Anne Bebek İletişimi Nasıl Olmalı?

Annelerin Bebeği İle İletişim Kurarken Dikkat Etmesi Gerekenler

Anneler ve bebekleri için pek özel olan bu iletişim kurma anları sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Annelerin özellikle de ilk dönemlerde bebekleri ile bağ kurması ve temas halinde olması, bu iletişimin çok daha erken başlamasına sebep olur ve bir bağ kurmak için uygun olan pek çok ortam bulunur. Anneler bebekleri ile ihtiyaçları haricinde de vakit geçirmelidir ve bu sayede onların dilinden anlamayı da öğrenerek bakımlarını da çok kolay hale getirebilirler.

Anneler bebekleri ile iletişim kuracakları zaman fazla heyecanlı ve yüksek ses kullanmamalıdır. Sakin ve normal tonda bir ses ile bebeğin ilgisini çekmek ve onu tedirgin etmemek mümkündür. Bu sırada ise etrafta onun ilgisini çekecek başka sesler ya da objeler olmaması önemlidir. Anne ile doğrudan etkileşime geçmeli ve ona odaklanmalıdır. Aksi takdirde dikkat çabuk dağılabilir ve bebek kolaylıkla anne ile olan etkileşimden uzaklaşabilir.

Yalnızca konuşarak değil fiziksel şekilde de bebek ile bağ sağlanmalıdır. Bebek annenin kucağında iken güvende hissetmelidir ve bu da ancak bebeğin yanında sakin davranma ve onu huzursuz etmeme ile sağlanır. Huzursuz hisseden bebek bu duyguyu ve kişiyi hatırlayarak onunla fiziksel samimiyet kurmaktan kaçınabilir.

Emzirme sırasında ve sonrasında fiziksel temasında önemi ve konuşmak bebek ile iletişime geçmek için en uygun olunan anlardır. Bu anların değerlendirilmesi gerekir. Doymuş olan bebeğin ilgisi her şeye hemen kayabilir. Bu sebep ile sakin bir ortamda anne, bebeği doyduktan sonra onunla konuşabilir.

Yeni konuşmaya başlayacak bebeklerin söyledikleri hemen hemen her şeye sakin şekilde cevap verilmeli ve onunla konuşulmalıdır. Konuşma konusunda ilgi görmeyen bebekler geç konuşma konusunda ısrarcı olabilirler. Bu sebep ile anlamlı ya da anlamsız her sesine onunla konuşarak karşılık vermek, bebeği gelişiminde önemlidir.

Yapılan işleri ona açıklamak onun da konuşma sürecini hızlandıracak bir durumdur. “Bezini değiştirelim”, “Ayıcık ile oynayalım”, “Yemek yapalım” ve benzeri pek çok basit cümle ile bebeklere aktiviteleri ve eşyaları açıklamak mümkündür. Bu sayede ona bir şeyler anlattığınız da anlaşılır ve bebek bundan hoşlanır. Aynı zamanda da bebeğin konuşma süreci de hızlandırılmış olur.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir