Anneler Emzirirken Nelere Dikkat Etmeli?

Anne için de bebek için de emzirme dönemi hem duygusal hem de fiziksel açıdan önemli bir dönem olarak kabul edilir. Anne ile bebeğin sağlıklı bir iletişim kurmak için bu dönemde doğru şekilde bir emzirme sağlamak önemlidir. Çocuğun doğru ve sağlıklı şekilde beslenmesi için gerekli olan bu dönem, annenin de duygusal açıdan bebeği ile iletişime geçip onu anlaması için oldukça uygun bir dönemdir. Anne ile bebeğin en önemli etkileşimleri bu dönemde sağlanır. Peki anneler emzirirken nelere dikkat etmeli, bebeği ve kendi için nelerden uzak durmalı?

Beslenme:

Emziren annelerin dikkat etmesi gereken en önemli şey olan beslenme, pek çok şekilde desteklenmeli ve bebeğin de bu şekilde doğru beslenmiş olması sağlanmalıdır. İşlenmiş gıdalardan uzak durulması özellikle önemlidir. Annenin fazla yağlı, düzensiz ve sağlıksız şekilde besleniyor oluşu bebeğin sütten hoşlanmamasına da yol açabilir. Bunun için sebze ve meyveler tüketmeli, özellikle de sütü arttırıcı besinler bu dönemde tercih edilmelidir. Anne tarafından bol su tüketimi bu dönemde oldukça önemlidir.

Limon suyu, sirke, turşu gibi yiyecek ve içecekler de sütü azalttığı için emzirme döneminde pek tüketilmemesi gereken yiyecekler arasında yer alır. Bu gibi tüketim ürünleri annelere doktorlar tarafından da çok sık tüketilmesi önerilmeyen yiyecek ve içeceklerdir.

Uyku Düzeni:

Süt artışı uyku ile de desteklenebilir. Düzenli şekilde yeterli olduğu kadar uyuyan annelerde süt artışı gözlenebilir ve emzirme dönemi çok daha kolay geçebilir. Bu sebeple annenin yeteri kadar uyuması özellikle de emzirme döneminin başlarında büyük öneme sahiptir.

İlaç Kullanımı:

Annelerin emzirirken her ilacı kullanması tavsiye edilmez. Doktora danışmadan ilaç kullanılması sütün azalmasına yol açabilir ya da sütün tadını bozarak bebeğin sütü istememesine de yol açabilir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için annelerin doktora danışmadan ilaç kullanmaya başlaması doğru değildir.

Sigara ve Alkol:

Bebeğin beslenmesini, hastalıklara karşı korunmasını ve doymasını sağlayan anne sütü; alkol ve sigara gibi etkenler tarafından kolaylıkla oldukça kötü şekilde etkilenir ve bu etkenler anne sütünün tadını bozduğu gibi miktarını da azaltmaktadır. Emzirme döneminde tercih edilmemesi oldukça önemlidir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir