veya elma ve havuçla eşit oranlarda birleştirin. Ayrıca meyve suyuna biraz zencefil ekleyebilirsiniz.

Armutları doğrayın ve lezzetli ve sağlıklı bir kahvaltı için yulaf ezmesine ekleyin. Keskin bir lezzet için biraz bal ekleyin.

Unutmayın, kesme işleminden hemen sonra armut yemelisiniz. Çünkü oksidasyon nedeniyle kahverengiye dönebilir. Aksi takdirde, oksidasyonu önlemek için dilimlerin üzerine biraz portakal veya limon suyu ekleyin.

Her gün diğer besleyici yiyecek ve meyveler ile birlikte armut yiyin. Ancak hamilelik sırasında herhangi bir yiyeceği fazla tüketmemeye dikkat edin, çünkü bazı riskleri olabilir. Beslenmenize yeni bir yiyecek eklemeden önce, sağlığınız ve anne karnındaki bebek için bir tehdit oluşturup oluşturmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.