Amniyosentez Testi Nedir? Neden Ve Nasıl Yapılır?

Amniyosentez Testi: Prosedür, Riskler ve Sonuçlar

Tüm invaziv prenatal testler arasında amniyosentez %98-99 arasında en yüksek doğruluk oranına sahiptir. Fetal sağlığın değerlendirilmesine yardımcı olur ve olası herhangi bir sorunu tespit edebilir. Ve yüksek risk kategorisine girerseniz, doktorunuz kesinlikle bu teşhis testini önerecektir.

Bu yazıda, amniyosentez testi hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri derledik. Öyleyse okuyun!

Amniyosentez Ne Demek?

Amniyosentez, uterusta fetusu çevreleyen amniyotik sıvıyı kontrol etmek için prenatal bir tanı testidir. Bu sıvı, bebeğin sağlığını gösteren hücreleri ve maddeleri içerir.

Bu test için doktor az miktarda amniyotik sıvı toplamak için uterusa uzun, ince bir iğne (0,9 mm ölçülerinde) sokar. Genellikle, prosedür ultrason rehberliği altında yapılır. Sıvı daha sonra Down sendromu, spina bifida ve kistik fibroz gibi spesifik genetik bozukluklar için test edilir.

Test sonuçları, hamileliğin devam edip etmeyeceğini veya daha fazla komplikasyon oluşmasını önlemek için erken doğum yapılıp yapılmayacağını belirlemeye yardımcı olur. Hamilelik sırasında belirli bir zamanda yapılır.

Amniyosentez Ne Zaman Yapılır?

Amniyosentez genellikle ikinci trimesterde olan 15-20. haftalar arasında yapılır. Bazı doktorlar testi 11 hafta gibi erken bir zamanda önerebilir. 14 haftadan önce yapılan amniyosentezin komplikasyon oranları daha yüksektir (fetal kayıp, fetal talipus ve solunum morbiditesi) ve on haftadan önce kaçınılmalıdır. Bazı durumlarda, üçüncü trimesterde bile amniyosentez yapılır.

Amniyosentez, bebeğin sağlık durumunu anlamanın yanı sıra birçok kullanım alanına sahiptir.

Neden Amniyosenteze İhtiyacınız Var?

Aşağıdaki nedenlerden dolayı amniyosentez gerekebilir:

 • Prenatal tarama testlerinin sonuçları anormal
 • Doğum kusuru veya herhangi bir anormallik olan bir çocuğunuz varsa
 • 35 yaş ve üzerindesiniz, bu nedenle bebeğinizin Down sendromu gibi kromozomal anormalliklere sahip olma olasılığını ortadan kaldırmak için
 • Siz veya eşiniz kistik fibroz gibi bir genetik bozukluk taşıyıcıysanız
 • Doktorunuz fetüste herhangi bir enfeksiyon veya anemi olduğundan şüphelenirse
 • Aşırı sıvıya bağlı basınç etkisini hafifletmek için amiyosentez yapılan polihidramniyos olarak bilinen çok fazla amniyotik sıvı varsa.

Şimdi amniyosentez sürecini anlayalım.

Amniyosentez Sırasında Ne Olur?

Amniyosentez ayakta tedavi prosedürüdür, yani hastanede kalmanız gerekmez.

İlk olarak, doktor tam fetal durumunu, likör hacmini, plasental yeri kontrol etmek ve iğnenin yerleştirileceği yeri haritalamak için karnınızın bir ultrasonunu yapar.

Özel bir jel uygulanır ve bebeğin görüntüsünü monitörde tutmak için ultrason dönüştürücü olarak bilinen küçük bir cihaz kullanılır.

Ultrason sonrası, doktor bu göbek bölgesine uyuşturan bir ilaç uygular.

Ultrasondan elde edilen sonuçlar, iğnenin nereye yerleştirileceği hakkında bir fikir verir. Daha sonra karnınıza rahim içi boş bir iğne sokar ve bir amniyotik sıvı örneğini çeker.

Çekilen miktar hamilelik haftasına bağlıdır. İğne cilde girdiğinde batma hissi hissedebilir ve iğne uterusa nüfuz ederken hafif kramplar olabilir.

Doktorunuz bebeğin kalp atış hızını izlemek için ultrasonu kullanmaya devam edecektir. Amniyosentez sonrası hafif pelvik ağrı ve kramp yaşayacaksınız.

Ağrı ve kramplar sizi endişelendirmemelidir, çünkü doktorunuzun önerdiği şekilde uygun bir dinlenme programı ile bunların üstesinden gelebilirsiniz.

Amniyosentez Sonrası Ne Kadar Dinlenmeli?

Eve dönüp yaklaşık iki saat dinlenebilirsiniz. 72 saat sonra rutininize devam edebilirsiniz. Doktorunuz bir amniyosentezden sonra ne yapılması gerektiği konusunda ayrıntılı talimatlar verir.

Amniyosentez geri kazanımı, aşağıdakiler gibi belirli aktiviteleri sınırlandırırken hızlanır:

 • En az bir gün boyunca 15 kilodan fazla kaldırma
 • 72 saat ağır iş veya egzersiz
 • 72 saat uçakla seyahat
 • 72 saat ilişki

Amniyosentez sonrası aşağıdaki enfeksiyon belirtilerinden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza başvurun:

 • Ateş
 • Birkaç saatten fazla süren şiddetli rahim krampları
 • Vajinal sıvı kaçağı veya kanama
 • Olağandışı veya fetal hareket eksikliği
 • Yerleşme bölgesinde iltihaplanma veya kızarıklık

Test sonuçlarının gelmesi birkaç gün sürebilir. Sonuçlara bağlı olarak, doktorunuz size birkaç konuda tavsiyelerde bulunur.

Amniyosentez her hamile kadın için düzenli bir test değildir. Doktorunuz, aile geçmişinize ve düzenli ultrason ve diğer testlere dayanarak fetüste genetik bozukluklardan şüpheleniyorlarsa bunu önerir. Bunu yapılıp yapılmayacağına, doktorunuzla kapsamlı bir tartışmadan ve artıları ve eksilerinin dikkatli bir analizinden sonra karar verilmelidir.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir