Anne Şefkati: Pelerinsiz Kahramanlara

Yeniliklere aç yüreğini… Pelerinsiz kahramanlara

Merhaba , bu yazıyı okumaya başladıysan eğer, emek dolu bir sayfaya hoş geldin diyelim. Muhteşem bir güne başlamanız dileğiyle evde , işte molada, yolda elinde telefona gömülen gözlere selamlar olsun:)

Bazı kahramanlar vardır hayatımızda adına “Anne” diyorlar. Her zaman yanınızda ve ne zaman elinizi uzatsanız orada olduğunu bildiğiniz… Bu sonsuz sevgi, koşulsuz güven bambaşka bir duygu.  Anne ve çocuk arasındaki bağı anlatmaya kelimeler yetmez.  Babaları da es geçmeyelim tabi, onların yeri  ayrı.  Ama kabul edersiniz ki annelik sanki doğuştan bedenimize kodlanmış, ruhumuza işlenmiş gibi.  Hele ilk bebek geldiğinde nasıl tutacağını bilemeyen babalar korkarak alırlar kucaklarına aman bir zarar vermeyim düşüncesi sarar onları.

Anne Şefkati

Anne ise hemen alır, sarar, sarmalar; koklar canından can parçasını. İlk emzirmede çok önemlidir  ve süresi  doğumdan hemen sonra ne kadar kısa olursa o kadar iyidir. Aile olmak, yeni bir sesin verdiği heyecan ve büyük bekleyişin sonunda tatlı yorgunlukların olacağını bildiği halde vazgeçmemektir.  Çoğunuz düşünmüştür bu kirlettiğimiz dünyaya çocuk getirmek mantıksız diye. Lakin doğamızda var anne-baba olmayı istemek. Oku, çalış-gez-toz… Dünya dönerken bu rutinler bir yerde artık sıkıcı gelmeye başlamıyor mu sizce de?

Bu zamanda birçok şey kolay değil tabi. Evlilik hazırlıkları, hayat pahalılığı, sorumluluklar artık evliliğin yaş aralığını iyice yukarılara çekti.  Hal böyle olunca da bebek sahibi olma konusunda gecikmeler yaşanırken, annenin yaşı  ve sağlığı açısından da bu durum önem arz etmekte. Uzmanlara göre çocuk sahibi olmak için en ideal yaş 35-37 yaş öncesidir. Çünkü yaş ilerledikçe yumurtlama sayıları da azalmakta ve hamile kalma oranı düşmektedir.  Ya da düşükler meydana gelmektedir. Aman sağlığınıza da dikkat edin.

Anneanneler, babaannelere de iyi bakın çünkü  torunlarını sevmeleri için enerji lazım. Özellikle doğum sonrası ilk haftalar desteklerine ihtiyaç olduğu yadsınamaz.  Kahramanlarımız annelerimizin gizli pelerinleri var sanki değil mi? Nereden buluyorlar bu enerjiyi? Birçok şeye yetişebilme gücünü? İlahi güç öyle güzel yaratmış ki… Haydi takılma geçmişe üfle gitsin… Yeniliklere aç yüreğini.

Sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir