Amniyotik Band Sendromu Tedavisi

Amniyotik Band Sendromu (ABS), amniyotik bandın fetal dokulara dolanması veya yapışması sonucu gebelikte oluşan nadir bir durumdur. Fetüsün kol ve bacakları da dahil olmak üzerine çeşitli kısımlarına dolanan amniyon zarı kan akımını kısıtlar, fetüsün vücut parçalarının büyüme ve gelişmesini engeller. Ayrıca bazen ayak, parmak, yüz, kol ve kafa kısımlarında doğumsal deformitelere neden olur.

Amniyotik Band Sendromu hastalığı çok nadir görülür. 1000-2000 doğumda 1 oluşma olasılığı vardır. Eğer tedavi edilmezse, ABS bebekte bazı ciddi deformitelere neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca erken teşhis edilmelidir.

Amniyotik Band Sendromu Neden Olur?

ABS arkasındaki nedenler çok iyi bilinmemekle birlikte, doktorlar hamileliğin erken dönemlerinde amniyon rüptürü ile başladığına inanmaktalar.

 • ABS durumda, amniyon bantları fetüsü kuşatır.
 • Amniyon rüptürü rastgele görünür ve anne ya da hamilelik ile hiçbir ilişkisi yoktur.
 • Gebeliğin ilerleyen aşamalarında meydana gelmesi durumunda, genellikle tekrar bir daha oluşmaz.

Amniyotik Band Sendromu Komplikasyonları:

İlgili komplikasyonları ve şiddeti kişiden kişiye değişme eğilimindedir. Ortaya çıkan komplikasyonlardan bazılarına bir göz atalım:

 • ABS, bantların ayak veya parmakları sarmasıyla amputasyona neden olur.
 • Anne karnındaki bebek ayakları bağlı şekilde gelişebilir.
 • Amputasyon riski bacaklar ve kollarda şiddetli daralma ile artar.
 • Amniyon zarının yüzü sarması, yarık dudak sorununa neden olabilir. Bebek doğduktan sonra bu koşulları tedavi etmek mümkündür.
 • Aşırı durumlarda, bantlar karın kusurları ya da hayati organların etrafında kan damarlarının daralmasına neden olabilir.
 • Bantlar göbek kordonu boynuna dolandığında hayatı tehdit edici olabilir.

Amniyotik Band Sendromu Tedavisi

Doktorunuz durumu yakından izlemek ve herhangi bir ileri yaralanma ihtimalini önlemek için mümkün olan en iyi çözümü önerecektir. Aşağıda gebelikte ABS tedavi ve yönetimine dair bilgiler yer almaktadır:

 • Bantların bebekte herhangi bir yaralanmaya neden olmadığı zaman, cerrahi gibi durumlar tavsiye edilmez.
 • Eğer bant bebeğin hayatını tehdit ediyorsa ve yüz deformiteleri gibi ciddi sorunlara yol açıyorsa,  fetoskopik cerrahi önerilir.
 • Ameliyat sırasında kalem boyutunda bir teleskop, annenin rahim içine yerleştirilir. Sonrasında, amniyotik bant lazer yardımı ile kesilir. Bu cerrahi yöntem baskıyı azaltmaya yardımcı olur ve fetüsün normal gelişimini sağlar.

Doğumda dikkat edilmesi gereken noktalar:

Gebelikte amniyotik band sendromuna dair doktorların önerdiği birtakım önemli hususlar vardır.

 • Eğer ABS varsa, sezaryen gerektirir. Doktorunuz ile de tercih edilen doğum planını önceden tartışmanız gerekir.
 • Bebeğin iyi olduğunu görmek için doğum öncesi izleme önerilir, hastanede doğum yapmayı tercih edebilirsiniz. Ancak, hastanenin doğum sonrası yeni doğanda gerektirebilecek acil ihtiyaçları sağlayabilir olmasına dikkat edin.
 • Herhangi bir ciddi komplikasyondan muzdarip olunmadığı sürece, doğum eyleminin uyarılmasına gerek duyulmayabilir. Erken doğum sadece hamilelikte tehlike görüldüğü zaman tavsiye edilir.

Bebek için doğumdan sonra çeşitli tedaviler gerekebilir. İyi haber ise, amniyonik band sendromlu doğumdan kaynaklanan çoğu komplikasyon genellikle yaşamı tehdit edici değildir. Düzeltici cerrahi ile ellerin ve ayakların işlevselliği artırılabilir. Tüm bu süreç boyunca size rehberlik edecek bir uzmanla temasa geçmenizi öneriyoruz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir