Anne Sütü Nasıl Saklanır? Bilmeniz Gerekenler

Anne sütü bozulmadan nasıl saklanır? İşe geri dönmeyi planlıyorsanız, sağılan anne sütünü temiz kaplarda saklamanız gerekir. Anne sütü elle veya göğüs pompasıyla sağılabilir. Hangisini seçerseniz seçin, anne sütünü nasıl sakladığınıza dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin sağlığı ve güvenliği için çok önemlidir.

Anne Sütü Hangi Koşullarda Saklanmalı?

Anne sütünü sağdıktan sonra, sterilize edilmiş bir camda veya hava geçirmez kapaklı plastik bir kapta saklayın. Plastik bir kap kullanıyorsanız, bunun gıda sınıfı plastikten ve BPA içermediğinden emin olun.

Önceden soğutulmuş veya dondurulmuş süte eklemek yerine daima yeni bir kap kullanın.

Kabı, sütün sağıldığı tarih ile etiketleyin.

Anne sütünü dört saate kadar oda sıcaklığında (25 °C veya daha soğuk) saklayabilirsiniz. Oysa daha uzun süre saklamanız gerekirse, sekiz güne kadar 0-4 °C buzdolabında saklayabilirsiniz. Kapları buzdolabının dondurucu bölmesinde saklarsanız, iki haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Anne sütünü buzdolabının kapısında saklamayın. Anne sütünün kapının açılması ve kapanması nedeniyle oluşabilecek sıcaklık değişikliklerinden korunması önemlidir.

Anne sütünü dondururken, israfı önlemek için az miktarda süt alın. Ayrıca, anne sütü donma sırasında genişleme eğilimi gösterdiğinden, kabın üstünde bir miktar boşluk bırakın.

Sağılan sütü asla mikrodalgada veya ocakta ısıtmayın, çünkü bebeğinizin ağzını yakabilecek sıcak noktalar oluşturabilir. Depolanmış anne sütünü bebeğinize oda sıcaklığında besleyebilirsiniz. Isıtmanız gerekirse, sıcak su kabı kullanın ve şişeyi ısınmak için içine koyun.

Depolanan anne sütü, ısıtıldığında veya oda sıcaklığına getirildiğinde, iki saat içinde kullanılmalıdır.

Biberonda kalan süt varsa, buzdolabına koyup sonra tekrar kullanmamak en iyisidir.

Sağılan anne sütünü bir hafta veya daha uzun süre saklamak uygun olsa da, taze süt her zaman daha iyidir.

Kaynaklar:

  1. Expressing and storing breast milk; Pregnancy, birth & baby, Government of Australia
  2. Proper Storage and Preparation of Breast Milk; CDC
  3. 10 bottle-feeding tips for breastfed babies; NCT

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir