Amniyosentez Testi Hakkında Kısaca Bilgi

Amniyosentez testi, bir doktorun rahminizden küçük bir amniyotik sıvı örneği aldığı bir prosedürdür. Belirli doğum kusurlarının bulunmasına yardımcı olur.

Amniyosentez Ne Demek?

Amniyosentez, rahim içindeki fetüsü çevreleyen ve koruyan sıvı olan amniyotik sıvınızı test eder. Sıvıda yüzen fetüsten alınan hücreler, Down sendromu gibi kromozom kusurları açısından incelenebilir. Sıvı ayrıca spina bifida gibi nöral tüp kusurları için test edilebilir.

Test sonuçları genellikle birkaç hafta içinde hazır olur. Down sendromu gibi kromozom kusurlarını tespit etmede yüzde 99’dan fazla doğrudurlar. Ayrıca neredeyse tüm açık nöral tüp kusurlarını tespit ederler.

Amniyosentez genellikle hamileliğinizin 15. ve 20. haftaları arasında yapılır.

Doktorunuz aşağıdaki durumlarda amniyosentez önerebilir:

  • 35 yaşında veya daha ileri yaş
  • Çoklu işaretleyici taramanız daha fazla teste ihtiyacınız olduğunu gösteriyorsa
  • Belirli doğum kusurları veya diğer bozuklukların riskini artıran bir aile geçmişiniz varsa
  • Ciddi bir doğum kusuru olan bir çocuğunuz varsa

Amniyosentez genellikle ağrısız ve güvenlidir. Ancak amniyosentezden sonra küçük bir düşük riski vardır. Buna sahip olan her 100 kadından birinden daha azı düşük yapacak. Hangi genetik testlerin yapılmasını istediğinize karar vereceksiniz.

Amniyosentez Nasıl Yapılır?

Amniyosentezinizi doktorunuzun muayenehanesinde olur. Doktorunuz karnınızdan rahminize uzun ince bir iğne sokar ve küçük bir sıvı örneği alır. İğneyi yönlendirmeye yardımcı olması için bir ultrasona bakarlar.

Amniyosentez genellikle zarar vermez. Çoğu insan biraz rahatsızlık duyduğunu veya hiç ağrı duymadığını söylüyor.

Amniyosentez Testi Fiyatı Nedir?

Bir amniyosentez prosedürünün maliyeti, onu nereden aldığınıza ve sigortanızın olup olmadığına bağlıdır. Birçok sigorta planı, amniyosentez maliyetinin en azından bir kısmını karşılar, ancak emin olmak için sigorta şirketinize danışın.

Sigortanız yoksa veya planınız amniyosentezi kapsamıyorsa, ödemesini kendiniz yapmanız gerekir. Doktorunuzun ofisi size bir amniyosentezin maliyeti ve ne tür ödeme planları olduğu hakkında daha fazla bilgi verebilir.

Amniyosentez Riskleri Nelerdir?

Doktorunuz doğum öncesi bakımın bir parçası olarak amniyosentezi önerebilir. Genellikle ağrısız ve güvenlidir. Çoğu insan biraz rahatsızlık duyduğunu veya hiç ağrı duymadığını söylüyor.

Amniyosentezden sonra küçük bir düşük riski vardır. Buna sahip olan 100 kadından 1’inden daha azı riski taşır.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir