Anormal İmplantasyon Nedir? Neden Olur?

Anormal implantasyon, uterus astarında implantasyon meydana gelmediğinde veya plasentanın doğru şekilde oluşmadığı zamandır. Bazı durumlarda implantasyon normal olabilir, ancak oluşan embriyo anormal olabilir.

Anormal İmplantasyon Neden Oluşur?

Nadir durumlarda, bazı kadınlar hamilelik kaybına yol açan anormal implantasyon yaşayabilir. Bunlar:

1. Ektopik (Dış) gebelik

Döllenmiş yumurta uterusun dışına implante olduğunda buna ektopik gebelik denir. Genellikle, embriyo uterusa inmediğinde implantasyon fallop tüpünde gerçekleşir. Süreçte bazen yumurtalığa veya karına yapışabilir. Bu tip hamilelik ağır iç kanamaya ve tubal rüptüre yol açabilir. Bu nedenle, uzmanların derhal ilgilenmesi gerekir. Gelecekte her zaman ektopik gebeliği tekrar etme riski vardır.

2. Hidatidiform mol (Molar gebelik)

Bu, hızla bölünen blastosist kendini uterus duvarına implante ettiğinde, ancak tam teşekküllü bir embriyoya dönüşmediğinde ortaya çıkar. Embriyo yerine blastosist bir tümöre dönüşür. Gebeliğin tüm belirtilerini yaşayabilir ve hatta tümör hücreleri tarafından hCG üretimi nedeniyle pozitif gebelik testi sonuçları alabilirsiniz. Hidatidiform mol varlığını sadece bir ultrason yoluyla belirleyebilirsiniz.

3. Plasenta ile ilgili sorunlar

Plasenta ile ilgili anormallikler implantasyonun gerçekleştiği yere bağlıdır. Plasentanın fonksiyonu olumsuz etkilenirse, hamilelik devam etmeyebilir. Plasental problemler hamilelik kaybına yol açabilir ve erken bir kayıp düşük yapma olarak adlandırılır.

Plasental anormallikler hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkarsa, doğum öncesi doğumla sonuçlanabilir. Bu da anne ve bebek için komplikasyonlara neden olabilir.

Kaynaklar:

  1. Tian Zhu; Ectopic Pregnancy; The Embryo Project at Arizona State University (2010)
  2. Hydatidiform mole; U.S. Department of Health and Human Services National Institutes of Health

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.