Apgar Puanını Anlamak

Bir bebek doğduktan hemen sonra, bir doktor, ebe veya hemşire yenidoğanda hızlı bir test yapar ve ona bir Apgar puanı verir. Test tipik olarak doğumdan bir dakika sonra ve yine beş dakika sonra tamamlanır. Amaç, bebeğin sağlığını değerlendirmek ve acil veya ekstra tıbbi bakıma ihtiyaç duyup duymadığını belirlemektir. Puanlama 1 ile 10 arasında değişmektedir ve 10 en iyisidir.

Columbia Üniversitesi’nde obstetrik anestezi uzmanı ve profesör olan Virginia Apgar, Apgar skorunu 1952’de oluşturdu. Doğum yapan annelere verilen anestezinin yeni doğan bebekleri üzerindeki etkilerini incelemekle ilgilendi. Araştırmasının bir parçası olarak Apgar skorunu geliştirdi.

Skor, yaratıcısının adını almış olsa da, APGAR aynı zamanda skoru oluşturan değerlendirilen farklı alanların kısaltmasıdır: Görünüm, Nabız, Yüz buruşturma, Aktivite ve Solunum. Her alan 0, 1 veya 2 puan alır ve tüm kategoriler bir final puanı için toplanır.

Görünüm: Yenidoğanın ten rengi, görünüşünün ana odak noktasıdır. Bebeğin cildi mavi veya soluksa, bebek 0 puan alır. Bebeğin ayakları maviyse ancak vücudun geri kalanı pembe ise 1 puan alır. Bebeğin cildi ayaklar her tarafı pembe ise, bebek 2 puan alır. Çoğu bebeğin doğumdan hemen sonra mavi ayakları vardır, bu nedenle bir bebeğin görünüş için 2 alması nadirdir.

Nabız: Bu kategori bebeğin kalp atış hızına bağlıdır. Kalp atışı yoksa yenidoğan 0 puan alır. Kalp atış hızı dakikada 100 atımın altındaysa bebek 1 puan alır. Kalp atış hızı dakikada 100 atıştan (normal aralık) fazlaysa 2 alır. .

Yüz: Yüz buruşturma, bebeğin gıdıklama gibi uyarılmaya tepkisi olan “refleks sinirlilik” denen bir şey tarafından belirlenir. Bebek stimülasyona cevap vermezse 0 puan alır. Bebek yüzünü buruşturur ancak hareket etmezse 1 puan verilir. Bebek ağlarsa, tepki verir veya hapşırırsa 2 puan alır.

Aktivite: Puanlama aktivitesi için doktorlar bebeğin kas tonusuna bakarlar. Herhangi bir kas tonusu veya hareketi bulunmazsa, yenidoğan 0 alır. Biraz ton ve hareket varsa, bebek 1 puan alır. Aktif ve spontan hareket varsa, bebek 2 alır.

Solunum: Solunum puanı, solunum çabası ile belirlenir. Yenidoğan hiç nefes almıyorsa, 0 puan alır. Nefes yavaşsa, yorucu ve ağlama zayıfsa, bebek 1 puan alır. Nefes normalse ve bebek ağlaması güçlüyse, 2 puan alır.

Yenidoğanlar nadiren mükemmel 10 alırlar. 7, 8 veya 9 puan, bebeğin iyi durumda olduğunu ve herhangi bir acil bakım gerektirmediğini gösterir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir