Anne Sütü Saklama Koşulları Nasıl Olmalı?

Yenidoğan bebek gelişimi ve büyümesinde anne sütünün mucizevi önemini hepimiz biliyoruz. Doğumdan birkaç ay sonra yeniden iş hayatına dönen ve bebeklerini bakıcıya emanet etmek zorunda kalan anneler, anne sütünü saklama koşulları nasıl olması gerektiği konusunda öncelikle bilgi edinmeliler.

Anne sütünün çok iyi muhafaza edilmesi gerekir. Bunun için de öncesinde iyi bir araştırma yapmış olmalı ve doğru koşullarda saklamalısınız. Anneler bebeklerinin yanında değilken de bebeklerinin anne sütü ile beslenmeleri için anne sütünü sağdıktan sonra doğru şartlarda muhafaza edebilirler.

Günümüzde çalışan annelerin hemen hepsi bu sayede bebeklerini anne sütünden mahrum etmemektedir. Yine bir süre bazı sebeplerden dolayı bebeğinden uzakta kalmak zorunda kalacak anneler de bu yönteme başvurarak, bebeklerinin o zaman diliminde de anne sütü ile beslenmelerini sağlarlar.

Anne sütünün sağıldığı andaki tazeliğini koruması çok önemlidir. Bu nedenle de bu sütün bilinçli bir şekilde saklanması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Çoğunlukla çalışan annelerin tercih ettiği bu yöntem ile bebekler anneleri çalışmaya başladıktan sonra hazır gıdaya geçmeden daha uzun bir süre daha anne sütü ile beslenebilirler. Özellikle altı ay anne sütünün bebeklerin gelişimindeki öneminden uzmanlar ısrarla bahsetmektedirler.

Anneler, anne sütlerini saklamak için öncesinde sütlerini pompa yardımı ile sağmalılar. Bunun için çeşitli anne sütü sağma pompaları satılmaktadır ve kullanımları da bir hayli kolaydır. Ardından aşağıda yer alan püf noktalarına dikkat ederek anne sütünü bozulmadan tazeliğini koruyarak saklayabilirsiniz. Anne sütünün doğallığını koruması çok mühimdir. Bunun için de annelerin anne sütünün saklanacağı ortamdaki, ışık, ısı ve koruma kabını özenle seçmeleri gerekir. Bu sayede anne sütü daha uzun bir süre saklanabilir.

Anne Sütü Nasıl Saklanmalıdır?

Annenin bebeğinden bir süre ayrı kalması gerekiyorsa, anne sütünün daha uzun süre saklanması için derin dondurucu tercih edilmesi önerilir. Bu sayede anne sütünü ilk tazeliğinde birkaç gün muhafaza edebilirsiniz. Derin dondurucu derece ayarını ise; 4 derece olarak ayarlamanız uzmanlar tarafından önerilir.

Anne sütünün saklanacağı kap da çok önemlidir. Bunun için sert bir plastik malzemeden yapılmış saklama kabı olmasına özen gösterin. Ayrıca bu saklama kabının hiçbir şekilde hava geçirmiyor olması gerekmektedir. Bir diğer önemli husus ise, cam olmamasıdır. Çünkü anne sütünü derin dondurucuda saklayacağınız için cam madde kırılabilir. Bunun yanı sıra kırılma ya da çatlama ihtimali olan malzemelerden yapılmış saklama kaplarını da tercih etmeyin.

Anne sütünü saklama süresi olarak uzmanlar şu önerilerde bulunurlar:

  • Eğer anne sütünün oda sıcaklığında muhafaza edilmesi planlanıyorsa; 19 derecede ve üç saat kadar muhafaza edilebileceği söylenir.
  • Anne sütünün daha uzun bir süre muhafaza edilmesi gerekiyorsa, 4 dereceye ayarlanmış buzdolabında en fazla 3 gün süre ile anne sütünü saklayabilirsiniz.
  • Eğer çok daha uzun süre saklanması planlanıyorsa, buzdolabının derin dondurucu kısmında maksimum 3 ay boyunca saklanabileceği uzmanlar tarafından önerilen saklama koşullarıdır.

Anne sütü derin dondurucuda dondurulup ve ardından kullanım için çıkarıldıktan sonra, daha ağır ve farklı bir koku alabilirsiniz. “Dondurulan anne sütü neden kokar?” diye ilk başta merak edebilirsiniz. Derin dondurucudan çıkan anne sütünün daha farklı kokmasının ana sebebi ise, anne sütünün içerisinde yer alan enzimlerdir. Bu enzimler kokuya neden olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.